Péefka malovaná ústy handicapované dívky

MF DNES - - PRAHA - Foto: Praha.eu — Simona Svobodová

Veselé Vánoce a šťastný nový rok, píše se na novoročence hlavního města pro rok 2017. Na první pohled nic neobvyklého. Standardní však není způsob, jakým byla vytvořena. Vznikla ústy teprve čtrnáctileté Báry Sedláčkové, která kvůli svému handicapu nemůže malovat rukama. Nenechala se však odradit a k malování používá ústa.

„Ústy maluji od první třídy. Dokud jsem byla zdravá, tedy do tří let, malovala jsem rukou,“dodává Bára, která tehdy onemocněla neuropatií. Postupně jí ochably ruce i nohy. „Lékaři mi ale dávají naději na zlepšení, a tak místo zoufání beru štětec, fix nebo pastelky do úst a vytvářím svůj styl – pusopis,“říká s úsměvem mladá umělkyně. Kromě malování Bára také ráda čte, plave, potápí se a v zimě s pomocí lyžuje na speciální lyži monoski. Umění by se chtěla věnovat i v budoucnu a má mnoho plánů.

„Malování mi přináší radost a moc mě baví. Zajímám se o různé techniky a design. Ráda bych se stala bytovou nebo zahradní architektkou. Vzhledem k tomu, že ráda čtu, chtěla bych také napsat knížku, kterou bych si i sama ilustrovala,“dodává čtrnáctiletá dívka.

„Je pravidlem, že autory novoročenek jsou handicapovaní umělci, například z chráněných dílen. Magistrát se tak už dlouhodobě snaží spoluobčany s handicapem podporovat,“dodává mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ne ruka, to duše maluje

Bára Sedláčková spolupracuje už delší dobu s nakladatelstvím UMÚN, které sdružuje malíře malující ústy a nohama. Jejich malby pak nakladatelství vydává na různých přáních, dopisních papírech či v kalendářích. Všechny peníze z jejich prodeje putují na zaplacení stipendií pro malíře a na výstavy jejich tvorby.

Obrazy, které Bára a ostatní umělci malující ústy a nohama vytvořili, mohou zhlédnout Pražané v Nové budově Národního muzea v ulici Vinohradská. Na výstavě s názvem Ne ruka, to duše maluje jsou k vidění výtvarná díla devíti českých a patnácti zahraničních umělců. Ze všech malířů je Bára nejmladší.

„Národní muzeum představuje návštěvníkům zajímavou výstavu obrazů handicapovaných malířů, která je pokračováním naší spolupráce s Národní radou osob se zdravotním postižením ČR, se kterou konzultujeme i podobu nových expozic. Národní muzeum chceme po rekonstrukci historické budovy co nejvíce zpřístupnit osobám s omezenou schopností pohybu a orientace,“komentuje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Výstava je přístupná návštěvníkům až do 30. listopadu letošního roku.

Letošní novoročenka Prahy Vytvořila ji čtrnáctiletá Bára Sedláčková.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.