Hádka o 600 tisíc

Rodiče jediných paterčat v Česku se přou o sbírku.

MF DNES - - Z DOMOVA - Ivana Karásková reportérka MF DNES

„Prosazovala jsem smlouvu o vydání sbírky, nikoli smlouvu darovací a v tom je rozdíl. Ve druhém případě by totiž matka přišla o sociální dávky. V podstatě by se tak kvůli sbírce dostala do horší situace a vlastně by dotovala penězi dárců stát,“argumentuje Klára Samková Veselá.

Klára Vítková Rulíková, ředitelka Klubu dvojčat a vícerčat, prezentuje odlišnou verzi. „Na sbírku chodily pořád peníze, ale vyhověli jsme rodičům, kteří ji chtěli ukončit. Náš klub navrhoval, aby se peníze převedly na účet soudem stanoveného opatrovníka dětí. Uvolňovaly by se postupně, čímž by rodina o dávky nepřišla a nemusela by platit ani daň z příjmu. Bohužel se nám nepodařilo nalézt s jejich advokátkou shodu,“argumentuje Rulíková.

Hodně práce zastane otec

Se šéfkou klubu dvojčat a bývalou kamarádkou už Alexandra Kiňová nemluví. Vzájemné vztahy zaskřípaly už dříve kvůli organizaci péče. Matka paterčat zato stále dobře vychází s milovickým Centrem pro rodinu. Jeho dobrovolnice a ředitelka centra Ludmila Šimková rodinu navštěvují jednou týdně a pomáhají rozvíjet schopnosti Michaela, Alexe, Deniela, Martina a Terezky. Děti, které 2. června 2017 oslaví už čtvrté narozeniny, zručně malují, modelují a oblíbily si lego.

Centrum zajistilo rodině každodenní výpomoc tréningové pracovnice. Další chodí odpoledne, aby pomohly rodičům s vycházkami.

„Paterčata jsou šikovná a u všech pozorujeme hudební talent. Hodně práce zastane otec dětí Antonín Krosčen, který za současné situace těžko může nastoupit do práce, i když to od něj veřejnost očekává,“popisuje aktuální situaci Ludmila Šimková. „Matka podstoupila před rokem náročnou operaci břicha a dobrého půl roku se o děti nemohla naplno starat. Prarodiče už se moc nezapojují,“dodává.

S domácností ještě vypomáhají rodině státem hrazené pečovatelky, na ty mají nárok pouze do doby, než paterčata dovrší věk čtyř let.

Milovické centrum přispívá rodině i finančně, z časově neomezené vlastní sbírky, kterou tamní pracovníci založili loni v dubnu. „Ale každému, kdo si myslí, že se rodině podstrojuje, bych jejich šest dětí na hodinu půjčila. Všechno by určitě viděl trochu jinak,“ubezpečuje Šimková.

Jediní Alexandra Kiňová (na snímku) porodila jediná paterčata v Česku. Foto: Jan Zátorský, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.