Jermanová: S Babišem se neperu

MF DNES - - FRONT PAGE - Eva Pospíšilová redaktorka MF DNES

Jaroslava Pokorná Jermanová se chystá na funkci hejtmanky Středočeského kraje, a proto chce odejít ze Sněmovny. „Babiše jsem se na to neptala,“říká.

Vříjnu v čele kandidátky dotáhla ANO k volebnímu vítězství ve Středočeském kraji a dnes by mělo jeho zastupitelstvo zvolit Jaroslavu Pokornou Jermanovou hejtmankou. „Ambici uspět má asi každý z nás. To není sprosté slovo,“říká žena, která si o funkci řekla i přes prvotní nevoli šéfa hnutí Andreje Babiše.

Do konce roku se prý chystáte vzdát poslaneckého mandátu a funkce místopředsedkyně Sněmovny?

Už když jsem kandidovala v krajských volbách, deklarovala jsem, že když uspěji, tak ze Sněmovny odejdu. Střední Čechy jsou natolik velký a složitý kraj, že si neumím představit, že bych ještě k tomu měla sedět v Poslanecké sněmovně.

Nerozmlouval vám to Andrej Babiš?

Ne, a já jsem se ho na to vlastně ani moc neptala.

Vy se spolu asi moc nebavíte?

Ale ano, bavíme…

Vždyť Andrej Babiš chtěl, aby ANO mělo spíš početnější zastoupení v radě kraje než post nejvyšší.

Jenže mi to nějak zapomněl říct. Já to brala tak, že když jsem se postavila do čela kandidátky, tak pokud bychom nezískali hejtmana, tak bychom sice měli většinu v radě, ale bylo by to, jako kdybychom byli ve vládě a neměli premiéra.

Už jste si to tedy vyříkali?

Když jsem se s ním sešla, tak mi řekl, ať koalici postavím, že to je moje věc a že je to v pořádku. Jediný větší rozpor jsme měli vlastně jen kvůli vyjednávání. Ale myslím si, že to bylo zveličené tehdejší atmosférou, kdy nám padaly koalice, které jsme měli připravené, a my byli pod tlakem.

A co když koalice ve Středočeském kraji nevydrží do konce volebního období?

V politice platí, že když jdete svým směrem, tak za to nesete plnou odpovědnost. Pokud se něco takového stane, budu to řešit tak, aby z toho hnutí ANO vyšlo co nejlépe. A jestli se to stane a Andrej Babiš bude mít pocit, že bych to měl odnést, tak by mi to měl říct.

Příští rok v únoru bude mít ANO volební sněm. Neuvažujete, že byste se pokusila postavit Andreji Babišovi v boji o post předsedy hnutí?

Určitě nejsem žádnou opozicí Andreje Babiše. Má moji podporu, má podporu v regionech, takže já určitě nebudu člověk, který by ho nějakým způsobem vyzýval a pral se s ním o post předsedy. Já se pokusím, pokud budu mít podporu ze Středočeského kraje, obhájit svoji pozici místopředsedkyně, protože bych ráda dál v hnutí fungovala.

A o postu prvního místopředsedy jste neuvažovala?

Jaroslav Faltýnek dělá svou práci dobře. Ale bude záležet na tom, jak budou nominovat regiony. V tuto chvíli však neskromně říkám, že bych ráda obhajovala jen funkci, kterou mám.

Budete se nějak příští rok angažovat ve volbách do Sněmovny?

Před sebou máme primárky, pokud mě kolegové osloví, že mě chtějí na kandidátce, tak pomůžu. ANO je i moje hnutí. Pokud se ale neobjeví výrazný požadavek, tak nechci být na předních místech kandidátky. Má podpora coby hejtmanky by v příštích volbách měla být spíš jen deklarací, že za hnutím stojím.

Měla jste vždy politické ambice?

Já jsem vlastně nikdy neplánovala, že půjdu do politiky. Mým cílem bylo spíš pracovat s lidmi, věnovat se personalistice, a tak se i zpočátku moje kariéra vyvíjela. To, že jsem pak v Krhanicích dostala nabídku do zastupitelstva, byla náhoda. Nicméně mě ta práce chytla. A ambici uspět má asi každý z nás. To není sprosté slovo.

S jakým programem chcete uspět ve Středočeském kraji?

