Tichá česká dívka v turecké cele

MF DNES - - FRONT PAGE - Vojtěch Srnka reportér MF DNES

Člověk, který by znal Markétu Všelichovou jen od vidění, nedokázal by pochopit, jak je možné, že ji minulý týden zadržela turecká policie na hranicích se severním Irákem a obvinila ji z členství v kurdské organizaci YPG, kterou tamní vláda považuje za teroristickou.

Opatrný stisk ruky, neustálé klopení očí, uhýbání pohledem a nervózní pohrávání si s čímkoli, co je zrovna po ruce. To a samozřejmost, s níž vyprávěla neuvěřitelné příběhy o svých návštěvách syrských území, svíraných bojem s nejnebezpečnější teroristickou organizací na světě – Islámským státem, zarývalo do člověka pochyby, zda vůbec mluví pravdu. Až když je doložila fotkou ohořelé mrtvoly bojovníka Islámského státu nebo lebky jeho kolegy, pochopil člověk, že to je realita. „Vždycky jsem byla trochu blázen,“říkala o sobě.

Teď je i se svým přítelem Miroslavem Farkasem v turecké cele. Obvinění z terorismu je velmi vážné, proto mají přísný režim – ani čeští diplomaté je nesmějí přímo kontaktovat. „Budeme usilovat o to, aby se oba dostali co nejdříve do České republiky – budeme se tedy snažit o deportaci,“uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Do severní Sýrie za tamními kurdskými obyvateli se Markéta Všelichová poprvé vydala loni v prosinci. Přivedl ji tam prý dlouhodobý zájem o dění na Blízkém východě. Tehdy ještě cestovala sama. Kurdové jí tak učarovali, že se několikrát vrátila a seznámila se tam i s Miroslavem Farkasem.

Své příběhy ze syrské Rojavy, území obývaného Kurdy, kterým se odtud povedlo vyhnat bojovníky Islámského státu, čtyřiadvacetiletá Markéta doplňovala také vyprávěním o problémech se svou rodinou. Ta se v poslední době údajně o jejích blízkovýchodních dobrodružstvích dozvídala jen přes Markétin facebookový účet.

Stovky lidí Markéta Všelichová na Facebooku zásobovala příběhy o kurdské pohostinnosti a odvaze. Stala se tak takovou nejlepší reklamou na Kurdistán – stát, který fakticky neexistuje. Kurdové jsou totiž největší národ na světě bez vlastního státu. Žijí na územích rozprostírajících se v Sýrii, Turecku, Íránu a Iráku.

Po vzestupu teroristické organizace Islámský stát (IS) získaly některé z kurdských ozbrojených sil podporu od západních států, především od USA. Díky ní úspěšně IS porážely. Přesto jsou kurdské organizace označovány v Turecku za teroristické.

Boje si vybraly vysokou daň. Právě o zdemolovaných vesnicích v Rojavě a lidech, kteří přišli o všechno, v kontrastu s jejich bezprostřední pohostinností vyprávěla Markéta nejčastěji. Toužila jim pomoci.

Studovala Českou zemědělskou univerzitu a na život si vydělávala brigádami. A když jí něco zbylo, ušetřila si to prý s tím, aby mohla znovu vyrazit za Kurdy do Sýrie. „Většinu toho, co vydělám, utratím za cesty do Rojavy a za pomoc místním,“řekla Markéta Všelichová před několika měsíci v rozhovoru pro MF DNES.

Hlavní cíl: nemocnice v Sýrii

Spolu s Miroslavem Farkasem se snažila pomáhat i založením organizace Pomoc obětem válek. V poslední době své síly zaměřili na zřízení polní nemocnice pro Kurdy v Sýrii.

„Popisovali, kolikrát se stali svědky situace, kdy absence zdravotnické pomoci byla fatální,“vypráví Janusz Konieczny, který jim s tímto projektem z Česka vypomáhal. Peníze na nemocnici sháněli, jak se jen dalo – veřejnými vyprávěními o návštěvách Kurdistánu, vyučováním kurdštiny a také přes různé sponzorské a dobrovolné příspěvky.

Poslední iniciativou, kterou se snažili získat peníze na nemocnici, byla výstava předmětů z míst, kde Kurdové svedli tvrdé boje s IS. Po expozici se měly předměty vydražit. „Před týdnem a půl mi přišla asi desetikilová krabice,“říká Janusz Konieczny. „Byly v ní různé fotografie zemřelých kurdských bojovníků, vojenské uniformy, boty a další věci,“dodal s tím, že cílem bylo zaznamenat konflikt s IS a také situaci Kurdů.

Markéta Všelichová se naposledy na Blízký východ vydala 25. října, Miroslav Farkas dva dny před ní. O svém počínání nadále informovali na Facebooku. Tam se však v poslední době čím dál častěji objevovaly také Farkasovy fotky v maskáčích, s vlajkou organizace YPG, či dokonce se zbraněmi.

Dopadeni při návratu?

Jak informoval turecký server Daily Sabah, Markéta Všelichová a Miroslav Farkas byli zatčeni bezpečnostními silami „při ilegálním přechodu hranic ze Sýrie“. K zátahu, podle listu vůbec prvnímu v rámci tureckého boje proti zahraničním bojovníkům v řadách kurdských jednotek, došlo v provincii Sirnak. Zda se oba zrovna vraceli domů, do Česka, však není známo.

O tom, že jejich situace je vážná, svědčí i fakt, že list oba označil za „teroristy české národnosti“. O Miroslavu Farkasovi uvedl, že je údajně ostřelovač. Markétu Všelichovou zase deník nařkl z toho, že koordinovala příjezdy „nových evropských teroristů“do Sýrie. Napsal, že oba mají výcvik z německých speciálních sil a francouzské cizinecké legie.

Foto: 5plus2.cz

Markétu Všelichovou (24) obvinili z terorismu

Fotografie, kterou Markéta Všelichová zveřejnila na Facebooku.

Zatčení Češi Fotokopie stránky tureckého listu Daily Sabah, který otisk snímek zatčených Čechů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.