Sebrali mi Senát Artur Janoušek

Lékařka Alena Dernerová musí znovu bojovat o Senát. Kvůli pomstě spolustraníků.

MF DNES - - Z DOMOVA -

reportér MF DNES

Jen čtyři týdny se dětská neuroložka z Mostu Alena Dernerová radovala ze senátorského postu. Volby sice vyhrála, ale soud rozhodl, že vůbec neměla kandidovat. Zmocněnkyně rozhádaného hnutí Severočeši.cz Hana Jeníčková totiž žádala o její vyškrtnutí z voleb, což úřednice mosteckého magistrátu odmítla. Podle soudu chybně.

Na Mostecku se proto budou na konci ledna senátní volby opakovat a Dernerová musí kandidovat znovu. „Ale už ne za Severočechy.cz. Bylo by to příliš riskantní,“řekla. Teď si vybírá, za kterou stranu půjde do boje o Senát. Nabídek prý má dost.

Za Severočechy.cz už kandidovat nebudu. Je to příliš riskantní.

Zažíváte poměrně divoké období. Nejprve nejistota, zda můžete kandidovat, pak úleva, když vás mostecký magistrát do voleb pustil, následovala radost z vítězství, opět nejistota poté, kdy vaši nepřátelé podali stížnost proti vaší kandidatuře, a teď zklamání, když jim Nejvyšší soud vyhověl.

Ano, je to hektické. Víc, než bych si přála.

Popište okamžik, kdy jste se dozvěděla, že se boj o Senát bude opakovat.

Zrovna jsem odjela z ordinace v Lounech, byla jsem nakupovat v Lidlu a stála mezi regály, když mi volali novináři a ptali se, co říkám na to, že soud zrušil volby.

A co jste si říkala?

Jestli mám vůbec zapotřebí znovu kandidovat.

Nakonec jste se rozmyslela, že to zapotřebí máte.

Hned po novinářích mi známí volali nebo posílali SMS, že to nesmím vzdát, že do toho musím jít. Jako by mi četli myšlenky, přemýšlela jsem, že jsem jako lékařka spokojená, a jestli mám zapotřebí, aby mi pořád někdo házel klacky pod nohy.

Vnímala jste to tak, že vám soud bere Senát?

Hlavně jsem čekala, jestli soud vyřkne nějaký judikát, že když se určitý čas před volbami nesmí hýbat s kandidátkami, nesmí s nimi hýbat ani zmocněnec té strany. Protože to, co potkalo mě, může potkat každého, když se nějaký zmocněnec zblázní. To ale v rozsudku bohužel nebylo.

Jak se bránit tomu, aby jeden člověk zhatil účast celé strany ve volbách?

Asi si to hnutí a strany musí dát do stanov. Protože Jeníčková věděla celou dobu, že to udělá. Osm dní před volbami, kdy už byly rozdány volební lístky, do toho vnesla takový hrozný chaos.

Víte, proč žádala o vaše vyškrtnutí z voleb? Mluvila jste s ní nebo s dalšími lidmi z křídla, které v rozhádaném hnutí Severočeši.cz stojí proti vám?

S těmi lidmi já nehovořím, protože oni na mě stále útočí, přestože já jim nic nedělám. A když něco řeknu při jednání zastupitelstva, oni hned reagují. Oni mi nic nevysvětlují a já to po nich ani nechci. Mezi námi jsou příliš hluboké příkopy.

Vašeho kolegu z hnutí Severočeši.cz Jaroslava Doubravu Jeníčková z voleb nestáhla. To vypadá, že proti vám má něco osobního.

Asi před dvěma roky jsem jí řekla, aby opustila post zastupitelky města Mostu. Já bych to udělala automaticky, kdybych byla vyšetřovaná policií za přijetí úplatku několika milionů.

Ona ale nikdy potrestaná nebyla.

Je to promlčené. Ale z morálního principu v zastupitelstvu nemá co dělat.

Vaši oponenti v hnutí říkají, že neshody zavinilo vaše křídlo tím, že jim znemožnilo dostat se na kandidátku.

Tak to nebylo, oni na kandidátku nechtěli, rovnou si založili vlastní hnutí.

Čekala jste, že soud vyhoví stížnosti a volby se budou muset zopakovat?

Poté, co Krajský soud v Ústí nad Labem nejprve rozhodl, že zmocněnkyně Jeníčková měla nárok vyškrtnout celou kandidátku z voleb, jsem čekala, že Nejvyšší správní soud rozhodne obdobně. Že soudy v Česku nepůjdou proti sobě. Ale bylo to 50 na 50.

A souhlasíte s výkladem soudu, že úředník magistrátu měl pouze vzít na vědomí přání zmocněnce strany, stáhnout kandidáta z voleb a neřešit, jestli je to v zájmu té strany?

Můj právní zástupce jen řekl, že zdůvodnění bylo takové, jak říkáte. A já to beru na vědomí.

Podáte ústavní stížnost?

O tom se teprve musíme poradit. Za sebe říkám, že to asi nemá smysl, ale nevím, co mi poradí právníci.

Už jednou soud rozhodl o opakování voleb a Ústavní soud verdikt zrušil.

To musím nechat na právnících a jít do nejistoty nechci. Naše argumenty by musely být pádné. A upřímně řečeno, chci mít chvilku klidu.

Kolik vás stála kampaň, která se nyní ukázala být zbytečnou?

Já za sebe jsem dala 150 až 180 tisíc korun za tiskoviny a upomínkové předměty, které jsem nechala vyrobit. Ty jsem vlastně vyhodila, je to tak, nedá se nic dělat.

Jak bude vypadat vaše nová kampaň?

Žádnou dělat nebudu. Za penzisty jezdím pravidelně, už jsem slíbila, že přijdu kolem Mikuláše a Vánoc. Slíbila jsem to, když už jsem byla zvolená a nevěděla, že budu kandidovat znovu. Lidi mě, myslím, znají, a co bych tady měla dál vykládat.

Za kterou stranu nebo hnutí budete kandidovat?

Za Severočechy.cz je to opravdu velmi riskantní, to prostě nejde. Budu kandidovat jako nezávislá a musím se rozmyslet, s podporou které strany. Mám sedm nabídek. A to nejen z Ústeckého kraje, ale dokonce až z Ostravy mi volali, abych kandidovala za jejich sdružení.

Můžete prozradit, které strany vám daly nabídku?

Jsou tu i velké strany, vládní strany, ale zatím nebudu říkat které.

Jak vidíte svoje šance? Myslíte si, že to, co se kolem vás děje, vám může pomoci, nebo jsou voliči ze všeho už otrávení?

Nejsem schopná predikovat, ale myslím si, že účast bude nízká.

Předčasná oslava Alena Dernerová slaví vítězství, o které ji však připravily spory uvnitř hnutí Severočeši.cz a rozhodnutí soudu. Foto: Ondřej Bičiště, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.