Co jsou kurdské Lidové obranné jednotky

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Turecko obvinilo dva české občany z terorismu. Oba bojovali v řadách kurdských Lidových obranných jednotek v Sýrii (jež jsou spojenci západní koalice) proti Islámskému státu (IS). Zde jsou odpovědi na hlavní otázky, jež byste si v této souvislosti mohli položit:

1 Kdo jsou Kurdové?

Jsou příslušníky největšího národa na světě bez vlastního státu. Žijí zejména v jihovýchodním Turecku, na severu Iráku, v severozápadním Íránu a v Sýrii. Dohromady jich je kolem 30 milionů. Jejich situaci dobře vystihuje jedno z jejich přísloví: „Naše minulost je smutná, naše současnost tragická. Naštěstí nemáme budoucnost.“

2 Jak Kurdové bojují proti IS?

Především iráčtí a syrští Kurdové hrají výraznou roli v bojích s teroristickým Islámským státem. V Sýrii se jedná zejména o sever a severovýchod země. Tamní milice Lidové obranné jednotky

(YPG) jsou patrně nejúspěšnější silou, která se v Sýrii s IS střetává, a jsou tam jedním z nejdůležitějších spojenců západní koalice.

3 Co je Rojava?

Hovoří-li syrští Kurdové o vlastním „státě“, mají na mysli region Rojava, někdy též nazývaný Západní Kurdistán, oblast, která leží na západ od řeky Tigris podél tureckých hranic. Zde v roce 2012 ustavila Strana demokratické unie (PYD) kurdskou samosprávu. Jako ozbrojené síly této samosprávy pak začaly fungovat Lidové obranné jednotky (YPG), které mají i vlastní ženské brigády. Syrský Kurdistán v lednu 2014 vyhlásil úplnou nezávislost.

V řadách YPG bojují vedle syrských Kurdů také skupiny sunnitských Arabů, Turkmenů a křesťanů – společně v říjnu 2015 založili tzv. Syrské demokratické síly (SDF). Přidalo se k nim zhruba 400 zahraničních dobrovolníků z USA, Austrálie a evropských zemí.

4 Proč je Turecko nepřátelské?

Ankara občas bombarduje pozice YPG, i když jí Západ v tomto směru vyzývá ke zdrženlivosti. Turecku je proti srsti vznik silné kurdské enklávy u jeho hranic, neboť se obává, že to povzbudí boj tureckých Kurdů za autonomii či nezávislý stát. Ankara tvrdí, že YPG i Strana demokratické unie jsou teroristické organizace, protože jsou podle ní spřízněné se Stranou kurdských pracujících (PKK). Ta je v Turecku postavena mimo zákon, neboť na jeho území bojuje s vládní armádou.

5 Jaký je vztah YPG a PKK?

Syrští Kurdové včetně těch, kteří jsou členy Lidových obranných jednotek, podporují snahu PKK o vznik kurdské autonomní oblasti na území Turecka. Velitelé YPG ale odmítají tvrzení Ankary, že jejich organizace je jen odnoží Strany kurdských pracujících.

6 Jaký je postoj Západu?

Evropská Unie i Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci, YPG však na jejich seznamech nefiguruje. Naopak je pro ně významným spojencem, jehož zejména USA vyzbrojují. Američané se zatím marně pokoušejí přesvědčit Turecko, aby své nepřátelství vůči Lidovým obranným jednotkám ukončilo.

7 Proč Kurdové viní Turecko?

Zejména syrští Kurdové tvrdí, že Turecko je sice formálně proti Islámskému státu, ve skutečnosti mu však bombardováním a ostřelováním kurdských pozic v Rojavě pomáhá. Totéž hněvá i irácké Kurdy. „Turecko nestydatě podporuje IS a al-Káidu proti kurdským bojovníkům za svobodu,“uvedl nedávno Sadí Pria, vysoký kurdský úředník v Irbílu, hlavním městě iráckého Kurdistánu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.