Ivanka Trumpova tajná zbraň

Ivanka Trumpová je náhradní první dáma. Má vliv na otce, jaký nemá nikdo. Taky je to matka tří dětí a šéfka impéria.

MF DNES - - FRONT PAGE - Milan Vodička redaktor MF DNES

Zatímco Melania Trumpová bude jen první dámou, Ivanka Trumpová bude první ženou hned za trůnem svého otce. Na někoho, kdo vypadá jako dívka, i když jí je „už“pětatřicet let, je to dobrý výkon.

Koneckonců, je to dobrý výkon i na matku tří dětí. Což by do ní asi taky málokdo řekl.

Kdo neví, jak to u Trumpů chodí, myslel by si podle vzhledu, že je to jen Barbie.

Ale týdeník The Week o ní napsal, že její vliv na otce nemá v jeho okolí srovnání. The New York Times tvrdí, že Donald Trump jí „svěřil takovou odpovědnost, jakou nikdy nedal svým manželkám nebo ředitelům“. A rozhodně to není proto, že dcerám tatínkové dovolí nejvíc. Tady je ještě něco: v porovnání se svými dospělými bratry je Ivanka největším Trumpem. Je to Donald Trump, ale bez ega a prostořekého jazyka.

Je stejně jako její bratři Donald junior a Eric výkonnou viceprezidentkou Trumpovy rodinné firmy, ale je zřejmě číslem dva hned po otci.

Má pod palcem rozvoj a akvizice, což je to nejdůležitější. Dohlíží na hlavní projekty a stavby. Navíc už dávno založila vlastní firmu, která prodává šperky, dámskou módu a kabelky. Něco z toho je pěkně drahé, většina je však za velmi dostupné ceny, protože heslo značky zní „Ženy, které pracují“. Ale tahle firma je už jízda po vlastní ose. Je to značka, která nese její jméno. A jen tak mimochodem, Ivanka je v tom mnohem úspěšnější než otec se svou nabídkou značkových Trumpových vín, minerálek, kravat, ložnic, lustrů, manžetových knoflíčků či kolínské Eau de Trump.

Vedle toho je Ivanka jedním z hrstky lidí, kteří dokážou ovlivnit myšlení prezidenta Trumpa. Při kampani se ho snažilo zbrzdit hodně osob z jeho štábu, ale u ní jediné mělo obvykle šlápnutí na brzdu efekt.

„Myslím, že její otec jí opravdu naslouchá, a tím chci říct, že ji hodně respektuje,“prohlásil rodinný přítel, miliardář Carl Icahn.

Pokud byly v kampani řídké chvíle, kdy se Trump choval prezidentsky, bylo to po zásahu Ivanky. Aspoň se to tak říkalo.

Pokud byly chvíle, kdy potřeboval dostat pořádný kartáč, udělala to opět ona. Americká média psala, jak Ivanka otci od plic vynadala, že svými řečmi o ženách škodí jejímu byznysu. Byl to argument, kterému miliardářský otec rozuměl.

Skoro to vypadá, že je dokonalá: zatímco její otec vyhrožoval, že nechá zavřít Hillary Clintonovou a urážel ji i Billa Clintona, ona dokázala udržet přátelství s jejich dcerou Chelsea, která už roky patří k jejím největším kamarádkám. Stejně tak i přátelství s Georginou Bloombergovou přežilo dobu, když na sebe jejich miliardářští otcové krátce házeli bahno, protože Michael Bloomberg kritizoval Trumpa a zvažoval, že sám vyrazí do voleb.

Ivanka, dcera z prvního manželství s Češkou Ivanou Trumpovou rozenou Zelníčkovou, byla ve volbách tajnou zbraní Donalda Trumpa. Zdálky to nebylo tak vidět, ale Ivanka mu dodala jiný rozměr, zjemnila ho a učinila ho stravitelnějším pro ženy. Když Hillary při druhé prezidentské debatě řekla, že na Trumpovi by nejvíc ocenila jeho děti, měla na mysli především Ivanku. Ta sehrála pro svého otce stejnou roli, jakou v kampani Clintonové měla Michelle Obamová. Byla vším, čím nemohla, nechtěla či neuměla být její nevlastní matka Melania. Byla Jacqueline Kennedyovou, Indirou Gándhíovou i Margaret Thatcherovou otcovy kampaně.

