Lepší investovat než splácet

Metropoli se daří a chce umořit své dluhy. Podle ekonomů je však teď nejlepší čas pro investice

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler a Jakub Heller redaktoři MF DNES

Hlavní město se má podle vedení magistrátu natolik dobře, že si může dovolit v příštím roce splatit rekordní část svého dluhu u Evropské investiční banky. V návrhu rozpočtu je pro příští rok na umoření pražských pohledávek vyčleněno přes dvanáct miliard korun.

„Myslím, že se letos Praze daří velice dobře. Ekonomika je na vzestupu a daně se daří vybírat. Když se to spojí, je příjmová strana našeho rozpočtu velice pozitivní,“říká náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). V návrhu rozpočtu počítá vedení města pro příští rok s příjmy přes 47 miliard korun, což je o 2,73 miliardy korun více než loni.

MF DNES proto oslovila české ekonomy, aby finanční kondici hlavního města a využití značné části příjmů na splacení dluhu zhodnotili. Ukázalo se, že si podle nich vede metropole po ekonomické stránce velmi dobře a to nejen v českém, ale i celoevropském měřítku. „Praha je jedním z nejbohatších regionů z celé Evropské unie a má i velmi dobrý rating (tedy ekonomický ukazatel hospodaření, pozn. red.),“říká Lukáš Kovanda, ekonom z finanční skupiny Roklen. To je pro budoucnost Prahy významné, protože díky dobrému ratingu si může levněji půjčovat peníze, například právě u Evropské investiční banky.

Až druhá nejlepší strategie

Většina oslovených ekonomů se však shoduje na tom, že právě díky zlepšující se ekonomické situaci ve světě by se Praze vyplatilo prostředky investovat a klidně si i další vypůjčit.

„Úrokové sazby a podmínky na trhu jsou mimořádně příhodné, takže se vyplatí využít šance financovat investice pomocí úvěrů,“říká ekonom David Marek.

Smutným faktem bohužel je, že metropole nemá takřka žádné projekty, do kterých by peníze vložila. Podle opozice je to proto, že na jejich přípravě na magistrátu nikdo nepracuje. Vedení metropole se však brání tím, že to byla předcházející koalice, která po sobě žádné projekty nezanechala, a příprava nových je prý proces na několik let.

Ať tak, či onak, projektů není nazbyt a v takovém případě je podle většiny ekonomů nejjistější volbou právě splácení starých dluhů.

„Dluh je zátěží zejména v ekonomicky náročnějších časech, takže je namístě v časech dobrých jeho výši redukovat a tím snížit hospodářskou zranitelnost města v době krize, která opět jistě přijde,“říká Kovanda. S tím souhlasí i analytička Věra Kameníčková ze společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. „Vzhledem k tomu, že úroky z vkladů jsou dnes prakticky nulové, nemá Praha z uložených peněz v bance žádný užitek,“dodává.

Praha se podle odborníků navíc nemusí obávat, že by měla v budoucnosti problém si peníze znovu vypůjčit. Například pokud by přišla s mimořádně finančně náročným projektem, jako je třeba dostavba východní části Pražského okruhu. U investorů má totiž město dobré jméno, což značí právě jeho vysoký rating.

Nelze předstihnout republiku

V současnosti hodnotí agentura Standard & Poor's Prahu na úrovni ratingu AA-. Metropole se tak v rámci evropského regionu zařadila mezi nejstabilnější a nejdůvěryhodnější města, jako je například Paříž. Rating Prahy je kvalitnější než například hodnocení Říma nebo Bratislavy. Primátorka dokonce při představování návrhu rozpočtu uváděla jako jeden z důvodů pro splacení dluhu právě snahu pražský rating ještě zvýšit, čímž by se dále zlepšila pověst metropole na finančních trzích.

Podle ekonomů je ale další zvyšování ratingu takřka nemyslitelné. Praha totiž v tomto ohledu nemůže předstihnout Českou republiku a právě teď s ní sdílí stejné hodnocení. „Platí pravidlo, že město nemůže mít větší rating než stát, ve kterém se nachází,“vysvětluje ekonomka Markéta Šichtářová ze společnosti Next Finance. Je to logické, pokud by totiž město skončilo v insolvenci, jeho pohledávky by musel nakonec stejně hradit stát.

I tak je rating Prahy velmi vysoký. Město si jej vysloužilo mimo jiné tím, že v uplynulých deseti letech hospodařilo s přebytkem. Tedy s výjimkou krizí poznamenaného období mezi roky 2009 a 2011.

V loňském roce metropole dokonce ušetřila více než 12 miliard korun. „Letos dosáhne opět přebytkového hospodaření, které může překonat loňský rekordní výsledek,“dodává Kovanda. V letošním prvním pololetí totiž skončilo hospodaření Prahy přebytkem 7,3 miliardy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.