Zpověď otce českého „teroristy“

Otec mladého muže, který je v tureckém vězení, od českých úřadů nemá zprávy.

MF DNES - - FRONT PAGE - Pavla Komárková reportérka MF DNES

Milešovice na Vyškovsku, malá obec s necelými sedmi sty obyvatel, jsou v propršeném sobotním odpoledni téměř liduprázdné. Z nízkých rodinných domků, které lemují po obou stranách silnici, jen občas někdo vyběhne k autu. Živo je vlastně jen ve zdejší restauraci U Školy, kde místní štamgasti posedávají u piva a myslivci zakončují úspěšný hon nad kančími specialitami.

O téma k hovoru zde není nouze. Po celém světě totiž od čtvrtka koluje zpráva o zadržení obyvatele Milešovic tureckými úřady. Třiatřicetiletý Miroslav Farkas, který se do vsi přistěhoval s rodiči a svými třemi sourozenci před jedenácti lety z Třebíče, je spolu s přítelkyní Markétou Všelichovou obviněn z napomáhání kurdským milicím YPG, které Turecko považuje za teroristy.

Jeho zadržení místní nepřekvapilo. Většina sousedů nicméně tvrdí, že mladého muže, který se před pěti lety odstěhoval do podnájmu v Brně a poslední dobou žil střídavě na cestách a s přítelkyní u Prahy, vlastně příliš dobře neznala.

Oficiálně nic nevím

„Problémy měl už dřív. Znám ho, to ano. On ale moc nechodil ven, ani když tady ještě bydlel. S nikým se moc nekamarádil, nikdo z rodiny se tady s místními moc nedruží,“popisuje Farkasův vrstevník, jméno ale zveřejnit odmítl. „V hospodě jsem ho viděl asi třikrát,“dodává hostinský.

Ani Farkasův otec, který ve vesnici žije v nenápadném domku nad kapličkou, ven příliš nechodí. Od smrti manželky trpí zdravotními problémy, už pět let je v invalidním důchodu. O tom, že jeho syna zadržely turecké úřady, navíc oficiálně nic neví.

„Z ministerstva ani odjinud nemám žádné zprávy. O jejich zadržení mi přišli říct kamarádi, víc jsem se dočetl na Facebooku,“popisuje šestapadesátiletý muž. „Chtěl jsem něco podniknout, ale právník mi radil, ať zatím vyčkám. Mám strach, moc se teď nevyspím, pospávám tak nějak průběžně po chvilkách celý den,“dodává s pohledem zabořeným do ubrusu ve skromně zařízeném obývacím pokoji.

Televize mu nefunguje, není prý nikdo, kdo by nastavil kanály, tak poslouchá zprávy v rádiu a sleduje Facebook. Právě přes něj byl se synem poslední tři roky ve spojení. Teď ho přes sociální síť kontaktují synovi kamarádi i známí.

„Píše mi spousta lidí. I řada těch, které jsem vůbec neznal. I když jsme s Mirkem byli v kontaktu jen přes Facebook, měl jsem zhruba povědomí, co dělá. Ale teď se dozvídám spoustu věcí, o kterých jsem třeba ani nevěděl. To je povzbudivé,“vysvětluje.

Dobrodruh, či dobrovolník

Většina místních o zadrženém muži mluví jako o dobrodruhovi se složitou minulostí, a ne moc dobrou pověstí. „Spíš vyrazil za dobrodružstvím. Je to takový facebookový hrdina,“kroutí hlavou další z místních, který si rovněž nepřál zveřejnit své jméno.

Miroslav Farkas starší ale o motivaci svého syna, který se v nedalekém Rousínově vyučil truhlářem, nemá nejmenší pochybnosti. „Už dřív jezdil po světě a pomáhal, většinou jako dobrovolník, takže si nikdy nic moc nevydělal. Na Haiti stavěl studny, byl v Maroku a různě. Splnil si tím svůj sen,“popisuje pohublý muž.