Předně budeme chtít, aby krajský úřad opravdu poskytoval službu občanům a starostům obcí i měst. Budeme také chtít, aby lidé dostávali včas informace a nebylo už pravidlem to, co je pravidlem teď – a to, že když ve středních Čechách chcete něco smést ze stolu, tak se odvoláte na kraj. Obecně si dávám za cíl úřad víc otevřít, aby byl přívětivější k lidem. A to od úplných maličkostí. Teď když člověk vejde do úřadu, tak tam narazí na turnikety. My je odstraníme. Žádné bezpečnostní riziko nám nehrozí.

Přijdou i další změny?

Asi všichni úředníci předpokládají, že když přijde nová politická reprezentace, tak všechny vyhází. To nemáme v úmyslu. Budeme sice dělat audity, ale potřebujeme, aby si úřad zachoval kontinuitu. Až uvidíme, kdo je jak schopný, tak posoudíme jeho možnou výměnu. Všechno bude o přístupu. Rozhodně budu chtít zabránit tomu, aby byl úřad jednotkou, která si žije svým životem, a když tam náhodou občan přijde, tak má pocit, že obtěžuje.

Jak dlouhou dobu dáte úředníkům, aby se osvědčili?

Bude to otázka měsíců, dejme tomu půl roku. Ale nebude to tak, že řekneme, že začneme v květnu a půlku úřadu vyčistíme a půlku necháme. Půjde o průběžný proces a úředníky chci uklidnit, že je nečeká žádné velké zemětřesení.

Co budete chtít ve funkci hejtmanky udělat nejdřív?

V koalici už jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá sociální dávka. Předpokládám, že ji zrušíme už 24. listopadu. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky, a těch čtyřicet milionů, o které se jedná, se dá využít efektivněji. Třeba na vybavení do mateřských škol nebo do středních škol.

Nechala jste se slyšet, že vaším krokem nula, až přijdete do úřadu, bude nastolení režimu tzv. zdravého rozumu. Co si pod tím představit?

Že se vrátíme ke komunální politice bez ohledu na stranické knížky. Tento způsob práce mám ověřený na městě a na obci a myslím si, že kraj je další místo, kde by to tak mělo fungovat.

Až dojde na schvalování středočeského rozpočtu, budete pro něj hledat podporu napříč politickým spektrem?

Ano, máme to v úmyslu a budeme to tak činit ve všech strategických rozhodnutích, protože je dobré, aby reprezentace, která v kraji je, ať už v opozici, nebo ve vedení, byla ve strategických věcech zajedno. Ne vždy se to podaří, ale jsem připravená mluvit se všemi.

Budete se o rozpočtu radit i s ministrem financí?

To mě ani nenapadlo. Pokud ale bude mít zájem, tak mu rozpočet rádi poskytneme. Ale jsme samosprávná jednotka a myslím, že si s tím poradíme.

Kdo konkrétně bude mít rozpočet na starosti?

Gábor Kováč, který celý život dělal finance. Na radě 24. listopadu bychom se buď měli dohodnout, nebo se domluvit, dokdy jsme schopni ten rozpočet schválit, aby se vše stihlo do konce roku. V žádném případě nechci spadnout do rozpočtového provizoria, protože to by zbrzdilo investice do dopravy, školství nebo do zdravotnictví.

Prý nejste spokojená se situací v kladenské nemocnici.

Ano, zdravotnictví ale spadá do gesce ODS, nicméně oni s námi ty kroky konzultují. A dohodli jsme se, že víme o dvou nemocnicích, kde jsou problémy, a jedna z nich je v Kladně. Základní jmění v této nemocnici bylo v podstatě navýšeno jen dvakrát, což znamená, že na tom není nejlépe a je potřeba udělat změny. Podobná situace je i v mladoboleslavské nemocnici.

Zůstaňme u kladenské nemocnice. Objevují se spekulace, že novým ředitelem by se měl stát poslanec Petr Bendl z ODS.

To je opravdu velký drb. Nicméně i já už jsem ho slyšela, protože ta zpráva v Kladně vzbudila velké vášně. Ptala jsem se na to přímo Petra Bendla a on mi řekl, že o žádnou takovou funkci neusiluje. Považuji to tedy jen za poplašnou zprávu. O případných změnách se ještě povede diskuse.

Ta se vede i o tom, kdo se stane po Michalu Haškovi novým šéfem Asociace krajů. Nemáte o post zájem?

Asociace krajů se sejde během ledna. A teprve tam se uvidí, jaké je rozložení sil mezi hejtmany. My nebudeme mít většinu. Nicméně i přesto si myslím, že vzhledem k výsledku krajských voleb by si hnutí ANO post předsedy asociace zasloužilo. V tuto chvíli ale neumím říct, jestli bych to měla být já, nebo někdo z mých kolegů.

Foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.