Merkelová chce být znovu německou kancléřkou

MF DNES - - ZE SVĚTA -

Angela Merkelová bude znovu kandidovat na šéfku Křesťansko-demokratické unie (CDU) a na funkci německé kancléřky. Oznámila to včera na tiskové konferenci v Berlíně. Lidé by v této době měli málo pochopení, „kdybych nyní všechny své zkušenosti, schopnosti a talent znovu nedala do služeb Německa,“řekla.

Její rozhodnutí znovu se ucházet o kancléřský úřad se všeobecně očekávalo. Deník Bild včera informoval, že podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění si ji za kancléřku přeje 55 procent Němců.

Parlamentní volby by se měly v Německu uskutečnit příští září.

Aktuální průzkumy veřejného mínění dávají Merkelové velmi dobré šance na to, aby po vítězných volbách již počtvrté sestavovala německou vládu. Žena, která je kancléřkou už 11 let, by se tím vyrovnala velikánům německé politiky Konradu Adenauerovi (v čele spolkové vlády 1949–1963) a Helmutu Kohlovi (1982–1998). S oznámením kandidatury Merkelová dlouho váhala.

Důvodem, proč si dvaašedesátiletá politička dávala načas, bylo i to, že čekala, až se urovnají spory se sesterskou Křesťansko-sociální unií (CSU) o řešení migrační krize. Ty dvojici partnerských stran rozdělily nejvíce za poslední desítky let, a jednu dobu to dokonce vypadalo, že bavorská CSU Merkelovou znovu nepodpoří. Předseda Horst Seehofer však včera uvítal, že Merkelová bude znovu kandidovat, a slíbil jí podporu své strany. Merkelová přes všechny výhrady k její migrační politice patří nadále mezi nejoblíbenější německé politiky a v rámci konzervativní unie nemá podle pozorovatelů reálnou alternativu. (ČTK)

Foto: AP

Nezničitelná Angela Merkelová navzdory výhradám proti její migrační politice patří nadále mezi nejoblíbenější německé politiky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.