Lékaři podvádějí s nadstandardní péčí

Kliniky nabízejí, že si pacienti mohou připlatit. To se však nesmí

MF DNES - - FRONT PAGE - Artur Janoušek reportér MF DNES

Čeští lékaři obcházejí zákon. Svým pacientům poskytují za příplatek nadstandardní péči, přestože je to od roku 2013 zásahem Ústavního soudu nepovolené. Lékaři tím šetří lidem peníze, jenže přitom klamou pojišťovny.

Nejvíce se to týká operací šedého zákalu, při nichž se pacientům vyměňují oční čočky. Redaktor MF DNES oslovil několik očních klinik, nepovolené doplatky za nadstandard nabízely všechny.

„Operace je hrazena pojišťovnou a vy zaplatíte jen nadstandardní čočky,“ujišťovala žena na infolince kliniky Gemini, která má šest poboček po celém Česku. Opakovala to několikrát a dokonce se divila, když redaktor namítal, že by si s nadstandardní čočkou správně měl zaplatit i operaci.

„Nehradíte zákrok, jen nadstandardní čočky. Na zákrok pojišťovna přispívá, akorát tu čočku si musíte hradit sami,“sdělila žena na infolince pražské kliniky Duovize.

„Šetříme pacientům peníze“

Problém je v tom, že pojišťovny uhradí operaci šedého zákalu jedině v případě, že se nemocní lidé spokojí se základní, monofokální čočkou na dálku. Ta stojí od dvou do čtyř tisíc a zákrok téměř 10 tisíc korun za oko. Mluvčí VZP Oldřich Tichý to vysvětlil tím, že jde o balíček, v němž nelze rozdělit zákrok a čočku.

Když chce pacient nadstandardní, multifokální čočku, díky níž uvidí dobře na dálku i na blízko, musí zaplatit všechno: čočky i operaci, kterou jiní pacienti se základními čočkami mají zdarma. „Dle našeho právního názoru to takto vyplývá z platné legislativy,“sdělil Tichý. Stejně postupuje i pojišťovna ministerstva vnitra a všechny ostatní.

Gemini ani Duovize svůj postup neobjasnily. Vedoucí marketingu Gemini Zuzana Genžová minulý týden v pátek slíbila, že vysvětlení pošle v pondělí. To se ale nepodařilo. „Na vaše otázky může odpovědět pouze ředitel kliniky nebo pan primář. Přes veškerou snahu se mi je dnes bohužel nepodařilo zastihnout,“sdělila včera. Přes urgence neodpověděla ani Duovize.

Jak lékaři dokážou zařídit platbu od pojišťovny i při výměně nadstandardní čočky? Vysvětlení nabízí manažer jedné z velkých nemocnic. Zákulisí podvodů popsal pod podmínkou anonymity, redakce jeho jméno zná.

„Vykážeme operaci šedého zákalu a implantování standardní čočky, aby to pojišťovna zaplatila. Pacient však ve skutečnosti dostane multifokální čočky a bokem, formou darovací smlouvy, doplatí rozdíl v ceně obou čoček. Lékař následně vystaví operační protokol, který dostává jen pacient a na němž už je uveden správný typ čočky. Třeba pro případ reklamace,“řekl. Rozdíl v ceně činí 20 až 40 tisíc korun.

Proč to lékaři dělají? „Protože to pacientům šetří peníze,“řekl manažer. „Kdyby měli zaplatit kromě multifokální čočky navíc ještě 20 tisíc za operaci, mnozí by si to rozmysleli,“míní.

Existují však ještě další důvody. „Když to neuděláme my, půjde pacient tam, kde mu to udělají. My přijdeme o objem výkonů, o které nám pojišťovna poníží celkové nasmlouvané množství na další období,“dodal manažer.

O obcházení zákona ví i ředitelka České oftalmologické společnosti Šárka Pitrová. „Je to schizoidní situace,“řekla. „Lékař ve snaze pomoci pacientovi se musí uchylovat k takovým věcem. Místo toho, aby mu řekl, jaké má možnosti, jaké čočky jsou pro něj vhodné, aby se pacient mohl svobodně rozhodnout,“uvedla s tím, že je to nespravedlivé jak vůči pacientům, tak i lékařům.

Doplatky byly nedávno legální

Pojišťovny varovaly, že by nemohly tolerovat, když by jim doktoři vykazovali jiné zákroky, než které provádějí. „Pokud se od pacienta dozvíme, že něco takového nastalo, je to předmětem kontroly VZP a znamenalo by to odečtení nákladu, který jsme uhradili, protože ho není možné pojišťovně účtovat,“řekl náměstek ředitele VZP pro zdravotní péči Petr Honěk.

Doplatky za nadstandard byly ještě nedávno legální. V roce 2013 však vyhlášku zrušil Ústavní soud. Důvodem bylo, že český právní řád nezná pojem standard, a tudíž ani nadstandard.

Na pozadí rozhodnutí Ústavního soudu zněly populistické hlasy některých politiků o solidárním zdravotnictví a o rovném přístupu všech pacientů ke zdravotní péči.

Na zrušeném seznamu nadstandardů byla kromě nitroočních čoček například i takzvaná plastová sádra. Ta je lehká, pohodlná, pacientovi dává větší volnost.

V některých nemocnicích nyní dochází k absurdním situacím, kdy lékaři zraněnému obalí nohu běžnou sádrou, pošlou ho do prodejny zdravotnických potřeb pro plastovou sádru a vzápětí mu obyčejnou sádru rozstříhají a nasadí tu lehčí.

„To, že se nemůže připlácet za lepší péči, není udržitelné,“řekla oftalmoložka Šárka Pitrová. „Všichni doufáme, že se situace brzy změní,“dodala.

O obnovení nadstandardů mluví politici už od okamžiku jejich zrušení. Jednat o nich chtějí i letos na konci roku. změnu podpoří, není možné zjistit. Na dotaz MF DNES odmítl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha odpovědět.

O nadstandardech se nechce bavit ani Jiří Běhounek, člen zdravotního výboru za ČSSD a předseda správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny: „Až poslanci tuto otázku otevřou, tak se o tom budu bavit. Více vám k tomu říkat nebudu, nemám na to myšlenky.“

Sociální rozměr nadstandardu

Komunističtí poslanci byli nedávno na služební cestě v Rusku, aby se podívali, jak nadstandardy ve zdravotnictví fungují. Ani tyto zkušenosti však poslance KSČM nepřesvědčily.

„Naše strana prosazuje, aby z veřejného zdravotního pojištění bylo hrazeno vše, co se týká potřebné zdravotní péče. Z těchto důvodů nelze podporovat žádné rychlé návrhy, které by mohly otevřít nekontrolovatelnou cestu stále se zvyšující spoluúčasti pacientů,“říká komunistická poslankyně Soňa Marková. Podle ní by nadstandardy uškodily pacientům s nízkými příjmy.

Pravicoví poslanci považují takové argumenty za absurdní. Jak uvádí například zmiňovaný poslanec David Kasal, i nadstandardy by mohly fungoval jako sociální opatření. „Na lepší materiál by dosáhlo více pacientů. Dnes si ho mohou dovolit jen ti, kteří si zaplatí operaci celou,“podotýká.

Foto: Petr Lemberk, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.