Architekt bojoval proti střeše, grafik o koně

MF DNES - - PRAHA -

Zastřešení ocelové pěší lávky v modřanském Domě dětí a mládeže Monet (DDM) a nové logo Zoo Praha. Kuriózní spory o autorská práva zasáhly kromě Metrostavu také další podniky a instituce v Praze.

Loni v srpnu se slavný architekt, spoluautor Tančícího domu Vlado Milunić, dostal do ostrého konfliktu s ředitelkou modřanského DDM Věrou Tošnerovou, která chtěla nechat zastřešit lávku spojující budovy kluboven a divadla v areálu Monetu. Díky střeše se lávka měla stát bezpečnější, protože za deště údajně klouzala. Podle Miluniće, který lávku navrhl, však ředitelka porušila jeho autorská práva, když s nápadem šla za firmou Avelon, a ne přímo za ním.

Specialista na právo duševního vlastnictví Ivo Telec však upozorňuje, že z provozních důvodů se do autorského díla zasahovat může. Vždy by se ovšem měl zachovat ráz původního návrhu architekta.

S logem podobně jako Metrostav měla před lety problém i pražská zoologická zahrada. Před Vánocemi 2009 představila nové poté, co jí používání předchozího loga od umělce Michala Cihláře zakázal soud. „U Zoo Praha to pravděpodobně dělali úplně zbytečně, protože tam nešlo o znehodnocení, ale vůbec o licenci k využívání,“říká Telec. Dodává, že autoři jdou ve svých požadavcích někdy až příliš daleko. (kah)

Foto: archiv MAFRA

Kůň Převalského a Cihláře Logo od Michala Cihláře už pražská zoo nepoužívá.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.