Za urážku hlavy státu by mohlo hrozit vězení

MF DNES - - Z DOMOVA -

PRAHA Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení. Předlohu podepsali zejména zákonodárci vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu.

„Díky této novele trestního práva a práva přestupkového by v budoucnosti nemělo docházet k excesům na adresu prezidenta republiky, k jeho hrubým veřejným urážkám,“napsali autoři v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM) v důvodové zprávě návrhu. Krom Ondráčka se pod dokument podepsalo dalších 63 poslanců, namátkou jeho spolustraníci Vojtěch Filip a Miroslav Grebeníček či poslanci Vítězslav Jandák, Stanislav Huml (ČSSD), Zdeněk Soukup (ANO) a Marek Černoch a Petr Adam (Úsvit – Národní koalice). „Divím se, jaké mají poslanci starosti,“reagoval na jejich iniciativu předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). V Poslanecké sněmovně podle něj leží řada důležitých zákonů, jimiž by se dle Sobotky měli poslanci zabývat místo tohoto nápadu.

Předkladatelé jsou přitom přesvědčeni o preventivním účinku navrhovaného trestného činu a přestupku a tvrdí také, že postihy by nebyly nijak „drakonické, ale měly by spíše výchovný charakter“. Poslanci také uvádějí, že předlohu opírají o praxi ze zahraničí.

Návrat k normalizaci

Zástupci pravicové opozice považují návrh za normalizační či za „návrat ke komunistické ochraně papalášů“. Poslanec za TOP 09 a STAN Jan Farský uvedl, že předkladatelé si zřejmě myslí, že úctu lze vynutit zákony. Zeman by podle něj udělal rozumný státnický krok, kdyby se proti „nesmyslnému normalizačnímu návrhu postavil“. „Tím by udělal pro vážnost prezidenta víc než předkladatelé,“uvedl. Neschválení novely je ve vlastním zájmu Zemana i podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska. „On sám by byl v konfliktu se zákonem minimálně jednou týdně,“napsal na Twitteru. (ČTK, iDNES.cz)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.