Zlín prolomil tabu, za start hráče zaplatil statisíce

MF DNES - - SPORT - — Petr Fojtík

Chcete, aby hrál? Pošlete peníze! Finanční doplatky za start hostujících hráčů proti svým mateřským klubům jsou letitým zvykem českého profesionálního fotbalu, které dotčené oddíly nechtějí platit.

Zavedenou praxi narušil až v letošní sezoně Fastav Zlín. Jihlavě vysázel penále, jen aby mohl na Vysočině nasadit svého nejlepšího střelce Harise Harbu.

„Něco už u nás odvedl,“zmínil Harbovy zásluhy majitel zlínského klubu Zdeněk Červenka.

Bosenský střelec přišel do Zlína na konci srpna, za necelé tři měsíce stihl šest ligových branek, navrch přidal postupovou trefu v poháru se Spartou.

Cena za jeho uvolnění pro zápas s Jihlavou navíc byla v porovnání s jinými případy výrazně nižší.

Podle dobře obeznámeného zdroje MF DNES nepřesáhla částka 200 tisíc korun, ač se na začátku týdne objevila cifra půl milionu. Běžně se prý takové pojistky pohybují až kolem jednoho milionu.

Harba sice na Vysočině neskóroval, Zlínu se ale vyplatil. „Klobouk dolů před ním. Měl to s vysokými obránci soupeře těžké. V soubojích jim bral síly a na konci vytvářel prostory pro ostatní rychlonohé hráče,“povídal kouč Zlína Bohumil Páník po vítězství 3:1; třetím v řadě.

„Přál jsem si dát v Jihlavě gól, bohužel se mi to nepovedlo. Ale jsem moc šťastný z výhry, protože zase jsme ukázali naši kvalitu,“rozprávěl Harba bezprostředně po utkání.

Vědomí, že do něho Zlín investoval nad obvyklý rámec, ho prý nesvazovalo. I když... „Před zápasem jsem to vnímal, v hlavě jsem to trochu měl. Ale moc mě to neovlivnilo a snažil jsem se podat výkon jako každý zápas.“

Druhý tým soutěže dal svým postojem jasně najevo, že nemíní snadno vyklidit pohárové pozice. „A také to, že o Harbu stojíme,“doplnil zlínský boss Červenka.

S Harbou se to má tak: v prosinci mu vyprší kontrakt s Jihlavou a od 1. ledna se stane volným hráčem. Pokud tedy nepodepíše ve Zlíně novou smlouvu. Jistého nic není, ale bosenský odstřelovač jaro na východě Moravy s největší pravděpodobností dokončí.

Podle přestupových paragrafů mezinárodní federace FIFA může být hráč během jedné sezony registrovaný ve třech klubech, ale nastoupit jen za dva. A Harba už hrál za Jihlavu i Zlín.

Není těžké odhadnout jeho případnou volbu. Leccos naznačují tahle jeho slova z pátečního večera v Jihlavě: „Pořád zůstáváme na zemi, dohrajeme podzim, v zimě se dobře připravíme a na jaře se uvidí.“

Pomohl Haris Harba nastoupil v Jihlavě, Zlín musel platit penále.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.