Koupím

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická redaktorka MF DNES

S majitelem funkcionalistické vily na Petřinách, který objekt začátkem listopadu pokryl na protest černou plachtou, zahájili památkáři správní řízení. Podle nich porušil zákon o státní památkové péči a vilu poškodil. Na proces upozornil Český rozhlas (ČRo). „Proti vlastníkovi bylo zahájeno správní řízení, neboť instalací nosného systému pro umístění plachty se dopustil správního deliktu podle zákona o státní památkové péči,“uvedl pro ČRo ředitel magistrátního odboru památkové péče Jiří Skalický a dodal, že instalací nosného systému z ocelových lan, hmoždinek zavrtaných a zapuštěných do fasády, do nich osazených háků a vypínacích zařízení došlo k destruktivnímu zásahu do fasády, jejímu narušení a následné degradaci. Majitel Jiří Šalda, který vilu koupil minulý rok, zakryl dům protestním transparentem. Odůvodnil to tím, že má dost úřední zvůle a postupu úřadů. Ty mu nedovolují dům zbourat a nahradit bytovkou. Podle Šaldy názorově otočily a začaly mu zasahovat do vlastnických práv. O správním řízení kvůli plachtě nevěděl. „Pokud to vědí noviny dřív než já, je to paradoxní,“sdělil iDNES.cz Šalda. (bun) Vykupuji knihy i celé knihovny. 775699350111925

knižní pozůstalost. Knihy, příp. i starožitný a retro nábytek vhodný do stylové čítárny - knihovnu, křesla, stolek, lampu, aj. Tel. 603478873114191

Nástrahy autorského práva překvapily veřejnost natolik, že se zastává i jindy neoblíbené firmy. Na stranu Metrostavu, kterému Pražané třeba v souvislosti s dlouhým čekáním na tunel Blanka spíše spílají, se postavily desítky diskutérů na serveru iDNES.cz v „kauze logo“. Výtvarník Karel Míšek úspěšně zažaloval Metrostav pro dehonestaci svého jména. Stavebníci totiž známé logo z 80. let na přelomu milénia zmodernizovali. A narazili.

„Tohle je zvrácenost. Logo sice navrhl nějaký výtvarník, ale navrhl ho na zadání Metrostavu, ten mu za to zaplatil, a tudíž logo vlastní,“míní například diskutér Václav Medek. Jenže tak jednoduché to není. Právníci oslovení MF DNES se shodují, že i u běžného grafického znaku platí autorské právo.

To potvrdil i Vrchní soud v Praze, který v úterý 8. listopadu rozhodl, že Metrostav musí logo předělat. „Vyrozumění soudu už jsme dostali, nyní ho vyhodnocujeme a nechceme se k němu vyjadřovat. Ještě to nepovažujeme za uzavřené,“uvedl mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha, podle kterého firma pravděpodobně podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Do té doby podnik logo měnit nehodlá. „My jsme si ho koupili a máme za to, že s ním můžeme nakládat, jak uznáme za vhodné. Jsme na ně hrdí,“říká Kostiha. Vyvrací ale představu, že by stavebníci museli kvůli rozhodnutí soudu přemalovat všechny plachty, auta, stroje i stavební buňky. Zase takový uragán to nebude, mírní vášně novinářů. Podle něj totiž nejde o logo Metrostavu samotné, ale o grafiku pod ním, která symbolizuje cihly. Tu Metrostav domaloval do Míškova původního návrhu.

Změněné logo má jen v některých propagačních materiálech. Zmíněná internetová diskuse se údajně stala hitem i v Metrostavu. „To bylo poprvé v historii! Nevěřili jsme svým očím, že se nás čtenáři tak hezky zastali,“popisuje Kostiha.

„Autor je pak za matlala“

Oslovení odborníci na autorské právo se však shodují, že vrchní soud rozhodl správně. „Když si objednáte logo na zakázku, získáte pouze licenci k jeho používání. Nemůžete do něj jen tak zasahovat. Pokud by Metrostav chtěl mít i právo ke změnám, měl si to lépe ošetřit ve smlouvě,“podotýká advokát Adam Biňovec.

Ani podle odborníka na právo duševního vlastnictví, Iva Telece z Masarykovy univerzity v Brně, nemůže Metrostav spor vyhrát. „Je to modelová situace. Majitel licence nesmí dílo znehodnotit, protože by to mohlo způsobit újmu autorovi,“vysvětluje a upozorňuje, že je jedno, jestli jde o malé logo, kulturní památku, nebo rodinný dům, který vlastník po dvaceti letech přestaví. Pokažený návrh může být pro autora i likvidační.

„Pod dílem je podepsaný autor. A kvůli vašim úpravám pak může být za matlala. Přihlásí se třeba do architektonické soutěže v zahraničí, kde ho nikdo nezná. Pošle tam své práce a oni si budou myslet, že si z nich dělá legraci. Stejně tak, když souběžně s prací učí a nedá studentům zápočet nebo jim vrátí nějakou práci, oni mu mohou říct: Vždyť vy to děláte ještě hůř,“vysvětluje Telec.

Ochrana duševního vlastnictví proto nezahrnuje pouze majetkovou podstatu autorských práv, ale i osobní práva umělcova. Ne každá úprava je však podle advokáta špatná a někdy může dokonce dojít i ke změně k lepšímu. V takovém případě se autor třeba vůbec neozve. Argument, že Metrostav logo předělal už několikrát a nikdy to autorovi nevadilo, je proto lichý. „Dobře si prostudujte, jestli k rohlíku, co kupujete, máte také práva ho pozřít. Abyste se časem nedivili.“

Foto: Petr Topič, MAFRA

Spor o ikonickou značku Plachty, stavební buňky nebo stroje, na kterých je jen nápis Metrostav, firma předělávat nemusí. A to i přesto, že písmo v nápisu před lety také změnila. Autorovi vadí podoba loga, ke které společnost přidala grafiku symbolizující cihly. Snímek je ze 4. dubna 2014, kdy Metrostav dovolil veřejnosti, aby si prohlédla tunel Blanka a Trojský most ještě před otevřením.

Cihly ne! Soud se točil kolem podoby loga s cihlovou zdí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.