Trestat hanobení hlavy státu? Poslanci narazili

MF DNES - - Z DOMOVA -

Jak premiér a lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, tak vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš jsou proti tomu, aby byli lidé kriminalizováni za hanobení hlavy státu. Vrátit tento paragraf do zákona, z něhož byl odstraněn v roce 1998, navrhuje 64 poslanců včetně třiceti z jejich politických uskupení.

Vedení Babišova ANO se od návrhu, pod nímž je jako hlavní autor uveden komunista Zdeněk Ondráček, distancovalo oficiálně.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky bude s koncem volebního období přibývat extrémních návrhů na změny zákonů, protože tím jejich autoři upoutají pozornost. Návrh by podle něj vrátil Česko o 27 let zpět.

„Cílem těchto návrhů většinou je zazářit jako kometa, získat v danou chvíli mediální pozornost a pak se opět ponořit zpět do té hromady návrhů v Poslanecké sněmovně, kde v klidu vyčkají na to, až spadnou pod stůl, až skončí volební období,“řekl po jednání vlády Sobotka.

Proti návrhu vystoupil i ministr obrany Martin Stropnický. „Vzhledem k časové blízkosti oslav státního svátku považuji návrh za bezpředmětný a nešťastný,“řekl ve středu ministr obrany.

„To, kdo je hlavním propagátorem a veřejně s tímto návrhem vystupuje, „Vím určitě, že bych nevolila hnutí ANO Andreje Babiše. Nejspíš bych se rozhodla pro stranu TOP 09.“(jp, kri) tuto nešťastnost ještě násobí,“narážel Stropnický na Zdeňka Ondráčka, poslance za KSČM, který v lednu 1989 aktivně zasahoval v řadách SNB proti studentům na Národní třídě.

Někteří poslanci po vystoupení svých stranických šéfů zřejmě svůj podpis pod návrhem odvolají. „Pokud se hnutí ANO od toho distancuje jako celek, samozřejmě odvolám podpis, nemám s tím problém,“ řekl Bronislav Schwarz (ANO). Předlohu podpořil, protože mu obecně vadí, když někdo uráží prezidenta.

„Obvolávají, ať odvoláme,“sdělila poslankyně ČSSD Marie Benešová, která má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. Za iniciativou dál stojí. „Je to o omezení sprostot, které přes média na prezidenta házejí,“řekla k předloze.—

Josef Kopecký, Pavla Kubištová, iDNES.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.