Kreativita a hravost, pak vitríny a chytré telefony

MF DNES - - PRAHA -

Obrovská kostra plejtváka „zabalená“pomocí inteligentních technologií do svého přirozeného prostředí a kolem ní další zvířata, jako lev nebo žirafa (nahoře).

Vítězný návrh interiérů Národního muzea z pera architektů Jiřího Javůrka a Borise Micka člení expozice do bloků Příroda, Tradice a Společnost, které se usadí ve staré budově muzea. V té nové návštěvníky čeká Budoucnost. V Dětském muzeu, které tvůrci uvozují mottem „kreativita, hravost, experiment“a které má být branou do „skutečného muzea“, si malí hosté budou moci všechno sami vyzkoušet. Čeká je například vědecká laboratoř, historie bádání nebo haptické modely dinosauřích koster (na snímku dole).

Ve „skutečném“muzeu uvidí například koloběh vody, zemětřesení nebo erupci sopky (uprostřed).

Lucemburkové za sklem

Kritizovaným vitrínám, které podle Petra Jandy, v soutěži druhého architekta, symbolizují muzejní nudu, se však Pražané nevyhnou. Najdou v nich například drahé kameny, artefakty k dějinám 19. a 20. století či Lucemburkům. Navíc ještě třeba expozici Česká okna do pravěku, kterou však doplní také interaktivní dotykový stůl.

U všech expozic autoři plánují hudební podkres a speciální nasvícení, které mají navodit tu správnou atmosféru. Právě kvůli světelným efektům chtějí architekti z SGL projekt zatemnit okna Národního muzea, což Janda kritizuje. Říká, že budovy pak budou zvenku působit jako mrtvé. Přirozené světlo bude do místností prosvítat jen přes perforace ve tvaru zvířat, které se budou měnit podle tématu dané expozice.

Tvůrci vítězného návrhu říkají, že chtějí vyvážit klasické pojetí výstav a moderní technologie. Lidé by si proto před návštěvou muzea neměli zapomenout nabít chytré telefony. S jejich pomocí budou moci například pátrat po historii významných postav české historie. (kh)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.