Ale to pořád není všechno.

Obchoduje i z porodnice

Kdyby nebyla tak hezká, že byla v mládí modelkou, skoro by to vypadalo, že měla být mužem, který jde v otcových stopách. „Mnohem raději než panenky jsem dostávala stavebnice Lego.“

Zřejmě se ozývaly stavařské geny dědečka a otce Trumpových, kteří stavěli mrakodrapy na Manhattanu a potom po celé Americe. „Koukávala jsem se na siluetu New Yorku s jeho mrakodrapy a říkávala jsem si: Co bych tam tak doplnila?“

Teď právě má za sebou poslední doplnění, i když to není v New Yorku, ale ve Washingtonu. Shodou okolností jen pár set metrů od Bílého domu.

Hotel Trump International. Donedávna to byla Stará pošta. Víc než sto let stará budova v pseudorománském stylu s věží, která zvláštně čněla nad Washingtonem. Teď je to nový přírůstek realitního impéria. Pořídila ho Ivanka.

Poslední detaily dlouholetého pronájmu od státu dojednala po telefonu z porodnice, když měla rodit dceru Arabellu. Za pár dnů už jezdila s kočárkem po staveništi, aby sledovala, jak se rozbíhá přestavba hotelu, který teď patří k největšímu luxusu hlavního města Spojených států.

Vzala si, jak jinak, realitního magnáta. Stejně starého Jareda Kushnera, syna miliardáře. Jednou řekla, že jejich chození vypadalo tak, že jezdili obhlížet stavby. Přestoupila kvůli němu na židovskou víru.

Občas se objeví hlasy, že manžel je tou hlavní silou, která za ní ve skutečnosti stojí. Tvrdší a bez rukaviček. Teď právě došlo v Trumpově týmu k malé noci dlouhých nožů, při níž byl odstraněn Trumpův přítel a spojenec od první minuty jeho kandidatury, guvernér Chris Christie, který za Trumpa vedl celé přebírání vlády. Údajně v tom měl prsty Kushner. Důvod zní velmi logicky: Christie totiž před deseti lety dostal na rok za mříže Kushnerova otce za daňové úniky a dalších sedmnáct zločinů. Jeho odsunutí dost připomíná krevní mstu.

Ať tak či onak, Ivanka s manželem jsou rodinou jiného typu, než byli Trumpovi se vším povinným leskem 80. let. Klidně se nechají vyfotit doma v obyčejných teplácích s trochu vytahanými koleny.

Ivanka je oblíbená, stejně jako je její otec neoblíbený.

S břichem létala po Americe navzdory vysokému stupni těhotenství, aby vedla kampaň za svého otce. Byla něčím jako první dcerou a teď bude něčím jako první dámou.

Lidé rádi nakupují její zboží, jak ukázal úspěch její značky Ivanka Trump. Ale platí to i obrazně.

Říká se, že je tím pravým důvodem, proč Donald Trump vyhrál volby, ale to je dost přehnané. Taky se říká, že kdyby někdy měla být americkou prezidentkou přece jen žena, mohla by to být ona. To už tak přehnaně nezní.

Foto: Getty Images

Pravá první dáma Dcera Ivanka, byznysmenka a matka tří dětí, je pro nového prezidenta USA Donalda Trumpa oporou. Její vliv na otce převyšuje všechny v okolí včetně Trumpovy ženy.

Pomoc k vítězství Právě Ivanka dokázala otce usměrnit a získala sympatie Američanů. Foto: Bloomberg

Foto: Profimedia.cz

Matka i byznysmenka Ivanka Trumpová je nejen viceprezidentkou otcovy firmy, ale také rozjela vlastní byznys. Ve Washingtonu dokončila přestavbu Staré pošty na luxusní hotel a ještě zvládá pečovat o tři malé děti.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.