Sám původně pracoval jako řidič kamionu a syna odmala v kabině tiráku vozil po celé Evropě i Dálném východu. Po smrti manželky však musel čtyřnásobný otec kvůli zdravotním problémům s prací skončit. A blízký kontakt v té době ztratil i se synem. „Chtěl se osamostatnit, bydlet sám,“vysvětluje.

Tvrzení tureckých úřadů, že jeho syn aktivně bojoval coby odstřelovač, považuje za vymyšlená. Pravdivá je podle něj naopak informace, že se syn nechal před lety naverbovat do francouzské cizinecké legie, elitní vojenské jednotky.

„Elitní odstřelovač, co prošel výcvikem ve francouzských legiích a v Německu a teď chce stavět nemocnice? Já jsem tedy slyšel, že ho do legií nepřijali. Vždyť když tady byl, zavřeli ho kvůli tomu, že vařil pervitin,“pochybuje nad informacemi týkajícími se bývalého souseda asi pětadvacetiletý mladík.

Farkasův otec však podobné komentáře odmítá. „V cizinecké legii syn byl, to vím určitě, posílal odtud fotky. Nechal se tam naverbovat poté, co mu před pěti lety zemřela matka. Má za sebou tvrdý základní výcvik. Byl tam ale jenom asi rok,“popisuje.

Potíže s drogami sice potvrzuje, jde prý však o hlubokou minulost. „Zkoušel to, ale to ještě žila manželka. Donutili jsme ho jít na léčení, zvládl to a drog se od té doby nedotkl. Rozhodně to nemá souvislost s jeho zadržením,“říká, zatímco si nespokojeně pohrává s brýlemi.

Bez větších problémů mladý muž po léčení fungoval i podle místního starosty. „On byl vždycky svůj, měl svou pravdu a stál si za ní. Byl myšlením jakoby výš než jeho vrstevníci,“popisuje Michal Polanský. „Naposledy jsem ho viděl tak před třemi roky, když si šel zařídit přesměrování pošty,“dodává.

Právě před třemi lety se se svým synem naposledy v Milešovicích setkal i jeho otec. „Stavili se tady o prázdninách na kafe i s Markétou, to nás seznámil. Myslel jsem, že se chtějí usadit. Oni ale měli vyšší cíle a plány, chtěli se zviditelnit a pomáhat,“vypráví.

Pochlubili se na Facebooku

Situace je vážná. České úřady s Miroslavem Farkasem ani jeho čtyřiadvacetiletou přítelkyní zatím v přímém kontaktu nebyly. „V Turecku platí přísné antiteroristické zákony, do začátku soudu je skoro nemožné se s nimi spojit přímo. Ani termín soudu nelze odhadnout. Přesto platí, že stále usilujeme o jejich deportaci do České republiky,“potvrdila včera mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

To, že úřady nekontaktovaly otce mladíka, ale připustila. „Rodina, která se dozví o problému svého blízkého, většinou okamžitě zvedne telefon a zavolá nám. V kontaktu s rodinou zadržené slečny Všelichové jsme od počátku,“dodává.

Právě Všelichová už v létě potvrdila, že se jako jediná Češka účastnila bojů na severu Sýrie. Ona i Miroslav Farkas se pak spojením s kurdskými milicemi chlubili na Facebooku, což na ně mohlo upozornit turecké úřady.

„Věřím, že to dopadne dobře a vrátí se domů. Synovi držím pěsti v tom, co dělá,“dodává Miroslav Farkas starší.

Splněný sen. „Už dřív jezdil po světě a pomáhal, většinou jako dobrovolník. Splnil si tím svůj sen,“říká o svém synovi Miroslav Farkas starší.

Foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Sám doma Skromně zařízený dům je domovem Miroslava Farkase staršího jedenáct let. Syn s ním už šest let nebydlí.

Miroslav Farkas Sloužil údajně rok ve francouzské cizinecké legii.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.