Okamžiky 17. listopadu

MF DNES - - PRAHA -

10.46 K památníku 17. listopadu na Národní třídě dorazilo několik známých osobností, např. Michal Horáček, Karel Schwarzenberg i americký velvyslanec Andrew Schapiro.

13.14 „Musíme být neustále aktivní v tom, abychom si chránili a podporovali a nesli principy svobody a demokracie,“uvedl herec Jan Potměšil, jedna z tváří Listopadu.

14.04 „Nemůžeme druhé nutit k nápravě, začněme každý sám u sebe,“nabídl římskokatolický farář Josef Kordík cestu pro lidi sklíčené společenskou situací.

15.22 Na shromáždění na Hradčanském náměstí s názvem Nezapomínáme! dorazily stovky lidí. Mezi lidmi se objevily transparenty s nápisy „Nechci prezidenta lháře“, „Lžeman“i velké červené trenýrky.

16.11 Policisté kontrolovali na Letné čtyři osoby. Dvě byly ozbrojeny noži, dvě oblečeny v armádních uniformách, což policie označila za přestupek.

17.40 Příznivci Zemana se spojili s extremisty a vydali se na pochod Prahou. Někteří lidé jim bránili v cestě v Křižovnické ulici. „Nic než národ. Čechy Čechům,“ozývalo se z davu extremistů.

18.17 „Lidé se musí zapojit, aby si Češi ubránili svou republiku,“uvedl u Betlémské kaple bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, který v roce 2014 vrátil vyznamenání NATO.

19.30 Václavským náměstím se rozeznělo zvonění budíků jako symbolické probuzení občanské společnosti i politiků. Tím oslavy výročí 17. listopadu v celé Praze skončily.

Listopadový masopust

Na druhé straně řeky se zatím chystal satirický průvod masek Sametové posvícení, ve kterém úastníci s nadsázkou poukázali na nedávná společenská témata. Průvod šel z Kampy přes Karlův most a Smetanovo nábřeží a končil na Národní třídě.

V čele průvodu procházela kněžna Libuše, před kterou se rozestupoval i jindy neprostupný dav na Karlově mostě. Následovala tančící dvojice pozlacených masek prezidenta Miloše Zemana a poslance Tomia Okamury ve společném objetí. O něco dále se na nosítkách vezla panda s rudou hvězdou na břiše.

„Myslím si, že je důležité témata, která společnost nějakým způsobem rozdělují nebo tíží, pojmout pro změnu z té lehčí stránky,“říká s úsměvem Jana Rejžková, která se v minulých ročnících sama průvodu účastnila jako jedna z masek a letos jej doprovázela.

Jejím slovům dávají za pravdu tváře udivených kolemjdoucích, u kterých výjevy parodující problematiku posledních dní vyvolávají překvapený úsměv na tváři.

Přestože se oslavy 17. listopadu nesly celý den v klidné náladě, s příchodem večera k několika potyčkám nakonec došlo, a to v Křižovnické ulici. Tudy chtěli projít extremisté z Národní demokracie, ale cestu jim zatarasili lidským řetězem jejich odpůrci.

Zatímco z tábora krajní pravice lidé vykřikovali hesla „Čechy, Čechům“či „Nic než národ“, antifašisté, mezi kterými byli většinou mladí lidé, jim odpovídali „Běžte domů, spletli jste si dobu“nebo „Vaše děti budou jako my“. Oba tábory nakonec oddělila policie s těžkooděnci a psy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.