Manželka šéfa Sněmovny má dotace od hejtmanů

Žena předsedy Sněmovny Hamáčka získala statisíce korun na web pro seniory

MF DNES - - FRONT PAGE - — Lukáš Valášek

Žena předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) Kamila se v dubnu pustila do podnikání. A následoval zvláštní souběh okolností. Ještě do krajských voleb její firma získala hned tři dotace od tří hejtmanů z ČSSD, tedy stranických kolegů manžela. Poslední z nich, Michal Hašek, dotační smlouvu na 100 tisíc korun podle registru smluv podepisoval až 4. října. Tři dny před krajskými volbami, ve kterých své křeslo už neobhájil.

„Můžu vyloučit, že bychom dávali dotaci na jakýkoliv projekt jenom proto, že je tam nějaká paní Hamáčková,“ řekl MF DNES Hašek. Celkem 300 tisíc korun přitom existující web i60.cz, ve kterém Hamáčková získala před půl rokem podíl, měl využít k vytvoření vyhledávače služeb pro seniory. Odborníci ale „Senior hledač“ocenili maximálně na desetinu.

Kamila Hamáčková popírá, že by za získání peněz jakkoliv lobbovala. „Právě proto jsme ani o dotace nežádali mým jménem. V čem by měl být střet zájmů? Že manželka předsedy Sněmovny pomáhá seniorům?“uvedla Hamáčková.

Internetový portál i60.cz existuje už od roku 2012. Má podtitul Tahle země není jenom pro mladý a jeho obsah vytvářejí především senioři, součástí je třeba i seznamka pro lidi nad šedesát. Letos se však webové stránky zaměřené na rostoucí cílovou skupinu mohou pořádně rozšířit. Hned od tří krajů totiž i60.cz během čtvrt roku dostal dotaci ve shodné výši 100 tisíc korun. A není to jediná změna.

Tři měsíce předtím, než přitekly veřejné peníze, si podíl ve firmě i60 Publishers, která web provozuje, pořídila Kamila Hamáčková. Její manžel Jan je jedním z nejvyšších ústavních činitelů v zemi – předsedou Poslanecké sněmovny – a také místopředsedou ČSSD.

Právě podpisy jeho stranických kolegů hejtmanů přitom pod smlouvami o dotaci jsou. Hamáčková to však za střet zájmů nepovažuje. Spolupracovat s kraji, které mají například na starosti sociální služby, je podle ní logické. „Vzhledem k tomu, že když jsme o peníze žádali, téměř žádní jiní než sociálnědemokratičtí hejtmani nebyli, těžko jsme to mohli udělat jinak. Na žádost jsme schválně ani nedávali mé jméno,“řekla MF DNES Hamáčková, která zároveň dodala, že 80 tisíc věnovala i Praha, kde sociální demokracie vládne s primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO).

Sto tisíc korun ovšem přispěl v červnu Pardubický kraj podpisem hejtmana Martina Netolického (ČSSD). A 4. října, tři dny před volbami, stejnou částku poslal i Michal Hašek (ČSSD), který následně křeslo jihomoravského hejtmana už neobhájil. „Můžu vyloučit, že bychom dávali dotaci na jakýkoliv projekt jenom proto, že je tam nějaká paní Hamáčková. Pokud si dobře vzpomínám, šlo o vazbu na rodinnou a seniorskou politiku, kterou Jihomoravský kraj podporuje dlouhodobě. Nerozdělovali jsme dotace podle toho, kdo tam zrovna sedí, či nesedí,“zdůrazňuje Hašek, jehož krajští radní dotaci schválili jako součást balíku desítek jiných žádostí.

Bývalý středočeský hejtman Miloš Petera MF DNES řekl, že si dotaci, kterou podepsal v červenci, už nemůže vybavit. „Pravděpodobně šlo o dotaci z fondu hejtmana. V takovém případě pak rozhoduje podle kvality předloženého projektu rada kraje,“tvrdí Petera.

Dotace. Vyhozené peníze?

I díky této dotaci na webu i60.cz vznikla skupina tlačítek pod názvem „Senior vyhledávač“. Pokud například návštěvník klikne na tlačítko „Jsem ve finanční tísni“, vypadne na něj holý odkaz na server nabízející půjčky nebo finanční poradnu. „Zemřel mi partner“zase mimo jiné vede třeba na formulář „Souhlas s pohřbením Kolín“. Podle expertů jsou to vyhozené veřejné peníze.

„Nevidím žádnou přidanou hodnotu v tom, že dám všechny odkazy na jedno místo, pokud je nějak inteligentně nepropojím. Myšlenka je dobrá, realizace nikoliv. Pokud dal někdo 300 tisíc za rozcestník odkazů, tak odhadem přeplatil 280 tisíc,“zhodnotil jeden z nejuznávanějších českých odborníků na tvorbu webů Jan Řezáč.

Hamáčková, která pracuje jako mluvčí Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi, spadající pod Středočeský kraj, argumentuje tím, že jde o neziskový projekt. „O podobném portále jsem uvažovala už nějakou dobu. Nakonec jsem se rozhodla připojit k už fungujícímu projektu. Bereme to jako službu pro seniory, nikoliv výdělek,“dodala Hamáčková.

A to lze oficiálně ověřit jen těžko. Firma totiž navzdory zákonné povinnosti v obchodním rejstříku nezveřejňuje účetní závěrky. Experti přitom upozorňují, že účelem společnosti s ručením omezeným je vytvářet zisk. Neziskově by portál mohl provozovat například spolek, u nějž je rozdělení zisku zakladatelům ze zákona zapovězené.

„O přímý střet zájmů v tomto případě nejde, ale samozřejmě se může jednat o stranický klientelismus. Není nic jednoduššího než zvednout telefon a s hejtmany spolustraníky si odklepnutí dotace domluvit. Zamyslel bych se i nad tím, jak je možné, že kraje dají dotaci firmě, která nesplňuje základní zákonné předpoklady transparentnosti,“uvedl Martin Kameník z protikorupční organizace Oživení.

Od nových hejtmanů

i60. cz si dělá ambice získat na rozvoj i další dotace. „V rozšiřování chceme pokračovat. Teď na kraje nastoupí jiná politická garnitura, tak doufám, že budeme v získávání dotací srovnatelně úspěšní,“uvedl původní zakladatel webu i60.cz Jan Raška. Reakci Jana Hamáčka, který tento týden vedl delegaci poslanců do Izraele, se MF DNES získat nepodařilo.

Manželé Hamáčkovi Kamila Hamáčková odmítá, že by dotace měly cokoli společného s politickým angažmá jejího manžela.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.