PROČ MÁM V OBČANCE GREGOR

MF DNES - - DNES ROZHOVOR -

Stane se, že vás napadne melodie, a než ji stačíte zapsat, uteče? Jasně. Mockrát. Často se mi to stává ve snu.

Vám se zdají melodie? A kolikrát jsou to tak nádherné melodie! Nedávno se mi zdála překrásná hudba do romantického filmu. Mluvil jsem v tom snu sám se sebou, věděl jsem, že spím, a říkal si, to si musíš zapsat! Byl jsem přesvědčený, že si to ráno budu určitě pamatovat...

A nic... Samozřejmě.

To musí být frustrující. Co se vám ještě zdává? Všelicos. Jednou se mi dokonce zdály celé dva roky života, ve kterých jsem napsal dechberoucí scénář k filmu. Ten se natočil a dostal Oscara. Byl jsem z toho v tom snu dojatý a říkal si, že si ten příběh musím, hned jak vstanu, zapsat.

A? Zase nic. Jediné, co jsem si pamatoval, bylo to předávání Oscarů.

Měl byste si k posteli asi dávat bloček s tužkou. Ale ten tam občas i mám. I telefon, do kterého si stačí melodii jen zabroukat nebo cokoliv nahrát. Ale prostě jsem to neudělal. Teď je samo sebou zbytečné o tom mluvit. Spíš je to jen úsměvné.

Liší se, když skládáte hudbu pro sebe, pro někoho jiného, nebo pro film? Když dělám hudbu do filmu, vycházím z jeho atmosféry. Podívám se na něj několikrát. Režiséři často dodají film už s nějakou referenční hudbou, jak by si to zhruba představovali, což může někomu připadat omezující, ale já to respektuju jako jejich vizi a pokouším se zadání splnit. Ale vycházím především ze svého pocitu. Vidím film a k němu slyším hudbu. Nevím ještě přesně jakou, ale už vím, jaká zhruba bude. A pak si zkouším na piano, co mi tam nejvíc sedí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.