Jak nemocným pomůže fyzioterapie?

MF DNES - - VELKÝ RÁDCE -

Jak může fyzioterapie pomoci pacientům s artrózou, revmatoidní artritidou, Bechtěrevovou chorobou a dalšími kloubními a revmatickými onemocněními?

Fyzioterapie pomáhá 1) zmírňovat bolest a tlumit příznaky, 2) zlepšovat rozsah pohybu, usnadňovat pohyb, 3) zastavit nebo zpomalit progresi onemocnění. Při fyzioterapii protahujeme zkrácené svaly, uvolňujeme bolestivá místa ve svalech, nastavujeme klouby do tzv. centrovaného postavení (tj. tlak v kloubech je rovnoměrně rozložen na celou plochu chrupavky). Centrace kloubů ulevuje a pomáhá ke správnému pohybu s koordinovaným zapojením okolních svalů. Při pohybu v kloubu dochází k vylučování nitrokloubní tekutiny a tím se jinak špatně cévně zásobená chrupavka vyživuje (kloub se „promazává“).

Nakolik je důležitá spolupráce s fyzioterapeutem a jak sobě může člověk ulevit doma?

Spolupráce pacienta je velmi důležitá součást terapie, pacient v podstatě vytváří s terapeutem tým. Při terapii s ním aktivně komunikuje, vnímá své tělo, pomáhá. Doma dodržuje zásady, které mu terapeut doporučí. Jak si může pacient sám ulevit, je velmi obecná otázka – záleží na diagnóze, na stupni poškození kloubu, na pacientových možnostech. Všeobecně se dá říci, že pacientům s artrózou či revmatickým onemocněním dělá dobře rozumný pohyb a teplo – v klidu a v zimě většinou klouby tuhnou. Je dobré si zacvičit dle návodu od specialisty a chránit klouby před prochladnutím. Bechtěrevici, kteří se typicky budí kolem třetí hodiny ráno bolestí, vědí sami, že když se projdou, rozhýbou se a zacvičí si, uleví se jim od bolestí a mohou lépe usnout. Pacienti s artrózou kolen a kyčlí by měli tyto klouby odlehčit – snížením nadváhy, používáním turistických holí při chůzi. V některých případech se klouby mohou zatejpovat, někdy přechodně zpevnit ortézou či bandáží. Existují úlevové polohy pro klouby, při odpočinku se končetiny dají polohovat a podkládat.

Jak probíhá sezení u fyzioterapeuta? Hradí jej pojišťovna a kolik sezení je třeba k pozitivnímu výsledku?

Při první návštěvě pacienta vyšetříme, zeptáme

Jak moc důležitá je při kloubních onemocněních spolupráce s fyzioterapeutem? Odpovídá fyzioterapeutka Zuzana Gregorová, www.fyzio-life.cz.

se na jeho potíže a na jeho přání, společně stanovíme cíl terapie a zhodnotíme, jestli a jak je možné jej dosáhnout. Při dalších terapiích pracujeme na tom, co je potřeba – většinou na lehátku. Terapeut uvolňuje klouby, protahuje svaly a nastavuje pacienta do speciálních pozic, ve kterých posílí potřebné svaly. Ovlivňuje se držení a vnímání těla, rovnováha, koordinace – vždy pracujeme s celým tělem. Terapii hradí zdravotní pojišťovna v případě, že si pacient vybere terapeuta, který s ní má smlouvu, a přinese předpis na rehabilitaci od lékaře (praktického, rehabilitačního, ortopeda, revmatologa). A kolik sezení je třeba? Záleží na pacientovi – na intenzitě potíží, na tom, jak dlouho trvají, jestli chce řešit nějaký akutní problém, či se udržovat celkově, jestli chce cvičit i doma, či se více spolehnout na naši práci a být spíše pasivní atd. Mí pacienti mají terapie 2x týdně až 1x měsíčně. Fyzioterapie u chronických onemocnění je dlouhodobý proces. Pokud chceme v pohybovém systému dosáhnout nějaké trvalejší změny, je to práce minimálně na několik měsíců. Někteří mí pacienti chodí na terapii trvale – mají ji jako „udržovací“péči.

S jakými největšími problémy se setkáváte?

Osobně považuji za problém neinformovanost klientů o možnostech prevence a léčby. Lékaři pacienty většinou pošlou na rentgen, který jim málokdy ukážou, nevysvětlí jim, co znamená artróza (obroušení kloubu nejprve mechanicky), artritida (poškození kloubu nejprve chemicky zánětem), jak ta nemoc probíhá a že se může něco dělat i preventivně. Například při artróze kolen lékař předepíše 5 cvičení, 10 magnetů, do zprávy napíše „nedřepat, neklekat“a tím to pro něj končí. Pak se čeká, až bude artróza v takovém stupni, kdy se přistoupí k operaci. Přitom se pacient může naučit, jak se ke svému tělu chovat tak, aby nemoc neprogredovala. Neinformovanost pacientů a ignorování preventivních opatření a ergonomie je problém napříč naším zdravotnictvím a často je mi z toho smutno, protože ke mně přichází lidé, kteří by na tom nemuseli být tak špatně, kdyby se o ně lékaři a zdravotníci už v začátku jejich potíží více postarali a vysvětlili jim, co sami pro sebe mohou dělat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.