Historik Jiří Rak

MF DNES - - PRAHA -

A císař ve vztahu k němu po válce v roce 1866 udělal významné gesto, když rozhodl, aby jej místo armády hlídaly měšťanské sbory. Šlo o gesto důvěry, když se svěřil do rukou Pražanů. Na Hradě bydleli i další členové dynastie, korunní princ Rudolf, když sloužil v Praze, či arcivévoda Karel, poslední český král.

Musel v Praze František Josef I. hasit i ožehavé politické záležitosti?

Císařova popularita byla taková, že jej na cesty vysílali i proto. Češi oprášili pohádkové téma hodný král a zlí rádci, těmi pro Čechy byla vláda a ústava. Je zvláštní, že Češi odmítali ústavu, to slovo se dokonce stalo nadávkou. K vyhroceným okamžikům patřila návštěva v roce 1891 v době hospodářské výstavy. Kvůli punktačním bouřím země vřela. Císař přijel a jeho Pražané mávali a radovali se.

Kterou z jeho pražských návštěv považujete za zvlášť důležitou?

Za velmi významnou lze považovat císařovu dvoutýdenní cestu do Prahy na jaře 1907. Vzhledem k délce se Pražané radovali, že nejde o návštěvu, ale pobyt. Měla dojemný průběh, sedmasedmdesátiletý František Josef I. uvedl, že viděl ohromný pokrok, který Praha udělala. Říkal, že viděl padat hradby a rád by se dočkal i toho, jak padnou ty mezi oběma národnostmi. Zřejmě jde o jeden z nejlidštějších projevů monarchy. Zabývá se českými dějinami 19. století, historií habsburské monarchie, problematikou nacionalismu a úlohou historismu v době národního obrození. Přednáší také na vysokých školách. Je autorem řady významných historických prací a studií.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.