„Než jako oběť, je lepší působit jako šílená“

MF DNES - - PRAHA - Kateřina Havlická redaktorka MF DNES

„Koule, nos, oči!“nese se tělocvičnou na Pankráci. Třicítka žen v deštivém sobotním ránu právě kope do vzduchu a imaginárnímu útočníkovi dává ránu do obličeje. Expresivní pokřik postupně vystřídá ještě důraznější: „Jdi do ha...u!“U příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách, který připadl na pátek, se účastnice tříhodinového kurzu Nenechte si ubližovat učily, jak v případě napadení využít to, co mají v každodenním životě běžně u sebe – kabelku, mobil, klíče, sluchátka či lahev s vodou.

„Vždy mějte něco z těchto věcí v ruce a nebojte se to použít. Využijte momentu překvapení. Buďte ve střehu, sledujte okolí a ne mobil,“radí nizozemská expertka na krav magu a sebeobranu žen Gracia Ho-Asjoe s tím, že překvapit může agresora už samotný fakt, že se dívka v sukni a na podpatcích umí a chce bránit. Sérii kopů a ran však musí mít zautomatizovanou, aby ji uměla bleskově provést a protivník se v průběhu nestihl vzpamatovat. Někdy ji dokonce musí použít dvakrát či třikrát za sebou, aby zabrala. Doprovázet by ji také měla rázná věta podobná té z úvodu. „Raději působit jako šílená ženská než jako slabá oběť,“míní Ho-Asjoe.

Nejlepší je přesto útěk. „Věci v ukradené kabelce se dají nahradit. Když se ale rozhodnete, že ji zloději nedáte a budete se bránit, musíte do toho jít naplno. I o kabelku bojujte jako o vlastní život. Jedině tak se vám podaří vyhrát,“povzbuzuje své sobotní studentky a vzápětí se jich zeptá, jestli by šly do souboje s útočníkem, pokud by napadl jejich děti nebo třeba kočku. Ozve se rozhodné „ano“.

Pak přijde dotaz, zda ony samy stojí za sebeobranu. Odezva už tak jasná není, sálem zní jen nesmělé „asi jo“. Právě to se podle expertky musí změnit především, přístup k sobě samé. Svou filozofii proto staví na třech pilířích – přístup, uvědomování si rizik a snaha vyhnout se jim (Attitude, Awareness, Avoidance). „Fyzický protiútok je až poslední možností, když nic jiného nezabralo. Většinu vyřešíte pomocí slov,“míní Ho-Asjoe s tím, že volba těch správných je však velmi důležitá. Rozkaz „přestaň“zabere mnohem víc než věta „prosím, nedělej to“, která hned dvakrát obsahuje slabost a nejistotu.

Většina přítomných žen rozdělených do dvojic se ze začátku zdráhá na sebe navzájem zaútočit. Ani pokřiky zmíněné v úvodu nejdříve nezní, jako by je ženy mínily vážně. Ho-Asjoe jim však připomene, že polovičatá obrana je horší než nedělat nic.

„Jako ženy nechceme nikoho bít, celý život nás učí být poslušné a štědré. Tak tedy buďme. ‚Chceš moji tašku? Dostaneš ji i se mnou‘,“říká s nadsázkou a ukazuje, že se žena nemá se zlodějem přetahovat, naopak se na něj musí vrhnout, zaútočit na jeho citlivá místa, ve vhodnou chvíli mu tašku vytrhnout a použít k útoku. A kromě toho nezapomínat na ostatní zbraně – hlas, nehty, zuby, ruce, nohy.

„Při útoku zezadu se můžete bránit i zadkem. Hlavně agresorovi způsobte bolest, protože pak přestane myslet. Muži vůbec nejsou velcí myslitelé,“říká Ho-Asjoe a tělocvičnou se nese smích.

Nepříliš lichotivých narážek na silnější pohlaví během tří hodin ostatně zazní spousta.

„Žena není tak hloupá, aby bila pěstí do zdi. Naopak použije spodní část dlaně. Mužův nos je jako červené tlačítko, které je třeba pořádně zmáčknout. Časem už pro vás muž bude jen chodící oči a rozkrok. Kop mezi nohy však může čekat, proto je dobré ho rozptýlit útokem do očí. Jeho slabiny se pak rozevřou jako květina.“

Zabere prý také starý dobrý předstíraný pláč. Důležité je nepanikařit a i ve vypjaté situaci chladně přemýšlet o nejlepším řešení. Prevencí může být i držení těla a sebejistota, jakou žena vyzařuje.

Podle expertky však sebeobrana neznamená jen snahu vyhnout se znásilnění nebo krádeži. Žena si i v běžném životě musí umět nastavit hranice, za které nikoho nepustí. Ať už je to fyzický osobní prostor, nebo míra, s jakou je ochotná pomáhat ostatním. Zásadní je umět říct „ne“a vyjádřit své přání jasně. Především, pokud je říká muži.

Izraelská Krav Maga Academy učí zájemkyně sebeobraně. Mezi třiceti účastnicemi sobotního tréninku byla redaktorka MF DNES.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.