Murray, či Djokovič?

Londýn se těší na bitvu udatných rytířů. V sázce je tenisový trůn

MF DNES - - SPORT - Michael Bereň tenisový reportér MF DNES

Jako by ti dva byli k rivalitě zrozeni. Jako by jim sudičky předurčily už v kolébce, že se budou střetávat od mládí o tenisové trofeje. Andy Murray a Novak Djokovič se narodili před 29 lety jenom týden od sebe (Murray je starší). Když jim bylo třináct, potkali se na juniorském turnaji ve Francii, Djokovič uhrál jediný game. Ale pak byl úspěšnější než Murray. Nyní se Skot se Srbem přetahují o post světové jedničky. A Djokovič si hodlá vzít zpátky, co mu Murray před týdnem sebral.

Na břehu Temže se schyluje k souboji udatných rytířů, závěr Turnaje mistrů by mohl připomenout shakespearovskou dobu.

„Pro všechny by to bylo krásné vyvrcholení, perfektní finále,“říká Murray. „Pro mě i pro Novaka je

každopádně hlavním cílem turnaj vyhrát bez ohledu na to, koho porazíme,“dodává diplomaticky domácí hráč.

Oba rivalové prošli skupinovou fází bez porážky. Teď proti nimi stojí ještě jeden soupeř, kterého musí skolit, aby se postavili v klasickém souboji kdo s koho.

Murrayho vyzve Kanaďan Raonic, Djokovič se utká s Japoncem Nišikorim. Když jeden z nich selže, stane se ten druhý světovou jedničkou. Pokud prohrají oba, povládne Murray dál. Třetí variantu znáte.

Britský tenista válí, vyhrál 22. zápas v řadě. Nepříjemného Švýcara Wawrinku vyřídil po precizním výkonu ve dvou setech. Poprvé slaví na Masters v Londýně tři vítězství ve skupině. Paradoxní je, že Murraymu předtím v Paříži pomohla Raonicova skreč usednout na vytoužený trůn bez boje. Teď ho může kanadský ranař sesadit. „Rychlý kurt mu sedí, má skvělý servis. Bude to těžké,“předvídá Murray.

Djokovič zatím působí nervózním dojmem. Na tiskové konferenci podrážděně reagoval na připomínku novináře, že mohl napálením míčku do hlediště někoho zranit. „Taky mohlo v hale začít sněžit,“odsekl Srb. Na kurtu mu zase v jinak bezstarostném duelu s náhradníkem Goffinem vytekly nervy, když mu rozhodčí bez předchozího upozornění udělil varování za dlouhou pauzu mezi výměnami. „Vůbec nic o tenise nevíte,“křičel na sudího. Přesto Djokovič tvrdil, že kvůli boji o první místo v žebříčku není ve stresu. Při odpovědi se jen pousmál: „Chci si to tady užít.“

Srbskému tenistovi londýnská aréna svědčí, útočí tady na pátý triumf za sebou. Naposledy Murrayho porazil na jaře ve finále Roland Garros, od té doby se všechno začalo obracet. „Věřím, že pokud dojde na jejich nedělní zápas o titul, má Novak reálnou šanci vyhrát a být zase číslem jedna,“prohlásil legendární John McEnroe pro BBC.

V Djokovičův prospěch hovoří vzájemná bilance (24:10), Murray se navíc ještě nikdy na Turnaji mistrů neprobil do finále.

Před patnácti lety se také měnili tenisoví vládci na závěrečném podniku. Australan Lleyton Hewitt tenkrát v Sydney předčil Brazilce Gustava Kuertena.

Ale tehdy nešlo o přímý souboj. Rozhodnuto bylo už po skupinách. Proto tolik láká představa finálového duelu Murray vs. Djokovič.

A kdyby skotský rytíř padl, čest jeho rodu uhájil bratr Jamie. S Brazilcem Soaresem zakončí rok jako deblové světové jedničky.

Foto: Reuters

Bez zastávky Andy Murray je v semifinále Turnaje mistrů poté, co vyhrál už 22. zápas v řadě. Stan Wawrinka na něj včera nestačil

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.