Na Vltavě zakotvila kulturní památka

MF DNES - - PRAHA - — Václav Hnátek

Pozitivní atmosféra mezi obyvatelkami vysokoškolských kolejí Hvězda a Větrník, kterou vyvolala na začátku měsíce zpráva o zadržení agresora, jenž v okolí dlouhé roky přepadával dívky, vzala brzo za své. V noci na neděli 13. listopadu napadl studentku další násilník. Tentokrát nedaleko Větrníku.

„Šla jsem domů ve čtyři ráno a byla jsem sama, kamarádi mě totiž doprovodili jen na autobusovou zastávku. Už jsem byla asi dvacet metrů od prvního bloku koleje, když ke mně přišel nějaký černoch. Něco mi řekl, ale nerozuměla jsem mu. Anglicky jsem ho poprosila, aby mě nechal na pokoji,“popisuje devatenáctiletá Barbara Jakab, která prvním rokem studuje na 1. lékařské fakultě.

Říká, že se asi třiadvacetiletý mladík po této prosbě na chvíli vzdálil. „Pak ale přiběhl ke mně a zezadu mě chytil za ruce. Hned jsem začala křičet, ale strčil mi prsty do úst, z čehož mám menší jizvu a stále mě bolí krk. I tak jsem křičela, takže

Remorkér Beskydy doplul předevčírem do Prahy a představil se veřejnosti u Čechova mostu. Lidé si tuto technickou památku mohli včera prohlédnout v rámci dne otevřených dveří ministerstva dopravy. Jde o poslední funkční loď svého druhu v zemi. Vyrobena byla v roce 1956.

Vlečný remorkér již šedesát let vyprošťuje nebo vleče lodě na Labi mezi Hřenskem a Ústím nad Labem. Včera se na jeho palubu mohli nalodit i fanoušci těchto strojů.

V listopadu remorkér převzalo Ředitelství

Ke koleji Větrník se také podle informací MF DNES stahuje čím dál více mužů, kteří zvenku pozorují dívky bydlící v přízemí. Mnohé pokoje jsou totiž přímo v úrovni očí, takže večer do nich lze při rozsvíceném světle velmi dobře vidět. Jeden ze slídilů si podle místopředsedy kolejní rady Větrníku Marcela Tkačíka své „úlovky“dokonce fotí.

„Jeden z vrátných ho u toho nachytal, ale ten kluk utekl. Bohužel to nemáme jak řešit. Chtěli jsme tady kamery a policejní služebnu, ale stejně je to k ničemu. Domobranu těžko můžeme udělat, a navíc máme pravomoc řešit jen to, co se děje uvnitř koleje,“uvádí Tkačík. Služebna městské policie se do budovy koleje Větrník přesunula loni v červenci. Kamery u koleje jsou také, hlídají však pouze vchod.

Zvýšenou aktivitu mužů, kteří slídí vodních cest (ŘVC) zhruba za deset milionů korun od soukromého vlastníka, pro kterého byl provoz ztrátový.

„Předběžný odhad ročních nákladů na provoz je okolo čtyř milionů korun, které budou kryty z rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury,“uvedl mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.

Aby byl remorkér schopný lepšího provozu, chystá ŘVC podle Bukovského několik drobných modernizací. První je instalace nového radaru, aby byla zajištěna bezpečná nebo přímo obtěžují studentky u kolejí, pozorují lidé z kolejní rady od září. „Nejspíš je jich víc, protože každý svědek uvádí jinou podobu i výšku toho voyeura,“říká místopředseda kolejní rady.

Informace o přepadení a šmírování na Větrníku se přes sociální sítě brzy dostaly i k obyvatelkám sousední koleje Hvězda. I tu sexuální zvrhlíci obcházejí už minimálně sedm let. Několik studentek proto nyní připravuje dopis vedoucí koleje Jitce Čádové, ve kterém si stěžují na nedostatečnou odezvu ze strany vedení na opakující se problémy a vyzývají vedoucí k řešení situace.

