3

MF DNES - - DNES ROZHOVOR -

mámin bratr, neexistoval nikdo, kdo by dál nesl jméno Gregor, které by tak vymřelo po přeslici. Tenkrát jsem si řekl, že chci mít obě jména. Gregor se mi navíc líbí a prakticky se s ním zachází i v zahraničí. Vím, že to v Česku není standardní, aby se maminka jmenovala jinak než otec, protože většinou si ženy po svatbě berou příjmení svého muže, ale v naší rodině tomu tak prostě bylo. A tak jsem vyrazil na matriku, kde jsem se dozvěděl, že to nejde. Což je divné, když si můžete změnit příjmení na téměř jakékoliv, ale přiřadit si jméno po matce ke svému stávajícímu jménu po otci, to nejde. Leda to od ženy, když ho vyženíte.

Radil jste se o tom doma? Neměl jsem se o čem radit. Bylo to mé přesvědčení, za kterým jsem si stál. Navíc jsem chtěl, aby příjmení Gregor bylo naše společné rodinné, přičemž by si každý z nás nechal to rodné. Ale narazili jsme na tenhle justiční problém a zákony obcházet nelze, leda je měnit.

Měnit? Plánujete snad něco takového? Rád bych se o to pokusil. Mluvil jsem s kamarádem právníkem, jestli by se dal vymyslet návrh zákona, aby se to povolilo. Abych mohl mít v občance obě jména. Dá to práci, ale není to nemožné. Přál bych si, aby i naše děti, až bychom jednou nějaké měli, nesly jména Gregor i Brzobohatý. Nechci přece žádný absurdní nesmysl. Věřím, že to půjde. To vaše původní, vlastně i současné jméno Brzobohatý, jak se s ním žilo? Otevíralo vám dveře? Častokrát tomu bylo spíš naopak, lidé s předsudky mě brali jako protekčního fracka a často mi pak říkali: Jé, ty seš takovej normální, to jsem nečekal. To se dá pochopit. Ale to mě vlastně jen hecovalo, vždy jsem byl hrdý, že jsem Brzobohatý.

Táta by vám to schválil? Jsem přesvědčený, že ano. Otec byl nesmírně liberální člověk a dokázal by moje rozhodnutí pochopit a jistě i podpořit.

Váš otec Radoslav Brzobohatý zemřel před čtyřmi lety. V čem vám dneska chybí nejvíc?

V prosinci odehraje s novou deskou Universum tři koncerty v rámci turné Universum Tour: 4. 12. v Brně, 12. 12. v Ostravě a 18. 12. v Praze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.