Čokoláda pro gorily

MF DNES - - NÁZORY - Miroslav Bobek ředitel Zoo Praha

Neměl jsem pravdu, když jsem Manfredovi nevěřil. Deset let jsem pochyboval, že jeho snaha zavést na hranicích biosférické rezervace Dja v Kamerunu pěstování kakaovníku přinese výsledek. Plantáž, kterou mi nedávno ukázal, mě však usvědčila z omylu.

Kakaovníky jsou v ní roztroušeny mezi mnoha dalšími druhy užitkových rostlin, a tak je svého druhu zahradou – jednou z mnoha severně od rezervace – která vesničanům žijícím na okraji pralesa obohacuje jídelníček a dává jim možnost si vydělat. Je tak možná ještě účinnější zbraní v boji proti pytláctví než útočné pušky SCAR-H, jimiž jsou vybaveni strážci rezervace.

Nedávno, když byl v Cincinnati Zoo nešťastně zabit gorilí samec Harambe, poznamenal jsem, že během týdne, kdy jeho příběh plnil média, byly ve střední Africe upytlačeny možná dvě gorily, možná mnohem víc...

Vzápětí jsem musel čelit námitce, že volně žijícím gorilám stejně nemůžeme pomoci. A to není pravda. Způsobů, jak se může zapojit opravdu každý, je řada. Například přinést do Zoo Praha starý mobilní telefon, jehož recyklací získáváme prostředky na podporu strážců rezervace. Nebo koupí některých suvenýrů podpořit projekt Toulavý autobus, který kamerunské děti vede k ochraně goril. Nyní však zvažujeme, jak nabídnout ještě další možnost.

Pěstování kakaových bobů umožňuje vesničanům žijícím v blízkosti rezervace vydělat si i jiným způsobem než zabíjením zvířat, mimo jiné goril, jež se zde vyskytují. Tyto pracovité lidi bychom mohli podpořit výkupem jejich kakaových bobů a z nich v Evropě vyrobit čokoládu, jejíž prodej by přinesl další prostředky na boj proti pytlákům.

Pevně věřím, že byste si tuto speciální čokoládu s příběhem koupili! Pro mne by to byla navíc i splátka za nedůvěru Manfredovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.