Ž

MF DNES - - NÁZORY -

ivnostníci nebo malé a střední podniky se musí při svém podnikání vypořádat s řadou nástrah. Tou nejobtížnější již dlouhá léta zůstává pozdní splácení faktur od jejich odběratelů. Ze společného výzkumu Intrum Justitia a Komory certifikovaných účetních vyplynulo, že u více než 62 procent firem, které letos zažily krach, byla důvodem nesplacená pohledávka. Meziročně jejich počet narostl o 27 procentních bodů. A právě drobní podnikatelé jsou nejohroženější skupinou.

„Je pak náročné platit vlastním zaměstnancům mzdy, splácet faktury dodavatelům nebo zaplatit účty za energie,“souhlasí s nelehkou pozicí českých malovýrobců ředitel komerčního bankovnictví Moneta Money Bank Jan Novotný. K tomu je nutné připočíst i další vlivy, které mohou narušit bezproblémový chod firmy. Některé společnosti trápí pozdní zaslání vratky z DPH, jiné čelí zavedení systému elektronické evidence tržeb, takzvané EET.

Existují i společnosti, kde nedostatek aktuální hotovosti zase podvazuje zajištění nových zakázek a brzdí jejich celkový rozvoj. „Uspokojit zvýšenou poptávku tak, abyste neohrozili dosavadní chod firmy, může představovat finanční riziko. Proto je dobré mít v záloze dostatečné peněžní krytí,“upozorňuje na důležitý aspekt Jan Novotný.

Pomůže úvěr

A zde přicházejí na řadu různé formy půjček či leasingu. Jednou z nejběžnějších forem je bankovní úvěr, který přesně odpovídá potřebám každé firmy. „Podnikatelé se v krizi hodně poučili a vytvořili si dostatečné rezervy, případně ještě nevyužili potenciál výhody využití cizího kapitálu. Snažíme se pracovat na tom, aby financování jejich činnosti bylo efektivní a optimálně nastavené k jejich potřebám,“vysvětluje přínosy Moneta Money Bank pro podnikatele Novotný.

Celkové výsledky Moneta Money Bank v oblasti podnikatelských úvěrů jdou ruku v ruce s celým trhem. Rozvoj české ekonomiky s dalšími faktory přispěl k historicky nejvyššímu objemu rozpůjčovaných prostředků v komerčním bankovnictví – Moneta zde měla po třech čtvrtletích 2016 rozpůjčováno 55 miliard Kč.

Chceme usnadnit podnikání

Banka se aktuálně zaměřuje na provozní financování a krátkodobé úvěry, a to i pro začínající podnikatele. „Záměr je jednoduchý, chceme našim klientům usnadnit podnikání a zároveň jim dát možnost sáhnout si na finanční rezervu v případě nečekaných výdajů,“upřesňuje Novotný. Flexibilita v podnikání vyžaduje i schopnost rychlé reakce na straně banky a přizpůsobení se klientovi. „Pokud získají novou zakázku, potřebují na ní hned pracovat a nechtějí ztrácet čas běháním po bankách a žádáním o úvěr,“přitakává Novotný.

Moneta nyní nabízí například kontokorent, který mohou získat zkušení i začínající podnikatelé a živnostníci. Pro začínající podnikatele má banka připravenu finanční rezervu do 50 000 Kč a pro již fungující živnostníky až 1,5 milionu korun. Zajímavé jsou i podmínky, za kterých lze tento otevřený kredit na běžném účtu získat. O schválení konkrétní výše se zájemce dozví do 24 hodin, úvěr získá bez poplatku za žádost a za poskytnutí a může jej kdykoli splatit.

Provozní financování MiniFlexi Business využijí zájemci o nižší finanční rezervu ve výši 10 000 Kč až 50 000 Kč. Po úvěru sáhnou zejména začínající podnikatelé. Výhodou je bezplatná rezervace prostředků a v kombinaci s podnikatelským balíčkem také poplatek jen za čerpání úvěru, a to pouze za měsíc, ve kterém finanční rezervu využijí.

Varianta Flexi Business nabízí zájemcům finanční rezervu až do výše 1,5 milionu korun bez nutnosti zajištění nemovitostí. Úvěry uzavřené do 30. listopadu navíc sjednává banka v rámci akční nabídky bez měsíčních poplatků (tj. za rezervaci prostředků a za čerpání kontokorentního úvěru). Nově také Moneta Money Bank nabízí individuální úrokovou sazbu. „Maximální výše úvěru Flexi Business závisí na ekonomických výsledcích firmy. Aktuální limit pro

V Česku žije 2,4 milionu podnikatelů. Místní živnostníci, kterých už je skoro jeden milion, mají na ekonomiku země největší vliv ze všech států v Evropě. Jejich rozvoj naštěstí zachytily banky a dnes již není problém sehnat úvěr i pro začínajícího podnikatele – u Moneta Money Bank třeba 50 tisíc korun za velmi výhodných podmínek. Chceme našim klientům usnadnit podnikání a zároveň jim dát možnost sáhnout si na finanční rezervu v případě nečekaných výdajů.

