Bílé Vánoce? Naděje je malá, ale žije

MF DNES - - Z DOMOVA - Artur Janoušek reportér MF DNES

Poslední bílé Vánoce jsme zažili v roce 2010 a za uplynulých 40 let byly jen devatery. Letos to podle dlouhodobé předpovědi meteorologů vypadá, že alespoň na horách sníh bude. Ale vyhlídka na to, že děti budou moci na Štědrý den u domů ve městech sáňkovat, je značně nejistá.

„I když naděje tam je,“říká meteorolog Radek Tomšů. „Máme studený vzduch nad východní Evropou a Ruskem, a kdyby se vhodně změnilo proudění, mohlo by sněžit,“dodává. Jenže pokud nadprůměrně teplý vítr povane od severozápadu nebo severu, bude po nadějích.

Moc šancí bílým Vánocům nedává ani dlouhodobá zkušenost. Pravděpodobnost, že v Česku zažijeme bílé Vánoce, je zhruba 20 procent. Nadílka s haldami sněhu je proto spíše romantickou představou, uměleckou zkratkou, marketingovým trikem a obvykle nevyslyšeným vánočním přáním.

Blátivé Vánoce jsou totiž v našem podnebí mnohem přirozenější. Kolem tří svátečních dnů na konci adventu dochází k oteplení tak pravidelně, že pojem „vánoční obleva“se stal zavedeným klimatologickým termínem.

„Může za to rozdíl teplot nad kontinentem a nad oceánem a moři. Evropa se kvůli slábnoucímu slunečnímu svitu prochlazuje, moře jsou ještě stále relativně teplá. Rozdíl mezi teplotami narůstá, až dojde ke střetu, který způsobí změnu cirkulace vzduchu a přinese oteplení. Už naši předci vypozorovali, že k tomu dochází kolem zimního slunovratu 21. prosince,“vysvětluje Tomšů.

Jen dvoje zasněžené Vánoce na deset let

Oblevu dokumentují i čísla. Průměrná teplota pro Štědrý den je podle meteorologické stanice v Praze-Libuši jeden stupeň nad nulou. Zatím poslední souvislá vrstva sněhu na celém území Česka byla v roce 2010.

Od 70. let byly v každé dekádě alespoň dvoje bílé Vánoce. Má-li tato statistika vyjít i v současném desetiletí, v nadcházejících pěti letech bychom si o Vánocích měli sněhu užít dvakrát. Příští týden to však podle předpovědi bude vypadat spíše jako na jaře – osm stupňů nad nulou a bez deště. Ze čtyř následujících týdnů bude tento nejteplejší a zároveň nejsušší.

Po první adventní neděli, která připadá na 27. listopad, se ochladí na tři stupně nad nulou. Po Mikuláši bude ještě o stupeň méně. Advent přinese kromě ochlazení i nadprůměrné množství srážek.

„Vzhledem k předpokládaným teplotám by měl na horách během první poloviny prosince přibývat sníh,“stojí ve zprávě meteorologů.

Průměrná teplota pro období od 21. listopadu do 18. prosince je 0,8 stupně Celsia nad nulou a průměrný objem srážek 41 milimetrů, tedy 41 litrů na metr čtvereční.

Strom pro vánoční trhy v Praze včera skáceli u Pecky na Jičínsku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.