Rodina s paterčaty se hádá o peníze ze sbírky

Narození prvních českých paterčat vzbudilo před třemi lety pořádný rozruch. Teď je o nich slyšet znova, a to kvůli penězům ze sbírky, k nimž se rodina nemůže dostat po sporu s Klubem dvojčat a vícerčat.

MF DNES - - FRONT PAGE - Ivana Karásková reportérka MF DNES

Paterčata z Milovic na Nymbursku dobře prospívají, už se sama dokážou oblékat. Nad nimi však „zuří“válka dospělých o peníze. Rodiče dětí Alexandra Kiňová a Antonín Krosčen se dohadují s Klubem dvojčat a vícerčat o více než 600 tisíc ze sbírky, kterou tato obecně prospěšná společnost vyhlásila.

Přestože sbírka skončila už loni v dubnu, obnos leží netknutý na účtu pražského magistrátu. Ředitelka Klubu dvojčat a vícerčat Klára Vítková Rulíková se totiž s matkou paterčat nepohodla a klub sumu převedl na magistrát.

„Paní Kiňová chtěla sbírku mermomocí ukončit, i když tam dál chodily příspěvky a my jsme z ní platili terénní pracovnice. Vyhověli jsme jí, jenže přes naši veškerou snahu jsme se nedohodli na znění darovací smlouvy, abychom mohli čistý výtěžek veřejné sbírky převést na rodinu paterčat. Ty peníze už mohli dávno mít,“dušuje se Klára Vítková Rulíková.

Podle ní je nesmysl, že klub peníze zadržoval, jak tvrdí protistrana. Vybranou sumu převést na magistrát, který sbírku povolil, ze zákona museli, pokud se nepodaří peníze utratit.

Rodina má i se starším synem celkem šest dětí a patří k těm sociálně slabším, takže počítá každou korunu. Otec nepracuje, protože Kiňová by bez něj péči ani s pomocnicemi nezvládla. Rozzlobená matka paterčat se obrátila o pomoc na advokátku Kláru Samkovou, která obecně prospěšnou společnost zažalovala. Obvodní soud pro Prahu 5 žalobu projedná 30. listopadu.

Rada magistrátu přitom už letos v červnu schválila poskytnutí daru ve výši 616 713 korun rodině Alexandry Kiňové. „Matka paterčat, zastoupená advokátkou Klárou Samkovou, darovací smlouvu ale dosud nepodepsala,“sdělil MF DNES mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Šestadvacetiletá Kiňová nechce situaci bez své právničky jakkoli komentovat. „Neřeknu vám ani ň. Médií mám plné zuby, protože si jen vymýšlí a jsou proti nám,“prohlásila a rychle položila telefon.

Kláry – Samková a Rulíková – si nemohou přijít na jméno a každá má jiný názor, jak z právního propletence ven. Advokátka Alexandry Kiňové tvrdí, že šéfka klubu dvojčat podvedla nejen matku, ale také všechny dárce.

Advokátka Klára Samková podle vlastních slov strávila nad případem bezesné noci. V obavě, aby rodina inkasováním peněz ze sbírky zároveň nepřišla o sociální dávky, oslovila dvě ministerstva. A jak tvrdí, jejich reakce ji pochybností nezbavily.

„V podstatě by se tak rodina dostala kvůli sbírce do horší situace než před sbírkou,“argumentuje.

Jak mám rozumět tomu, že by se rodina mohla ocitnout v horší situaci, než byla před sbírkou?

Podle darovací smlouvy by totiž peníze nesměla použít na běžný provoz rodiny a zároveň by neměla nárok na sociální dávky. Tím by vlastně nejen ona, ale všichni, kdo jí poslali peníze pro její děti, ve skutečnosti dotovali stát.

To vám na ministerstvu práce a sociálních věcí potvrdili?

Tam se úředníci kroutí jako žížalka na háčku, ale z osobního rozhovoru vím, že mohou nastat zásadní problémy. Když to zjednoduším, asi nám nakonec nezbude než darovací smlouvu, co leží na magistrátu, podepsat. A zpětně se pak domáhat mimořádného výkladu práva, aby Alexandra o dávky nepřišla. Jsem připravena jít s tou věcí až k paní ministryni Marksové.

Kdyby ale rodina měla soudem stanoveného opatrovníka, jak předpokládala paní Rulíková, peníze by se nemusely danit a rodina by nepřišla ani o dávky. Proč jste na to nepřistoupili?

Žádný opatrovník nemůže změnit právní postavení toho, koho opatruje. To je nesmysl. Výklady práva paní Rulíkové jsou naprosto chaotické. Ostatně o určení opatrovníka dětí se nikdy nejednalo. Navíc i kdyby se jakýkoliv opatrovník určil, nemá to na právní postavení sbírkových peněz žádný vliv. Je však zřejmé, že je nutno změnit zákon o veřejných sbírkách.

Budete se soudit. Vážně se nedalo s Klubem dvojčat a vícerčat domluvit na smírném řešení?

Celé to bylo postaveno špatně od počátku. Darovací smlouva totiž vymezuje účel, ke kterému lze peníze použít. O tom, co je a co není účelem smlouvy, rozhodovala výhradně paní Rulíková, což se paní Kiňové nelíbilo. Matka paterčat, v jejíž prospěch peníze měly fungovat, by nad nimi neměla žádnou kontrolu. Ale proč? Tady jde o to, že se nevzdělaná obyčejná mladá žena holt vzepřela paní magistře Rulíkové, což dotyčná nesnesla. Chtěla si prostě paterčata „zprivatizovat“.

Jak vlastně teď rodina vychází s penězi?

Nadále žije ve více než skrovných podmínkách, je možno říct, že na hranici bídy. Děti potřebují jít do školky, ale kdyby měli ve státní školce platit normální školkovné a stravné, vyjde je to na 66 500 korun za jeden rok. Rodině by tak zbylo na měsíc 500 korun na jídlo, oblečení a další potřeby kromě bydlení. Je prostě absurdní, že neexistuje žádná systémová pomoc. A ještě jednu věc bych chtěla připomenout.

Ano...?

Paní Kiňová se dozvěděla, že čeká paterčata v 21. týdnu těhotenství. Lékaři jí nabídli selektivní potrat, tedy potracení pouze některých plodů, což ona odmítla. Považovala za nepřípustné, aby některé ze svých dětí zabila. Raději dala všanc svůj život, tím pádem je doposud ve špatném zdravotním stavu.

Kam tím míříte?

K tomu, že příběh paterčat má společného jmenovatele, a tím je pokrytectví. Pokrytectví těch, kteří měli pomoci ženě v situaci, do které se nedostala vlastní vinou a které ona přesto čelí s neobyčejnou osobní statečností.

Foto: ČTK

Třetí narozeniny Alexandra Kiňová s partnerem Antonínem Krosčenem a svými paterčaty, dcerou a čtyřmi syny, na snímku z letošního léta.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.