čerpání úvěru automaticky jednou za tři měsíce měníme na základě došlých plateb na běžný účet firmy. Nezapomínáme ani na velké firmy, kterým jsme také schopni nabídnout financování jejich provozních potřeb i v rámci desítek milionů korun,“uzavírá Jan Novotný.

Doba jednoznačně nahrává půjčkám – sazby jsou nízké, ekonomika roste, daří se domácnostem i firmám. Právě podnikatelé nezřídka odmítají zakázky kvůli svým kapacitám, na druhé straně si stále musí hlídat, kolik peněz jim na účtu zbývá na platy, faktury nebo složenky. Jak jim tuto práci usnadnit, pochopili velmi rychle v Moneta Money Bank. „Každý klient je jiný, a proto i my k němu jinak přistupujeme. Sázíme na kreativitu řešení,“popisuje způsob obsluhy Jan Novotný, ředitel komerčního bankovnictví MMB.

Malé a střední podniky jsou sice motorem růstu ekonomiky, ale je jich velké množství. Jak zvládáte tuto pestrou škálu firem obsloužit?

Podporujeme je v jejich investicích do modernizace a rozšiřování výroby. Základním předpokladem fungujícího vztahu mezi bankou a klientem jsou provozní úvěry, kdy je většina klientů využívá k zajištění dostatečné hotovosti a držení finanční rezervy pro nečekané výdaje. Velká množina těchto klientů nám dává příležitost pro kreativní hledání řešení provozních potřeb různých typů klientů.

Dosáhnou tedy na individuální podmínky?

Velkou skupinu u nás tvoří klienti zabývající se výrobou, kteří mají zvýšenou potřebu provozního financování. Velké inspirativní možnosti nám dává také zakázkové financování. Každý si může představit, že hledání řešení, jak profinancovat dlouhodobou nebo finančně nákladnou zakázku, je velmi zajímavou prací a vyžaduje otevřenou spolupráci mezi klientem a bankou. Finální podmínky pak vycházejí z řady faktorů včetně posouzení jeho aktuální finanční situace.

Jak se takový přístup vyplácí?

Ke konci třetího čtvrtletí jsme dosáhli historicky nejvyššího objemu rozpůjčovaných prostředků v komerčním bankovnictví ve výši 55 miliard Kč. O 8 % jsme meziročně vzrostli v objemu investičních úvěrů, o 5 % přidaly půjčky na financování firemních osobních a užitkových vozů. Pokračoval také růst nových objemů nezajištěných úvěrů pro podnikatele, kde jsme o 41 % lepší než v roce 2015. To je důkaz, že námi zvolená cesta je správná.

Lze vyzdvihnout jeden konkrétní obor?

Dlouhodobě se nám daří v oblasti financování zemědělské techniky, kde očekáváme silný zájem i ve zbytku roku.

Ve vašem komerčním financování hrají velkou roli i velké firmy. Ty také spoléhají na provozní financování?

Samozřejmě. Také jim poskytuje provozní financování stabilitu v případě výkyvu jejich cash flow, financování nutných zásob, rozpracované výroby i pohledávek za odběrateli.

Objevuje se nějaký nový trend v této oblasti?

S růstem české ekonomiky evidujeme větší zájem po provozním financování souvisícím s novými zakázkami mimo EU nebo s vyšší poptávkou firem po jejich sortimentu. Exportující firmy mají stále častěji zájem o provozní financování v EUR nebo USD. Tyto služby jdou meziročně o desítky procent nahoru.

Můžete uvést pár příkladů, kdo spoléhá na vaše služby?

Když jsme u zmiňovaných exportérů, mezi naše klienty řadíme nejstarší automobilku světa kopřivnickou TATRA TRUCKS, a. s., nebo úspěšného výrobce leteckých motorů První brněnská strojírna Velká Bíteš, a. s. Díky své rozsáhlé pobočkové síti patří mezi klienty s provozním financováním i největší síť drogerií v ČR Teta drogerie a lékárny ČR, s. r. o.

Jmen a způsobů, jak pomoci, je řada. Typické jsou příklady, kdy pomáháme financovat nové výrobní prostory. Investor, majitel firmy, mívá většinou k dispozici několik možností, od půjček v rámci rodiny, přizvání dalšího společníka nebo bankovní půjčku. V takovém případě je vhodné se obrátit na svého bankéře, který díky dlouhodobé znalosti dokáže vybrat vhodnou variantu a dokáže i zvážit další aspekty, jako jsou kurzové výkyvy, očekávaná poptávka, potenciální krize a podobně.

Ředitel komerčního bankovnictví Moneta Money Bank

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.