Na Harvard za 2,5 milionu

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Zeť zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se dostal na prestižní Harvardovu univerzitu, když jeho rodiče slíbili univerzitě dar ve výši 2,5 milionu dolarů (64 milionů korun). V článku pro list The Guardian to napsal Daniel Golden, který před lety publikoval knihu o ceně, jaká se v USA platí za přijetí na prestižní školy.

Jared Kushner, který je manželem Trumpovy dcery Ivanky, byl podle Goldena na střední škole „méně než vynikajícím“studentem. Golden píše, že musí vlastně Kushnerovi poděkovat za obnovu zájmu o jeho knihu Cena za přijetí, publikovanou v roce 2006. Kniha poukazuje na to, že bohatí Američané svým dětem cestu na univerzitu vydláždí štědrými dary odpočitatelnými z daní. Realitní magnát Charles Kushner slíbil Harvardově univerzitě 2,5 milionu dolarů nedlouho před tím, než byl na školu přijat jeho syn Jared. Univerzita v té době přijímala jednoho z devíti žadatelů, teď je tento poměr 1 : 20. Golden se poptával na střední škole, kde Jared studoval a kde ho hodnotili jako „méně než vynikajícího“studenta a nad jeho přijetím na Harvard vyjádřili ohromení. „Nikdo z vedení školy si nemyslel, že byl přijat na základě znalostí,“uvedl Golden. Mluvčí Kushnerových společností v e-mailové reakci sdělila, že obvinění o souvislosti mezi dary Kushnerových univerzitě a přijetím jejich syna „byla vždy mylná“. Jeho rodiče jsou podle mluvčí „mimořádně velkorysí a univerzitám, nemocnicím a charitám darovali na 100 milionů dolarů“.

„Jared Kushner byl na střední škole výborný student a na Harvardu absolvoval s vyznamenáním,“sdělila mluvčí. Podle Goldena to byl v Kushnerově ročníku případ 90 procent studentů. Golden získal seznam 400 největších dárců, které Harvardova univerzita pravidelně zvala na akce a přednášky. Zjišťoval, kolik dětí těchto korporátních gigantů, ropných baronů, právníků, konzultantů a dědiců na univerzitě studovalo. Na seznamu byli oba Jaredovi rodiče, ale Charles na rozdíl od mnohých na seznamu Harvard sám nevystudoval, takže odpadlo hledisko citového propojení rodiny s univerzitou. Na Harvardovu univerzitu se nedostal jenom syn Jared, ale také jeho bratr Joshua. (ČTK/The Guardian)

Foto: Reuters

Trumpův zeť Jared Kushner s chotí Ivankou Trumpovou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.