Horký spor architektů o muzeum

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická redaktorka MF DNES

Architektonická soutěž na řešení výstavních prostor v historické i nové budově Národního muzea sice skončila už v červnu, ještě nyní se však táhne spor o to, jestli vyhrál ten pravý – společnost SGL projekt s autory Jiřím Javůrkem a Borisem Mickou.

Architekt Petr Janda, jehož návrh skončil na druhém místě, míní, že soutěž obsahovala závažné chyby. Podle něj vítěz vůbec neměl postoupit do druhého kola, protože porušil pravidla hry a měl být vyloučen. Především však Jandovi vadí, že se vítězný návrh „drží při zdi“a muzeum chce udržet v zažitém stereotypu instituce, kde se zastavil čas.

Podle zveřejněných vizualizací však návštěvníci uvidí žhnoucí i vyhaslou sopku, v experimentálním sále se přenesou do deštného pralesa, děti zase budou moci prozkoumávat kostry dinosaurů. „Jejich vizualizace to dost zkreslují, ale většina expozic je stejně postavená na vitrínách,“říká Janda. Kritizuje také fakt, že se kvůli plánovaným světelným efektům v místnostech budou muset zatemnit všechna okna.

Podle Jandy tak budou budovy muzea zvenku působit jako „mrtvé a zahleděné do sebe“, zatímco jeho návrh by je údajně naopak oživil. Součástí expozic by podle Jandy byl třeba monumentální tropický strom, model řeky, antický panteon, ale i kavárna. „Snažili jsme se muzeum napojit na nejbližší okolí a aktivovat ho, aby nestálo jen na expozicích, ale aby z něj vzniklo širší kulturní centrum. Což byla také ambice zadání – dostat do muzea veřejnost tak, aby tam lidé kromě prohlídky exponátů mohli jít třeba i studovat. Sněmovní sál by se zase dal využít na filmové projekce. Ve světě je to běžné,“říká Janda.

Proti rozhodnutí poroty proto v srpnu podal stížnost u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten ji však nyní zamítl. Janda se přesto s výsledkem nehodlá smířit a proti rozhodnutí ÚOHS podal rozklad. „Máme za to, že rozhodnutí ÚOHS je nezákonné. Zároveň běží právní řízení u České komory architektů, jejíž komise řeší, jestli porota mohla rozhodnout tak, jak rozhodla. Na základě výsledků těchto dvou řízení budeme dál postupovat,“uvádí Janda.

Atraktivní prostor k setkávání, nebo klasické místnosti plné vitrín? Architekt Petr Janda se nechce smířit s výsledkem soutěže o novou podobu expozic Národního muzea, ve které jeho návrh skončil až druhý.

Nefér a nekolegiální, říká Lukeš

Vedení vítězné firmy SGL projekt se k Jandovým námitkám odmítlo vyjádřit, generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš však architektovu kritiku odmítá. „Porota pro Národní muzeum vybrala velice kvalitní návrh za velice příznivou cenu. Podle našeho názoru pracovala velice pečlivě a fundovaně a neudělala během své činnosti žádnou chybu,“uvedl Lukeš. Janda si však stěžuje i na složení poroty, bylo prý jiné než podle původního plánu.

„Námitky pánů architektů mi připadají nefér a nekolegiální. Je to, jako byste po standardním sportovním utkání, ve kterém jste nezvítězili, začali hledat jakoukoliv drobnost na vítězi, případně na práci rozhodčích, jen abyste se dostali na jeho místo,“srovnává Lukeš s tím, že spor poškodí principy a ideály otevřeného soutěžení.

Podle Lukeše to však chod muzea neovlivní, protože si pro takové případy vytváří časovou rezervu a v záloze má i plán B. Antimonopolní úřad podle ředitele muzea může rozhodnout jen dvěma způsoby – buď potvrdí, že SGL projekt vyhrál oprávněně, nebo celou soutěž zruší. „Stěžovatelé pak připraví nejen sebe, ale všechny své kolegy o finanční odměny za umístění a čestná uznání. Především však bude naprosto poškozena důvěra v architektonické soutěže a jejich smysluplnost,“říká Lukeš a dodává, že boj architektů s architekty poškodí především je samotné.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.