Na ulici i v obýváku u Havla

Při vzpomínání na 17. listopad Pražané více slavili, než demonstrovali. Klid narušili až extremisté

MF DNES - - PRAHA -

PRAHA Se svobodou je to jako s manželstvím, prohlásila jedna účastnice oslav státního svátku v pražských ulicích. „Když ho člověk chce udržet, musí pro to každý den něco udělat. V případě naší svobody to však musí být více než dva lidé,“uvedla Petra Kothánková v takzvaném obýváku Václava Havla na Havlově novém náměstí.

Své místo pro oslavu Dne boje za svobodu a demokracii vybírali Pražané asi ze třiceti lokalit převážně v centru města, kde různé spolky nahlásily vzpomínkové piety, demonstrace nebo třeba satirický průvod masek.

Pro leckoho bylo důležité začít, stejně jako začínali vysokoškolští studenti v roce 1989, na Albertově. I proto, že si jej v loňském roce zabrali stoupenci antiislámského radikála Martina Konvičky.

„Dříve jsme chodili na Národní, ale vzhledem k loňským událostem jsme chtěli být raději zde. Přišli jsme ale také proto, že jsme nedávno na jedné z fakult s manželkou dostudovali,“popisuje své důvody k návštěvě Matyáš Krijt, se kterým kromě manželky dorazil na shromáždění i jeho otec. Podle Krijta je důležité si připomínat vlastní minulost. „Naše generace nesvobodu minulého režimu sice nezažila, chce ale ukázat, že o historii ví a váží si toho, co dnes má,“myslí si o významu této oslavy Krijt.

Kromě proslovů z řad studentů a rektorů, kteří upozorňovali hlavně na rozeštvávání společnosti a vybízeli ke smíru, připravila Univerzita Karlova prezentace svých fakult. Příslibem zážitku byla naučná stezka připomínající důležité momenty z trasy demonstrace, která se na tomto místě odehrála před sedmadvaceti lety. Tu vypracoval spolek Juristi, v němž jsou i studenti Právnické fakulty UK.

„Pořadatelé nás oslovili s tím, že máme zkušenosti s pořádáním bojovek. Nakonec jsme vymysleli jednu, která se vydává po stopách průvodu studentů,“vysvětluje studentka Žofie Šolcová. Součástí výbavy historické bojovky byla mapa trasy s důležitými body a seznam otázek souvisejících s průvodem. Při vypracovávání otázek Žofii nejvíce překvapilo, kolik míst se v Praze přejmenovalo, jako například most 1. máje, nyní most Legií.

Bojovka tedy vedla z Albertova na Národní třídu s odbočkou na Vyšehrad, kde se v minulosti průvod rozdělil a zamířil do centra Prahy. Studentskému průvodu tehdy trasa trvala okolo dvou a půl hodiny. Naučnou stezku šlo projít za hodinu. V cestě naštěstí nikdo s obuškem nestál, ale také tam šlo stěží potkat někoho dalšího , kdo se rozhodl bojovou hru absolvovat.

Obývák a zeď vzkazů

Na rozdíl od Albertova se akce na Národní třídě s názvem Díky, že můžem! odehrála zcela bez politického podtextu.

Lidé se mohli zúčastnit diskusí nad filmy o 17. listopadu ve vzdělávací tramvaji, napsat vzkaz křídou na zeď nebo přijít na veřejné čtení v „obýváku Václava Havla“, umístěném provizorně pod budovou Nové scény, kde podle slov několika mladíků sedících nad knihami dramatika a prezidenta vládla „pohodová“atmosféra.

Byla tu i trojice žen, které se oslav státního svátku pravidelně zúčastňují.

„Jsou tu mladí lidé a v tom vidím velkou naději. Připomínat ale nestačí,“uvedla Petra Kothánková, pro kterou je boj o svobodu něco jako každodenní péče o manželství.

Ulice Národní, která byla pro tento den uzavřena veškeré dopravě, se od poledních hodin začala postupně zaplňovat. Nejdůležitější místo se nacházelo u Kaňkova paláce. Posunutí památníku 17. listopadu z podloubí barokního domu do jeho průčelí budilo během jeho otevření vášně. Na místě si nikdo z lidí, kteří pietně vkládali před památník svíce, nestěžoval. „Majitelům domu se ani nedivíme, že památník raději přemístili,“uvedli manželé Brandalíkovi. Někteří účastníci řešili spíše problém s tím, aby se památník vešel na jejich fotografie.

Roman Šafhauser redaktor MF DNES

Zlatá panda Průvod Sametového posvícení, v jehož čele kráčela kněžna Libuše, přivedl na Václavské náměstí také zlatou pandu, kterou doprovázela její politická družina. Tvůrci masek a protagonisté Sametového posvícení se postarali o tu veselejší část oslav 17. listopadu.

Foto: Petr Topič, MAFRA Foto: Petr Topič, MAFRA Foto: Dan Materna, MAFRA

Návrat studentů Stovky lidí se zúčastnily akce na Albertově, který si v loňském roce zamluvil radikál Martin Konvička.

Foto: Petr Topič, MAFRA

Korzo Národní Národní třída přitáhla během dne tisíce nejrůznějších návštěvníků.

Památník 17. listopadu Prostranství pod pamětní deskou od rána lidé zaplňovali svíčkami. Tentokrát se pietní akt odehrál pod širým nebem, protože se památník přesunul z podloubí barokního Kaňkova paláce do jeho průčelí. Večer tam také vznikl lidský řetěz se svíčkami

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.