„Zatčení Češi chtěli slávu“

MF DNES - - FRONT PAGE - Jana Ustohalová redaktorka MF DNES

Uznávaná novinářka Markéta Kutilová píše reportáže z válečné zóny v Sýrii. S dvojicí Čechů, kterou zadržely turecké úřady a obvinily z terorismu, se zná. Miroslava Farkase a Markétu Všelichovou sleduje od začátku jejich působení v kurdské oblasti.

Potkala jste se s nimi při svých cestách do Sýrie?

S Farkasem jsem se viděla poprvé před víc než rokem, kdy začal svoji první cestu do kurdské Rojavy plánovat. Pak jsem s ním byla ve spojení po telefonu.

Máte informace o tom, co na kurdských územích dělali?

Farkas opravdu působil v kurdských milicích, u Všelichové máme ověřeno, že nikdy oficiálně jejich členkou nebyla. V poslední době začali organizovat sbírku na polní nemocnici. Z naší minulé návštěvy víme, že tam americká armáda postavila velkou polní nemocnici, která je velmi profesionální. USA působí v Rojavě, podporují tamní milice a poskytují pomoc vojákům, takže jsme se této aktivitě české dvojice divili.

Podle tureckých úřadů poskytovali Kurdům zbraně.

Neumím si představit, jak by to dělali. Nemůžu k tomu vůbec nic říct.

Jaké mají podle vás šance dostat se z tureckého vězení?

Bude záležet na české diplomacii, jak velké úsilí vyvine. Také z čeho je nakonec oficiálně turecké úřady obviní a jaké budou mít důkazy. Umím si představit, že můžou zůstat pár let v tureckém vězení, ale je také možné, že budou za několik dní venku.

Jak na vás Farkas a Všelichová působili?

Farkas jako člověk, který má asi dobré úmysly, ale ve svém životě tady v Česku příliš neuspěl a hledá seberealizaci někde ve světě. Už před rokem na mě působil jako člověk, jenž v některých věcech neříká pravdu. To bylo pro mě zásadní. Pak jsem si začala ověřovat věci, které o sobě vykládal. Říkal, že bojoval ve francouzských legiích, ale odmítl nám dát důkazy. Pak jsme zjistili z důvěryhodných zdrojů, že pouze prošel přijímačem. Což je něco jiného než účastnit se bojů v legiích. Pro normálního legionáře přijímač nic neznamená. Farkas se za legionáře pouze vydával, a už to snížilo jeho důvěryhodnost.

Před prvním odjezdem také založil sbírku na sirotky?

To bylo zarážející. Vybíral peníze, aniž na místě byl a věděl, jak tam situace vypadá. My, kdo tam jezdíme, víme, že tam neexistují sirotčince, a pokud tam přece jen jsou sirotci, málokterý přišel o oba rodiče, přičemž o všechny se vždy postará širší rodina.

Vy jste od začátku označovala chování Všelichové a Farkase za nezodpovědné. Proč?

Oba byli v té oblasti několikrát. Farkas prošel přijímačem kurdských milicí YPG, sám tvrdí, že se účastnil přímých bojů, to se nám ale nepodařilo potvrdit ani vyvrátit. Všelichová byla v Rojavě dvakrát nebo třikrát. V současné době je ale nemožné se tam dostat legálně. Turecko uvalilo na Rojavu embargo, protože tamní režim vyhlásil autonomii a je ovládaný stranou, která je přímo napojená na PKK. Tu považuje Turecko za teroristickou organizaci a také spáchala spoustu atentátů. Dvojice musela vědět, že není možné se z Turecka do Rojavy dostat legálně. Hranice je uzavřená, je tam čtyřmetrový plot a střelecké věže. Jediná možnost je z iráckého Kurdistánu, kam jako Češi můžeme na měsíc bez víza a pak přes řeku Tigris do Sýrie. Iráčtí Kurdové ale přes hranici nikoho nepouštějí. My máme speciální kontakty u místních úřadů, takže jsme dostali povolení jako jediní zahraniční novináři za poslední rok. Všelichová se tam teď dostala ilegálně.

Takže věděli, co jim hrozí?

Snažili se udělat mediálně slavnými a chlubili se tím. Přitom stačilo, aby si je turecké úřady vygooglily. Oba vědí, že Turecko tvrdě potírá veškerou opozici i kurdské aktivisty, zavírá je do vězení. Proto je s podivem, že se pohybovali po regionu autostopem a ještě se tím chlubili na Facebooku. Museli čekat problémy, protože se svým napojením na YPG vůbec netajili.

Věděli, že se pohybují na hranici zákona?

Nikdo z Čechů, kteří bojovali v Rojavě, a bylo jich několik, se nesnažil získat mediální slávu, protože je to na hranici zákona. Ve Velké Británii už probíhá několik soudů, služba v cizí armádě je protizákonná i v Česku. Je to asi spojené s tím, že chtěli vybírat peníze. Proto se prezentovali jako bojovníci proti Islámskému státu. My jsme zatím ale neviděli za celý rok jediný konkrétní výsledek té sbírky.

Proč podle vás zvolili právě takovéto chování ve válečné oblasti?

Může to být tím, že jsou nezkušení. Úmysly mají možná dobré, ale jak jsou naivní, neuvědomují si, že jde o válku, a berou to jako dobrodružnou hru. Nevím, jestli dokázali vyhodnotit, do čeho se pouštějí. Už na hranicích Jordánska a Sýrie je mohli klidně zastřelit. Měli štěstí a ještě se tím chlubili na Facebooku. To mi nepřijde jako chování dospělých lidí. Navíc tím působí problémy dalším lidem a organizacím, kteří se snaží místním lidem opravdu pomáhat.

Markéta Kutilová

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.