Aby měli na volby, museli vybrat spoření

Možnost kandidovat za hnutí miliardáře stála na jižní Moravě

MF DNES - - Z DOMOVA - Lukáš Valášek reportér MF DNES

Kandidovat za hnutí miliardáře Andreje Babiše může být velmi drahé. I když porážka jihomoravského dvojnásobného hejtmana a šéfa Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) byla pro ANO jednou ze zásadních priorit krajských voleb, přesto stranická centrála neudělala výjimku a i do Brna vyslala jasný vzkaz – peníze na kampaň si krajské organizace shánějí samy.

A zdejší buňka pak odhlasovala svérázné usnesení: kdo chce kandidovat, musí za to zaplatit. Tím více, čím výše ho voliči najdou na volebním lístku. Sáhnout nejhlouběji do úspor tak musel dosavadní šéf brněnské městské policie Bohumil Šimek. „Přispěl jsem 300 tisíc korun,“potvrdil MF DNES Šimek. Měl štěstí. Protože nakonec Haška porazil a minulý týden se stal hejtmanem, peníze se mu poměrně rychle vrátí. Ze zákona bude brát zhruba sto tisíc měsíčně.

„Dám jen sto“

Jeho dvojka Taťána Malá, která krajskou kampaň řídila a nyní získala post náměstkyně hejtmana, přitom říká, že vysoký příspěvek byl mimo jiné právě i motivací, aby kandidáti šli do kampaně skutečně naplno. Sama za možnost kandidovat zaplatila 200 tisíc. Odmítá však, že by to byla povinnost.

„Spekulace, že si někdo místo na kandidátce koupil, je nesmysl. Nevydali jsme se cestou netransparentního získávání sponzorů. Každý sám dal tolik peněz, kolik mohl,“uvedla Malá. „Ceník“byl přitom schválen ještě před stranickými primárkami, které obsazení kandidátky určily.

Stranické usnesení na jižní Moravě ovšem narazilo u zakladatele iniciativy Ukliďme Česko Miroslava Kubáska, kterého ANO nasadilo na třetí místo. Určených 200 tisíc korun zaplatit odmítl a podle transparentního účtu hnutí poslal pouze polovinu. Proč, nechtěl komentovat. Zbylou půlku ale nakonec složili jeho spolustraníci.

Avšak příspěvky se netýkaly jen krajských voleb. Ředitel brněnské hvězdárny a nově zvolený senátor za jeden z brněnských obvodů Jiří Dušek dokonce vybral stavební spoření, aby na kampaň zhruba za 700 tisíc korun měl. „Asi 200 tisíc mi darovalo hnutí ANO. Já sám jsem dal asi 350 tisíc ze svého. Zbytek věnovali sponzoři,“upřesnil Dušek.

Není to přitom poprvé, kdy kandidáti za ANO v Brně platili do stranické pokladny. Před komunálními volbami vybíralo hnutí od kandidátů sto tisíc, což však straníci označovali za dobrovolný příspěvek. Ve finále však první desítka platila mnohem víc. Například nynější náměstek primátora Richard Mrázek přispěl dokonce 1,5 milionu korun. „Samozřejmě že milionové dary vždy budou otevírat pochyby, zda kandidát peníze věnoval z čisté radosti, nebo za to bude něco chtít,“komentoval už tehdy brněnské příspěvky ústavní právník Jan Kysela.

Na hraně s ústavou

Hranice mezi nezištným příspěvkem a investicí do politiky je podle něj tenká. A jihomoravské ANO se nyní pohybuje na hraně ústavnosti. „Pokud by povinný příspěvek v nějaké výši byl chápán jako podmínka umístění na kandidátce, za právo účastnit se politického života by se tak vlastně muselo platit. To by vedlo k oligarchizaci politického systému, což by z pohledu ústavy byl problém,“uvedl Kysela.

Příspěvky kandidátů však rozhodně nejsou jen záležitostí ANO. Jihomoravská ČSSD žádala od straníků v čele kandidátky do krajských voleb příspěvek 50 tisíc korun. KDU-ČSL má poplatky dlouhodobě zakotvené dokonce v oficiálních směrnicích. Straníci však nejdou do finančního risku – tři procenta z odměn odvádějí, až pokud se do nějaké funkce dostanou.

Peníze na kampaň dávali kandidáti ANO i v jiných regionech. Krajské organizace hnutí tak nyní čekají, zda se jim část peněz za kampaně ze stranické centrály vrátí. Hnutí totiž získalo celkem 176 krajských zastupitelů. To znamená celkem 44 milionů na státním příspěvku ročně.

Foto: Marie Stránská, MAFRA

Investice do budoucnosti Bohumil Šimek dal na kampaň ze svého nejvíce – tři sta tisíc korun. Investice se mu však vrátí z hejtmanského platu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.