Štěch obhájil vedení Senátu

MF DNES - - Z DOMOVA -

Sociální demokrat Milan Štěch uhájil křeslo šéfa Senátu, jeho podpora pročínského prohlášení mu neublížila. V tajné volbě dostal 54 hlasů od 78 přítomných. „Udělám vše pro to, aby Senát byl nadále komorou, kde se k věcem přistupuje s určitým nadhledem,“řekl Štěch. V rozpravě před volbou proti němu žádný ze senátorů nevystoupil.

Podpořit Štěcha nechtěly senátorské kluby Starostů a nezávislých a KDU-ČSL, a to kvůli tomu, že podpořil prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, v němž se prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka, Štěch a předseda Sněmovny Jan Hamáček distancovali od schůzky ministra kultury Daniela Hermana z KDU-ČSL s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Štěch mohl počítat s hlasy nejen od ČSSD, ale i z ODS a ANO. Lidovci a starostové mají dohromady jen 27 z osmi desítek členů horní komory. „Mrzí mě, že jedna událost překryla u někoho dlouhodobý pohled na moji práci. Ale počet hlasů, které jsem dostal, byl velký,“řekl Štěch.

Křeslo místopředsedy po Zdeňku Škromachovi z ČSSD, který mandát neobhájil, obsadil Jiří Šesták z klubu starostů. Nástupcem Přemysla Sobotky z ODS se stal teplický primátor Jaroslav Kubera. Místopředsedy Senátu zůstali Ivo Bárek z ČSSD a Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Bárek dostal 75 hlasů ze 78 účastníků tajné volby, Šesták 63, Kubera 59 a Horská 58 hlasů. (kop)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.