Saakašvili chce hlavu Porošenka

Gruzínský exprezident Michail Saakašvili potvrdil svou horkokrevnou povahu. Odstoupil z funkce gubernátora Oděsy a vyhlásil politickou válku prezidentu Ukrajiny Petru Porošenkovi i jemu blízké vládě.

MF DNES - - FRONT PAGE - Luboš Palata redaktor MF DNES

Michail Saakašvili nejen jako kdysi gruzínský prezident, ale v posledním roce a půl také jako gubernátor Oděské oblasti vyvolával jen dva typy emocí. Buď velké sympatie, nebo naopak velkou nenávist.

Na Ukrajině, kam se po revoluci na Majdanu uchýlil před trestním stíháním novými vládci v Gruzii, dostal od prezidenta Petro Porošenka nezvyklou šanci. Saakašvili, který jako mladík na Ukrajině studoval, a neměl proto problém se získáním ukrajinského občanství, byl na jaře roku 2015 jmenován gubernátorem Oděské oblasti. Přišel s velkými plány a pověstí reformátora, který svou tvrdou rukou dokázal v Gruzii velice rázně snížit korupci, změnit policii a otevřít zemi pro zahraniční kapitál.

V Oděse, která byla už za dob Sovětského svazu proslavená nejen svou uměleckou a multikulturní atmosférou, ale i jako semeniště různých mafií a klanů, však Saakašvili narazil. I jeho protivníci se shodují, že koupit se, na rozdíl od svých předchůdců v podobné funkci, nenechal, ale rozehnat mafiánské podsvětí soustředěné kolem oděského přístavu se mu nepodařilo. To ostatně i on sám uvedl jako hlavní důvod své rezignace na gubernátorský post.

S omezenými prostředky v rozpočtu také neprovedl slibovanou rekonstrukci centra Oděsy, po ruské okupaci Krymu dnes už vlastně posledního skutečného letoviska Ukrajiny u Černého moře.

Něco se mu však přece jen povedlo. „Začal stavět silnice, které se dvacet pět let předtím jen slibovaly, a celní kontrola v oděském přístavu trvá skutečně jen deset minut,“uvedl na serveru NEWSru ukrajinský občanský aktivista Serhey Hadžynov. Oděsané také podle Hadžynova díky Saakašvilimu poznali, že existuje něco takového jako oddělení styku s veřejností.

Saakašviliho chce soud v Gruzii

Jako poslední kapku vedle nekonečného boje s korupcí a zločinností v Oděse Saakašvili uvedl majetková elektronická přiznání ukrajinských politiků, která museli před několika týdny podat. V nich se ukázalo, že mnoho politiků vlastní pohádkové majetky. „Rozvoj Oděské oblasti bude možný, až bude Kyjev osvobozen od korupčníků, kteří přímo sponzorují zločinnost a bezpráví,“prohlásil k rezignaci Saakašvili.

Důvod pro Saakašviliho bouchnutí oděskými dvěřmi může být i jiný. Jeho strana Sjednocené národní hnutí neuspěla v nedávných parlamentních volbách v Gruzii, když získala jen 26 procent hlasů. Saakašviliho sen o triumfálním návratu do vlasti se proto rozplynul. Jen několik dní po tomto krachu podal demisi na svůj gubernátorský post a oznámil, že založí novou politickou stranu. Avšak ne v Gruzii, ale ve své nové ukrajinské domovině. „Vytvoříme novou, široce založenou politickou sílu,“tvrdí Saakašvili, který vzhledem k tomu, že řádný termín voleb je až v roce 2019, usiluje o svržení současného ukrajinského kabinetu a o předčasné volby.

Avšak prezident Petro Porošenko, který se i osobně stal terčem kritiky svého chráněnce, vzal Saakašviliho prohlášení v klidu. „Rezignace Michaila Saakašviliho je vzhledem k jeho rozhodnutí věnovat se politické dráze zcela pochopitelná,“uvedl Porošenko.

Pokud by totiž bývalý gruzínský prezident „zlobil příliš“, je tu pořád ještě žádost gruzínské vlády. Ta už loni požádala Kyjev o Saakašviliho vydání k trestnímu stíhání. Mimo jiné je obviněn z překročení pravomocí v době své vlády a hrozí mu mnohaleté vězení.

Foto: Reuters

Přátelé, nebo rivalové? Michail Saakašvili (vlevo), kterého prezident Petro Porošenko (vpravo) jmenoval gubernátorem Oděsy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.