Den pro „slané děti“

MF DNES - - PRAHA - Jakub Heller redaktor MF DNES

Česká divadla a soubory lákají zájemce na dnešní Noc divadel. Divadlo Archa například připravilo komentovanou prohlídku divadla s jeho ředitelem Ondřejem Hrabem, režisérkou Janou Svobodovou a divadelními uvaděči. Začíná v 17.00 hod. a je zdarma. Speciální program bude mít i jedna z nových divadelních scén - Vila Štvanice. Divadlo LETÍ tu bude od osmé hodiny večer v patnáctiminutových intervalech servírovat stylové pohoštění, ke kterému divákům nabídne několik „divadelních jednohubek“od nejzajímavějších současných dramatiků. „Jednohubky ze světa nových her budou pod taktovkou režisérky Martiny Schlegelové servírovat Marcela Holubcová, Tomáš Kobr a Adam Joura. Na tradici předchozích tří let navazuje i Institut umění – Divadelní ústav a ve svém sídle ve dvoře Manhartského paláce v Celetné ulici připraví program pro dospělé i rodiny s dětmi. (ČTK)

Magistrát upravil plán boje proti bezdomovectví. Řešením je prý více menších center.

Už zítra mohou zájemci přijít od 14.00 hod. do zahrady Letenského zámečku roztočit větrník. Pomůžou tak dobré věci a zjistí, jak těžké je pro děti s cystickou fibrózou, kterým se někdy říká „slané děti“, udýchat i tak zdánlivě banální věc, jako je roztočení větrníku. Akci, která se koná v předvečer Evropského dne pro cystickou fibrózu, který připadá na pondělí 21. listopadu, uvedou herci Klára a Ivan Trojanovi. Na programu bude i krátká procházka zahradou Letenského zámečku, běh s brčkem v ústech nebo roztáčení obřího větrníku. Po „Větrníkovém dni“budou následovat další akce, jednou z nich bude třeba v úterý 29. listopadu od 19.00 hod. benefiční koncert v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Jeho výtěžek bude věnován na péči o pacienty s cystickou fibrózou. (eza)

V metropoli je v současné době bez domova více než čtyři a půl tisíce lidí, z nichž asi patnáct set přespává na ulici. Další tisíce Pražanů jsou bezdomovectvím akutně ohroženy. Magistrát se problém snaží řešit, ale v minulosti narážel na neochotu většiny městských částí. Tento týden však radní hlavního města schválili aktualizovanou koncepci řešení bezdomovectví v Praze. Ta by měla v příštích pěti letech zvýšit šance lidí bez domova na návrat do běžného života a zlepšit jejich soužití s ostatními Pražany.

„Nově jsme do ní zařadili vznik malokapacitních nízkoprahových center, která by měla vyrůst ve více městských částech,“popisuje jeden z hlavních cílů koncepce radní Daniel Hodek (ČSSD). Kromě efektivnější pomoci a zvýšení kapacit pro zimní opatření si od rozprostření center po celém městě slibuje zejména snížení migrace bezdomovců. Ti totiž za sociálními službami často cestují přes celé město.

Důvod je prostý. Poskytování těchto služeb totiž v současnosti leží na bedrech jen hrstky městských částí. Prim v tomto ohledu hraje Praha 7, kde se nachází dokonce více než čtvrtina všech pražských zařízení pro lidi bez domova.

„Je to náročné, ale někdo to dělat musí. Snažíme se posunout tam, kde je dnes třeba Vídeň. Tam není poznat, že je člověk bez domova, protože je čistý, oblečený a nemá hlad,“říká starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL). I on by však uvítal, kdyby k řešení problému více přispívaly další městské části.

V tom je ale podle zástupkyně ředitele Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Ludmily Tomešové dlouhodobě

Ta místa nebudou v rezidenční zástavbě, ale u průmyslových objektů.

problém. „Naprostá většina městských částí na svém území odmítá mít jakoukoliv službu pro lidi bez domova,“říká. Dokonalým příkladem je podle ní noclehárna na lodi Hermes. Ta se totiž na palubě plavidla u břehu Vltavy nenachází jen tak z ledajakého důvodu. „Když se v roce 2006 vymýšlelo, kam potřebnou noclehárnu umístit, všechny městské části to odmítly a jediné území, které nepatří k žádné z nich, byla Vltava,“říká Tomešová. Komunální politici podle ní na svém území nechtějí zařízení zřizovat, aby nepřišli o voliče.

Magistrát má sice možnost zřídit centra ve vlastních objektech nebo si je pronajmout od soukromých majitelů, ale tudy prý cesta nevede.

„Nechceme to dělat na truc radnicím ani jít proti obyvatelům, snažíme se s nimi proto vyjednávat,“dodává Tomešová. Než však zřídit jednu noclehárnu s kapacitou tři sta lůžek, kolem níž se bude pohybovat spousta lidí bez domova, je podle ní mnohem lepší udělat více menších zařízení, která navíc nabídnou lepší možnosti, jak lidem pomoci. Podle Hodka teď magistrát s radnicemi jedná o tom, kde by mohla nová nízkokapacitní denní centra vzniknout. Zřizovat je však bude magistrát.

Podle starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) je radnice připravena na podobné řešení přistoupit. „Myslím si, že rozptýlení zařízení do více městských částí je naprosto správné řešení,“říká. Je pro ně

Foto: Andrea Černá, CSSP

Osvěta Magistrát se snaží pomocí kampaně s názvem „Ulice není moje volba“seznámit Pražany s příběhy lidí bez domova. Chce je tak přimět k zamyšlení nad tím, že ne každý bezdomovec se na ulici dostal vlastní vinou. Kampaň v pražských ulicích potrvá do konce roku a její součástí je i pojízdná výstava fotografií (jedna z nich na snímku).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.