„Protest je nám bližší než pieta“

MF DNES - - Z DOMOVA - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Vysokoškolský pedagog Radek Chlup šel včera po Karlově mostě a přilehlými pražskými ulicemi v průvodu Sametového posvícení v masce Andreje Babiše.

Byl součástí velkolepého reje, který čítal 150 lidí v maskách a šest velkých konstrukcí „alegorických vozů“. Dominovala mu trojhlavá obluda s hlavami českého lva, hyeny a prasete. 17. listopad lidé ze Sametového posvícení chápou jako den protestu a recese. Letošním hlavním motivem pak bylo probuzení společnosti – proto zvonění budíků na Václaváku. Jak tedy hodnotí 17. listopad Radek Chlup?

Jednou z myšlenek vašeho průvodu je, aby byl 17. listopad veselejší a nebyl to jen svátek svíček, piety a pamětních desek.

O radost jde určitě. A hlavně se dá propojit ten protest s tou radostí.

Byl podle vás letošní 17. listopad jako v minulých letech protestem ulice proti Miloši Zemanovi, nebo už méně než dřív?

Mně se to jeví, že to je svátek, který dokáže vstřebat hrozně moc různých věcí. Určitě do toho patří nějaké takové podvratné akce, protože i 17. listopad 1989 byl sám o sobě protestem. Tenhle den podobné akce přitahuje na rozdíl od 28. října, který momentálně tuhle dimenzi postrádá.

Za koho jdete v průvodu?

Já jdu za Andreje Babiše.

Vybral jste si ho dobrovolně, nebo na vás ta maska zbyla?

Je to tak půl na půl. Byl mi nabídnut a mně se ta role líbila. Oslovil mě.

Petr Pithart dnes řekl, že lidé si mají vybrat, jestli chtějí „stát jako firmu“, tedy vítězství ANO. Není to letošní „probuzení“i v tom, že lidé se mají zamyslet, zda chtějí Andreje Babiše?

Je to mnohem širší. Je to probuzení občanské společnosti a různých iniciativ. Některé mohou být zaměřené politicky, jiné třeba ekologicky. Ta politická podoba občanské společnosti asi bude zaměřená proti státu jako firmě. Obojí nejde dost dobře dohromady. To je ale jen jedna z rovin, kterou to probuzení má.

Není také určitou formou toho „probuzení“kandidát na prezidenta Michal Horáček, který se tu také mihnul?

Chceme, aby se 17. listopadu nekonaly jen demonstrace. Humornou formou upozorňujeme na to, co se ve společnosti děje.

Na to se názory asi budou hodně lišit a určitě se to teprve pozná. Rozhodně má zajímavý potenciál, že se snaží sjednotit různé strany, které se teď jeví jako nesjednotitelné.

Naštvalo vás, že zrovna před výročím sametové revoluce navrhne 64 poslanců rok vězení za hanobení prezidenta?

Mně to přijde už tak absurdní, že už se ani nedá říci, že by mě to naštvalo. To už je za hranicí. Poslanci už sami začali provozovat satiru.

Na Albertově se vzpomínalo na rok 1989 a bránila se demokracie, přes Karlův most šel karnevalový průvod a na Hradčanském náměstí se demonstrovalo proti Zemanovi.

Foto: Dan Materna a Tomáš Krist, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.