Čádová nicméně tvrdí, že o problémech ví a snaží se bezpečnost studentů zvýšit co nejvíce. „My si hlídáme především bezpečnost uvnitř koleje. Ale vnímáme, že prostředí s křovinami mohou být riziková, a je to tedy jedno z našich opatření, že je budeme vysekávat, aby se dotyčné osoby neměly kde schovat. Už mám povolení i na vykácení tří stromů, aby se to tu prosvětlilo,“plánuje vedoucí a připomíná nedávné posílení hlídek městské policie, o které požádala. A vrátní volají policii hned poté, co dívka ohlásí setkání s exhibicionistou.

Víc prý Čádová udělat nemůže. Bezprostřední okolí Hvězdy sledují kamery a další už přidat neplánuje. Říká také, že spolu koleje Hvězda i Větrník spolupracují a jejich vedení si předávají informace o problémech, které řeší. O posledním nočním přepadení studentky však nevěděla a nevěděla o něm ani vedoucí Větrníku Anežka Bártová, která situaci kolem koleje odmítla více komentovat.

Přiběhl a zezadu mě chytil za ruce. Hned jsem začala křičet, ale strčil mi prsty do úst.

plavba i při snížené viditelnosti. Druhým moderním doplněním bude takzvané dokormidlovací zařízení na přídi, které umožní lepší manipulaci s plavidlem.

Také z důvodu, že jde o poslední remorkér svého druhu, který stále slouží svému původnímu účelu, byl letos v létě prohlášen za kulturní památku.

Letos dokonce pomáhal s vyprošťováním nákladní lodě Albis zpod mostu v Drážďanech. Nápomocný byl i během povodní v letech 2002 a 2013. (rsr)

Britský zpěvák a písničkář Jake Bugg ve středu koncertoval ve Velkém sále Lucerny, ale po pravdě by mu více slušel vedlejší a menší Lucerna Music Bar. I když sám hudebník neměl problém větší sál obsáhnout, ze strany publika nebyla kapacita Lucerny naplněná ani z poloviny.

Dramaturgie koncertu byla vymyšlená skvěle. Bugg nejprve odehrál čtyři písničky jen sám s kytarou, takže když nastoupila i jeho doprovodná kapela, jelo se v tempu prakticky až do konce. Předposlední skladbu Broken sice písničkář opět předvedl sám, ale kdyby doprostřed koncertu zařadil celý akustický set, jak se to dělává, už by to poloprázdná Lucerna asi neustála.

Úvod koncertu taky osvětlil, proč novináři letos dvaadvacetiletého Bugga už dříve prohlásili za Dylanova pokračovatele. Řezavý zvuk akustické kytary s naléhavým zpěvem byl hezkou připomínkou anglo-americké folkové tradice a místy jako by ty písničky vystřihli z westernu. V druhé, delší části večera potom Bugg dokázal, že je víc než jen napodobitelem. Stejně jako na jeho aktuální desce On My One i tady došlo na mix žánrů od folkrocku přes country až po rap.

Slušnou práci vzhledem k prostoru a jeho (ne)zaplnění odvedl zvukař. Zvuk celé kapely měl jednak koule a jednak byl dobře čitelný. Sám Jake Bugg se zhostil i kytarových sól, sice z nich zrak ani sluch nepřecházel, ale sólujících zpěváků a frontmanů obecně není zase tolik, aby to nestálo za zmínku.

Jednoduchá scéna byla vybavená reflektory a pomalovanými plachtami v pozadí. Podobně nenáročná byla i Buggova komunikace s publikem a prakticky nulová byla pódiová show. To vše dohromady způsobilo, že se pod scénou nevytvořil zrovna kotel skákajících fanoušků. Přesto Bugg sklidil potlesk, a když koncert ani ne po hodině a půl skončil, lidé odcházeli spokojení.

Nebylo to vůbec špatné, ale klidně toho mohlo být více.

Foto: Tomáš Krist, MAFRA

Sám za sebe Talentovaný dvaadvacetiletý Jake Bugg táhl část koncertu jen sám s akustickou kytarou.

Remorkér Beskydy Loď mohli lidé navštívit v rámci dne otevřených dveří ministerstva dopravy.

Video viz praha.idnes.cz

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.