Bylinkový rádce

MF DNES - - VELKÝ RÁDCE -

Řepík

Řepík lékařský patřil od pradávna mezi královské byliny se silným léčivý účinkem. Do přírody se na něj vydejte od května do září. Roste na loukách, pastvinách, na mezích i u cest. Z divoké přírody však řepík mizí, proto pokud máte možnost, pěstujte jej raději doma. Sbírá se kvetoucí nať i s přízemními listy nebo pouze květní stvoly a listy. Suší se ve stínu, případně při umělé teplotě 40 stupňů. Jeho užití je velmi široké. Obsahuje tříslovinu, kyselinu křemičitou, železo, hodně vitaminu C. Posiluje imunitu, podporuje vylučování žaludečních šťáv. Silice zase pomáhají při mnoha zánětlivých onemocněních močových cest. Zejména má však hojivé a protizánětlivé účinky, proto se často užívá při vyrážkách, ekzémech, a to buď formou obkladů, nebo koupelí. Velmi oblíbené jsou také tinktury či masti, které lze poměrně jednoduše připravit i doma.

Měsíček lékařský

Jedna z nejstarších bylin používajících se na léčbu kožních problémů. Má široké protizánětlivé účinky, hojivé a antibakteriální. Pro své výrazné vlastnosti se často používá také v kosmetice. Zevně se používá na hojení dlouhotrvajících ran, záněty nehtového lůžka, bércové vředy, popáleniny, ale i suchou kůži. Preventivně se užívá také při kojení proti zánětu bradavek. Ocení jej i dříve narozené dámy, pomáhá totiž bojovat proti stárnutí. Z měsíčku lékařského můžeme připravit: nálev, mast, čaj, koupel, tinkturu. Nejlepší způsob, jak měsíček uchovávat, je v plechovkách nebo sklenicích.

Šalvěj

I tato bylinka má velmi dlouhou historii. Je velmi výrazná, účinky jsou silné, proto její použití raději vždy konzultujte s lékařem. Šalvějí se pěstuje několik druhů a asi nejznámější je šalvěj lékařská. Sbírají se listy anebo celé vršky šalvěje. Ze suché bylinky je nejlepší připravit nálev, který je skvělým pomocníkem při různých vyrážkách, podrážděné kůži a dobré účinky má také v boji proti lupům. Pomoci dokáže také při plísňových onemocněních.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.