Evropská unie chce mít dohled nad všemi, kdo přijíždějí

MF DNES - - ZE SVĚTA - — Dagmar Langová

Pět eur, tedy zhruba 135 korun, a dvacet minut času na vyplnění formuláře. To si podle návrhu, který nyní předložila Evropská komise, v budoucnu vyžádá cesta do Evropské unie ze států, jejichž občané dosud nepotřebovali pro přechod hranic žádá víza.

Pokud návrh schválí členské země a europarlament Američané, Kanaďané, Australané anebo třeba po brexitu i Britové se budou muset před cestou elektronicky registrovat a zaplatí poplatek ve výši pěti eur. Cílem opatření je posílit bezpečnostní kontroly na hranicích a zachytit případné teroristy.

Turisté v rámci Evropského systému pro cestovní informace a povolení (ETIAS) budou muset vedle údajů, jako je jméno a bydliště, uvést i informace o svém zdravotním stavu, pobytech ve válečných zónách nebo o tom, zda byli v minulosti trestáni. Úřady členských zemí Unie budou následně data porovnávat mimo jiné s databázemi Europolu a Interpolu. Povolení k cestě do zemí EU pak budou lidé dostávat na pět let.

Ve zprávě Evropská komise uvedla, že finální rozhodnutí, zda bude turista vpuštěn do EU, sice padne až při kontrole na hranicích, ale systém umožní prověření předem.

Lepší než víza

Unie již prověřuje lidi, kteří pro cestu potřebují víza. Avšak nemá přehled o turistech ze zemí, se kterými udržuje bezvízový styk. „Každým rokem v Evropské unii uvítáme na 30 milionů lidí, kteří přijíždějí v rámci bezvízového styku... ale za otevřenost nemůžeme platit bezpečnostním rizikem pro naše občany,“uvedl k návrhu Dimitris Avramopoulos, evropský komisař pro migraci, vnitřní věci a občanství. „Musíme vědět, kdo naši hranici překračuje,“dodal.

Podobný systém už ostatně funguje ve Spojených státech, kde se turisté, kteří nepotřebují víza, musí rovněž registrovat. Jak připomenula televizní stanice CNN, Evropská komise zvažuje, že turistům ze zemí mimo hranice EU bude také odebírat otisky prstů a pořizovat jejich fotografie, což už ve Spojených státech rovněž funguje.

Dimitris Avramopoulos doufá, že nový systém, který by se měl spustit v roce 2020, turisty od návštěvy Evropy neodradí. Registrace pro ně sice bude menší nepříjemnost, ale podle Evropské komise je vše mnohem jednodušší než podávání žádostí o vízum. Po vyplnění formuláře nebude třeba navštěvovat zastupitelské úřady nebo vyřizovat další dokumenty. Navíc nové opatření podle Evropské komise následně usnadní turistům cestování v rámci Schengenu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.