Publikum, které si spletlo hudbu s hlukem

MF DNES - - NÁZORY -

Poslouchali jsme snad v operních domech orchestry mlátiček? ptal se italský spisovatel Pitigrilli v jedné ze svých žertovných próz z 20. let minulého století. Narážel tím, jako klasický staromilec, na výstřelky tehdejší moderní hudby. Staromilců od jeho dob neubylo – spíše naopak – a ačkoli vývoj zejména v oblasti vážné hudby šel mocně kupředu, získat pro novou hudbu posluchače z řad zapřisáhlých stoupenců 19. století není dodnes snadné.

Německý skladatel Heiner Goebbels, který tento týden navštívil Prahu s přednáškou „Nikdy nic nevysvětluj“, v níž nabádá umělce k sebevědomému zacházení s publikem, je názoru, že je hudba spjatá s institucemi, v nichž se provozuje, a jejich architekturou. Jinými slovy, většinu operních divadel, v nichž se dnes vážná hudba uvádí, postavili v průběhu devatenáctého, případně začátkem dvacátého století a dodnes se v nich nejlépe daří Verdimu a jeho vrstevníkům. Goebbels také říká, že je to otázka vzdělání, a vzhledem k tomu, jak vypadá provoz dnešních hudebních škol, nelze se divit, že nejen posluchači, ale mnohdy i hudebníci mívají k novějším skladbám nedůvěru či odpor.

Jedním z Goebbelsových učitelů byl Karlheinz Stockhausen, jeden z největších hudebních reformátorů. Jeho slavná skladba Gruppen pro tři orchestry (a tři dirigenty) bude zásluhou Petra Kotíka a jeho Ostravského centra nové hudby k vidění živě v Praze tuto sobotu. Gruppen je dílo staré šedesát let, přesto je dodnes bráno jako radikální, inovativní skladba. Nejen kvůli náročnosti provedení je možno ho v živém podání zažít málokdy.

Ostravské dny nové hudby, dnes festival světového významu, pro který vznikají původní výjimečná díla, založil Kotík před lety. Poté vznikl samostatný orchestr Ostravská banda, druhý festival zaměřený na soudobou operu a i zmíněné Centrum, které tyto fenomény sdružuje. Jde o úctyhodnou práci, která si získala početné publikum a každoročně nabízí množství kvalitní zábavy. K ní patřilo i živé provedení Gruppen před dvěma lety v Ostravě; tehdejší úspěch se Kotíkův ansámbl pokusí zopakovat v Praze.

Petr Kotík zastává trochu jiné názory než Goebbels. Má za to, že zájem o Verdiho opadá a moderní hudba staré fláky jednoduše nahradí. Nepřeceňuje ani význam vzdělávání, chovaje nedůvěru k akademickým tlachům. Hudbu je prý třeba hrát a publikum přijde. V Ostravě tomu tak skutečně je.

Shodou okolností probíhá paralelně v Praze festival soudobé hudby Contempuls, v jehož čele stojí skladatel Miroslav Pudlák. Akce rovněž už zavedená, byť ne tak velkolepá jako Ostravské dny. Dodejme, že Opera Národního divadla chystá dílo jednoho z nejslavnějších minimalistů Steva Reicha, Three Tales. Když doplním, že v Alfredu ve dvoře se během podzimu reprízuje mluvená opera Martina Smolky, autora slavného Nagana, Bludiště seznamů, vzniklá na objednávku Ostravských dnů, dá se říct, že pro milovníka nové hudby je to vcelku nabitá sezona.

Přesto se trochu stýská po období, kdy pražská opera pod vedením Jiřího Nekvasila uváděla moderní autory častěji, včetně celého cyklu minimalistů. Kdy publikum Národního divadla vidělo Smrt Klinghoffera od Johna Adamse a opery Michaela Nymana Man and Boy: Dada (dirigentem byl dnešní ředitel opery Petr Kofroň) či Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem. Na Adamsovu skvělou operu Nixon v Číně si bohužel české divadlo zatím netrouflo.

Pravidelný prostor dostávali v Národním v cyklu Bušení do železné opony i současní čeští skladatelé. Neplatí samozřejmě, že vše nové je dobré. A každý, kdo dnes komponuje hudbu, není Steve Reich či Karlheinz Stockhausen. Je však dobré, že se z této tvorby stává běžná součást kulturního programu, protože to opravdu není obskurní okrajová zábava pro pár podivínů.

Útok na Sobotku začíná. Ačkoliv si premiér a předseda ČSSD pojistil svůj týl změnami ve vládě v režii vlivné pražské buňky, útoku na svou pozici se asi stejně nevyhne. Nová partajní hvězda, jihočeský hejtman Jiří Zimola, vyzval k oddělení funkcí premiéra a předsedy strany. Sobotka prý jen tápe a neumí zastavit pokles preferencí ČSSD.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.