Metropoli do čtyř let budou chybět místa ve školách

MF DNES - - PRAHA -

podle něj třeba najít vhodné umístění. S tím ostatně souhlasí i Hodek. „Rozhodně tato místa nebudeme vyhledávat v rezidenční zástavbě, ale například poblíž průmyslových objektů,“říká.

Kolem center bude prý pořádek

Veřejné mínění si chce na svou stranu magistrát naklonit tím, že zajistí, aby centra pro lidi bez domova příliš nenarušovala život místních obyvatel. „Chceme zvýšit odpovědnost poskytovatelů sociálních služeb za pořádek v bezprostředním okolí stávajících i budoucích zařízení,“říká Hodek. Je podle něj důležité, aby práce tamních pracovníků začínala hned u dveří jednotlivých center. I proto by mělo podle koncepce dojít k dalšímu rozšíření terénních programů.

V plánu je i navýšení kapacity tréninkových bytů. Sociální služby totiž v Praze fungují na principu jednotlivých stupňů integrace. Člověk bez domova začíná v terénních programech na ulici a poté se přes noclehárny, kde získá přístup k hygieně a zdravotnímu ošetření, dostane do azylového domu. Tam má již celodenní pobyt a sociální pracovníci mu pomáhají řešit třeba dluhy či s hledáním práce.

Posledním stupněm tohoto žebříčku jsou právě tréninkové byty, kde již lidé bydlí v rámci běžné bytové zástavby pod dohledem sociálního pracovníka. „Učí se takové věci, jako že se v bytě platí elektřina, vodné či stočné a je potřeba si hlídat účty,“dodává Tomešová. CSSP má v současnosti takových bytů dvacet a magistrát chce jejich počet zvýšit o dalších třicet.

Úplnou novinkou by pak měl být speciální azylový dům pro lidi bez domova v důchodovém věku. Ti mají totiž často potíže najít si místo v běžných domovech pro seniory.

Další podporu by měly získat i poradenské programy pro lidi, kterým propad k bezdomovectví akutně hrozí. Ani těch totiž v Praze není málo. Podle koncepce se jejich počet pohybuje od pěti do deseti tisíc.

V roce 2020 bude v hlavním městě nedostatečná kapacita základních škol, dosud se nedostávalo hlavně míst ve školkách. Vyplývá to z analýzy a prognózy stavu školství, kterou si město nechalo zpracovat. Praha proto chce stavět několik nových základních škol. V rozpočtu na příští rok počítá s více než 750 miliony korun na jejich stavbu. Do škol budou nastupovat slabší ročníky 2004 až 2010. „Do roku 2020 můžeme očekávat stagnaci, respektive mírný pokles počtu dětí ve věku tři až pět let, tedy dětí navštěvujících mateřské školy. Vlna silnějších ročníků se nyní přesouvá z mateřských škol na školy základní,“píše se v dokumentu.

Za posledních deset let narostl hlavně díky stěhování počet obyvatel Prahy o 7 procent, prognóza do roku 2020 počítá s dalšími třemi procenty. „Relativně nejvyšších přírůstků bude dosahováno v populačně menších městských částech, kde je plánovaná významná rezidenční výstavba,“uvádí analýza. Půjde podle ní o Dolní Chabry, Dolní Měcholupy, Uhříněves, Kolovraty nebo Zličín. Právě tam plánuje metropole příští rok začít stavět nové základní školy. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.