Policie znala obviněného z vražd v taxi od prvního dne

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný reportér MF DNES

Do včerejška se zdálo, že v příběhu taxikářských vražd je už všechno jasné. Kdepak, před soudem promluvil obžalovaný David Virgulák a vyšel najevo stěží uvěřitelný příběh.

Policie, která držela celou zemi rok a půl v napětí, že hledá vraha, měla ve skutečnosti vážného podezřelého od prvního dne. Jen ho potřebovala nevyplašit a sledovat.

Virgulák byl v noci z 10. na 11. dubna 2014 mezi dvěma vraždami, které od sebe dělily pouhé tři hodiny, kontrolován namátkově policejní hlídkou, ale ta na něm neshledala nic podezřelého, aby ho zadržela.

O pár hodin později, už 11. dubna ve dne šel Virgulák, který si jako narkoman přivydělával na živobytí krádežemi, krást do Billy, kde ho policie zastavila znovu. To už prohledán byl a našla se u něj peněženka druhého zavražděného taxikáře.

„Těch náhod je už hodně, já vím,“glosoval to včera Virgulák, který ochotně vypovídal celé dopoledne, ale jinak důsledně vinu odmítá. Jeho obhajoba zní: taxikářovu peněženku jsem našel a už si nepamatuji kde. V noci jsem byl pod vlivem drog a po policejní kontrole si už nic nepamatuji.

Proces s Virgulákem bude pokračovat celý týden. Obžaloba jej viní z vražd tří taxikářů v roce 2014, které měly loupežný motiv. První byl zastřelen už na přelomu ledna a února a vrah zanechal vůz i mrtvolu v Lužické ulici na Vinohradech. Další dva zemřeli během jedné noci tři hodiny po sobě. Jejich těla se našla na poli na kraji Prahy a auta opět v centru metropole. Virgulák byl z vražd obviněn až na podzim následujícího roku, tedy v říjnu 2015.

David Virgulák včera působil před soudem klidně a sebevědomě. Když soudkyně vyháněla ze soudní síně přihlížející, kteří se už nevešli do lavic, tak se i smál.

Pak si na lavici obžalovaných udělal takové pohodlí, že ho předsedkyně senátu Veronika Čeplová napomínala: „Nejste tady v restauraci.“

Jsem zdráv. Až na tu žloutenku

Vyprávěl o sobě, že je vyučený instalatér, ale v oboru pracoval jen tři roky načerno. Pak propadl drogám a už se nemohl živit prací, protože by mu peníze nestačily.

„Svého času jsem na drogy potřeboval tři až pět tisíc korun denně,“přiznával se Virgulák. O svém zdravotním stavu pětatřicetiletý muž, který váží 60,5 kilogramu, řekl: „Nemám žádné zdravotní obtíže, akorát mám žloutenku typu C.“

Mimochodem, i jeho bratr je podle Davida Virguláka závislý na drogách a chodil si k Davidovi pro peníze. „Brácha byl takovou pijavicí na mém hřbetě,“poznamenal poeticky obžalovaný.

Jak se David Virgulák postupně změnil z instalatéra na toxikomana, jeho zálibou se stalo prohrabávání popelnic.

A to už jeho výpověď pomalu spěla k důkazům o vraždě shromážděným policií. Virgulákovi přitěžuje, že se u něj našla peněženka jedné z obětí. On tvrdil, že ji někde nalezl při prohledávání odpadků.

Virgulák se zároveň hájil, že neumí moc řídit auto a taxíkem jel naposledy někdy v roce 2001.

Už z usnesení, kterým ho policie poslala do vazby, ale vyplynulo, že policie našla Virgulákovy pachové stopy v autech taxikářů.

Znalkyně Veronika Sekyrová z Kriminalistického ústavu včera také vypověděla, že v kapse Virgulákových kalhot byly při expertize nalezeny prvky baryum a olovo, které se vyskytují i ve zplodinách po střelbě. Jenže, lze se jimi kontaminovat i jinde, třeba od některých autodílů či zábavní pyrotechniky.

V té souvislosti stojí za pozornost, že Virgulák včera při výslechu vypověděl, že krátce před vraždou prodal dávku drogy jinému narkomanovi a ten mu za to zaplatil kalhotami. Virgulák si je hned oblékl, takže na sobě měl dvoje. Teoreticky i tím by se mohl hájit, když by přišla řeč na olovo v kapse.

Příběh jedné noci

Klíčové bude, jestli soud Virgulákovi prokáže, že během jedné noci z 10. na 11. dubna stihl: – zavraždit taxikáře – pak se nechat chytit ochrankou za zídkou oploceného areálu

– nechat se vzápětí zkontrolovat policejní hlídkou u parku

– pak si stopnout druhého taxikáře a vrátit se jeho autem do Prahy. A to všechno s pervitinem, subutexem a 15 tabletami rivotrilu v těle. I méně pilulek tohoto medikamentu by dokázalo člověka uspat.

Znalec z oboru psychiatrie ale včera připustil, že v kombinaci s jinými drogami může působit rivotril i opačně a tělo naopak nabudit.

Znalci přišli včera na řadu až po Virgulákově výslechu, takže se k těmto stopám zatím nevyjádřil. Navíc o pachových stopách by měl další znalec mluvit obsáhleji až dnes.

Virgulák byl od dubna 2014 až do října 2015 vyslýchán celkem sedmkrát. Až po roce a půl byl obviněn z vraždy. Mezitím ho ale policie sledovala a odposlouchávala jeho hovory s blízkými z vězení. Mezitím si šel totiž sednout za krádeže. Kriminalisty upoutala z nasbíraného materiálu minimálně odposlechnutá věta „vždyť já jsem tam mohl sedět, v tom taxíku“. Ale Virgulák včera vysvětloval, že se jen vyjadřoval k podezřením policistů.

U soudu včera zazněla i zmínka, že Virgulákův bratr na policii vypověděl, že u bratra „v inkriminované době“viděl střelnou zbraň. Ten to ale včera důrazně popřel s tím, že chodil maximálně s maketou zbraně, aby si připadal jako větší frajer.

Foto: Michal Šula, MAFRA

Obžalovaný Eskorta odvádí Davida Virguláka ze soudní síně. Obžalovaný při procesu působil velmi klidně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.