Chraňte své peníze. Zloději jsou vždy napřed

MF DNES - - EKONOMIKA - Monika Slánská spolupracovnice MF DNES

Skimming, phishing, hacker, malware, spyware… Anglická slova, jejichž význam by se měl naučit každý bez ohledu na to, zda jsou cizí jazyky jeho silnou stránkou. Cílem činností, které tato slova označují, je totiž vždy prachsprostá krádež.

Tuzemské účty jsou přitom podle bank v docela velkém ohrožení. Česko je cílem útočníků hlavně proto, že tu hodně lidí chodí do banky přes počítač nebo mobil, ale ne každý dodržuje bezpečnostní pravidla.

Platební karty zloději zneužívají prostřednictvím takzvaného skimmingu. Jde o kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umisťují přímo na bankomaty. Zloději tak získávají informace, díky kterým se mohou pokusit odcizit peníze z účtu poškozeného.

Pozor u bankomatů

Skimmovací zařízení vypadají různě. Jejich nejnovější modely mohou být upevněny na bezpečnostní nástavec, do kterého se strká karta, a mají stejnou barvu jako on. Zlodějská čtečka bývá také často umístěna v liště, která se nachází u vstupu pro platební kartu a tisk povrzenek. Kamera pro snímání PIN je pak většinou instalována v liště nad rámem obrazovky. Krycí lišty kopírovacích prostředků jsou vesměs v barvě a kovu, který je velmi podobný materiálu, z něhož je bankomat vyroben.

Proto pokud vám na bankomatu připadá cokoli divného, zpozorněte. Nepoužívejte ho a kontaktujte banku nebo policii. Pokud jste bankomat použili, je lepší kartu zablokovat na informační lince banky. Když zjistíte, že máte na výpisu z účtu transakce, které jste neprovedli, reklamujte je. Pokud banka při šetření zjistí, že opravdu došlo ke zneužití karty, kompenzuje vám škodu v plné výši.

Přijde-li banka na to, že je na bankomatu instalovaná podvodná čtečka nebo na ni má podezření, pak klienty, kteří na bankomatech v inkriminované době provedli transakce, kontaktuje a informuje je o preventivní blokaci platební karty.

Podvodné e-maily

Nebezpečí nečíhá jen v bankomatu, ale zejména na internetu. Internetové bankovnictví je samo o sobě bezpečné. To ale platí jen za předpokladu, že uživatel zloději nepomůže.

Nejznámějším typem útoku je phishing. Podvodné e-mailové zprávy mají vzbudit dojem, že byly odeslány z e-mailové adresy banky. Zpráva je obvykle psána špatnou češtinou nebo je v angličtině, v poslední době se však kvalita jazyka zlepšuje. E-mail s odkazem na údajné stránky banky vyzývá k potvrzení osobních bankovních údajů.

Phishingová zpráva může vypadat jako informace o neprovedení platby, výzva k aktualizaci bezpečnostních údajů, či dokonce jako výzkum klientské spokojenosti. Cílem podvodného e-mailu může být získání klientského čísla a hesla adresáta, bezpečnostního kódu nebo například PIN k platební kartě či dalších bezpečnostních údajů a jejich následné zneužití.

Na nic neklikejte

Na takovou zprávu v žádném případě nereagujte, na odkaz neklikejte a mail smažte. Pokud přece jen na odkaz kliknete, ale nezadáte žádný ze svých bezpečnostních údajů, ke zneužití služby přímého bankovnictví nemůže dojít. Že se skutečně jedná o podvodný server, poznáte podle toho, že v adresním řádku internetového prohlížeče nebude uvedena správná adresa banky.

Pokud jste na odkaz klikli a vyplnili údaje, ihned kontaktujte klientské centrum banky a požádejte o zablokování služby a zároveň o vygenerování nových přihlašovacích údajů. Přístup do internetového

Banky se můžou snažit zabezpečit svoje služby sebevíc, ale nejslabším článkem řetězce je klient. A právě jeho prostřednictvím zločinci na bankovní účty útočí.

bankovnictví zablokujete též zadáním chybného hesla třikrát po sobě.

Chraňte své přihlašovací údaje do internetbankingu a heslo často měňte. Chraňte také svůj počítač – používejte legální a aktualizovaný operační systém, aktuální antivirový program, antispyware a personální firewall.

Bezpečnostní pravidla

Pokud chcete, aby internetbanking byl dobrý sluha, ale nikoli zlý pán, je třeba se důsledně držet těchto pravidel. Přihlašujte se do něj ručním zadáním adresy přímo do adresního řádku internetového prohlížeče, ale ne na neznámých nebo veřejně dostupných počítačích. To platí i pro zařízení, která jsou sice vaše, ale na nichž vaše děti například hrají hry. Nikdy nevíte, zda omylem nestáhly něco závadného. Ani sami nestahujte do svého počítače soubory z neznámých zdrojů.

Chraňte své přihlašovací údaje a heslo často měňte. Chraňte také svůj počítač – používejte legální a aktualizovaný operační systém, aktuální antivirový program, antispyware a personální firewall.

Pozor na neznámou wi-fi

Buďte opatrní, i když do banky chodíte přes mobil. Instalujte aplikace výhradně z oficiálních obchodů GooglePlay obchod, App Store nebo WindowsPhoneStore.

Připojujte se k internetu nejlépe prostřednictvím mobilních dat vašeho operátora, případně přes důvěryhodné wi-fi sítě. To, že je wi-fi síť zaheslovaná, neznamená, že je důvěryhodná. Ověřte si, že se připojujete na jméno wi-fi sítě, kterou nabízí místní poskytovatel.

Používejte pouze originální operační systém dodaný výrobcem telefonu nebo autorizovaným prodejcem a pravidelně ho aktualizujte. Používejte ve svém mobilu antivirový program či aplikaci (např. Avast, Eset, AVG), který také najdete ve svém obchodě s aplikacemi. Pravidelně ho aktualizujte, aby byl účinný.

Foto: Shutterstock

Bezpečný výběr Pokud se vám zdá na bankomatu něco podezřelého, rozhodně ho nepoužívejte a zavolejte do banky. Bezpečnost zvyšuje také to, že zakryjete klávesnici, na níž zadáváte PIN.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.