Tenisový král Andy zavelel: Tenhle trůn patří mně

MF DNES - - SPORT - — Miroslav Němý

Adepti scenáristiky by si mohli za vzor vzít 20. listopad 2016 a dění v tenisovém světě: poslední utkání roku se změnilo v přímou bitvu o post světové jedničky.

Ne, nemohlo to být dramatičtější. Finále Turnaje mistrů v Londýně se zkoncentrovalo do nejzákladnějšího sportovního klání.

Vyhraješ? Vládneš! Prohraješ? Pokloň se soupeři, jemuž patří trůn.

A patří muži jménem Andy Murray, jenž zdolal Novaka Djokoviče 6:3, 6:4. O2 arena šílela radostí, tenisový syn Velké Británie – byť Skot – bude v čele žebříčku i nadále.

Murrayho počty byly na turnaji od začátku velmi prosté: jedinou variantou, která mu garantovala udržení výsadní pozice, byl triumf. A pro ten si také došel. „Být první na světě je něco mimořádného; něco, v co jsem nikdy nedoufal. Hráli jsme proti sobě finále grandslamů i olympiády, ale tohle je výjimečná výhra,“zářil Murray. „Andy je oprávněnou jedničkou,“pronesl poražený Djokovič.

A k Murraymu hned pršely gratulace: za herce napsal sir Patrick Stewart, za sportovce legenda Paula Radcliffová či boxer David Haye, přidala se také J. K. Rowlingová.

Srbský fakír i zarputilý Skot prokráčeli v Londýně do finále s bilancí 4 duely, 4 výhry. Djokovič měl výrazně jednodušší sobotu, neboť Nišikoriho proměnil v lepšího figuranta a zničil jej 6:1, 6:1. To Murray zuřil, klel i jásal v překrásném klání proti Kanaďanu Raonicovi; na vítězství se nadřel ve dvou tiebreacích 5:7, 7:6, 7:6.

Měl být tím unavenějším, oproti Djokovičovi strávil v součtu na kurtu o tři a půl hodiny více. Jenže nebyl. To Srb kazil a nepůsobil svěže. Byť fanoušci viděli i několik spektakulárních výměn, celkově se žádná nadpozemská pranice nekonala.

Murray byl za dohledu „superkouče“ Ivana Lendla jistější a potvrdil, že poslední půlrok svištěl tenisovým světem jako šinkanzen. Vyhrál 50 z 53 posledních duelů – včetně finále Wimbledonu, olympiády a včera i Turnaje mistrů.

Dominoval a zcela zaslouženě zůstává tam, kde sice nejostřeji fouká, ale odkud zároveň tenista zažívá ten nejhezčí výhled. V roli muže, jenž ční nad všemi ostatními. Murray ukončil Djokovičovu nadvládu oficiálně teprve 7. listopadu, ale nedovolil, aby jeho panování trvalo kratičké dva týdny.

To Djokovič nyní zažívá asi nejbáječnější krizi historie tenisu. Spadl „až“do role dvojky. V Londýně se okázale vztekal – napálil míček do hlediště a štěkal na sudího. Média řešila jeho vztah ke svéráznému španělskému „guruovi“hlásajícímu lásku a mír, osobní život i možné vyhoření. A ejhle: i přes to všechno stál výhru od návratu do čela.

„Zažil jsem fantastický rok se spoustou vrcholů, hlavně v jeho první polovině,“připomněl své grandslamové triumfy v Melbourne a v Paříži. „Ale zde jsem v klíčových momentech nedokázal povstat.“

Londýn tak mohl slavit a u Temže se rozlila euforie. Král je naživu, ať žije král!

Foto: Reuters

Král Andy Murray zakončí rok jako jednička žebříčku.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.