Mateřská škola ve Spartě

Mateřská škola ve Spartě nabírá další a další nadějné žáčky. Kam ta fotbalová éra povede?

MF DNES - - FRONT PAGE - Jan Palička s přispěním Petra Šedivého

Představte si, že by se Realu Madrid postupně zranilo deset fotbalistů z prvoligového kádru. Jedenáctý by dostal chřipku den před zápasem.

Dvanáctý by nesměl hrát kvůli trestu za hloupé vyloučení, třináctý kvůli žlutým kartám.

Co by chudák trenér Zinedine Zidane asi tak vymyslel za fígle?

Kdo ví, možná by povolal nadějné chlapce z Castilly, což je madridská juniorka, která hraje třetí ligu dospělých.

Místo fenomenálního Cristiana Ronalda by poprvé dostal příležitost Sergio Díaz, pozici Garetha Balea by zastoupil talentovaný Číňan Lini. Sergia Ramose by mohl v srdci defenzivní řady suplovat Quezada a Luku Modriče v záloze osmnáctiletý Federico Valverde. Říkáte si, co je to za sci-fi? Ano, v podání Realu Madrid to nereálné je, ovšem fotbalová Sparta právě takové trable skutečně řeší. Už několik týdnů.

„Někdy je to až úsměvné,“trefně se vyjádřil vůdce David Lafata po nedělní výhře 3:0 nad Karvinou.

Rozsáhlý sparťanský lazaret se nezmenšuje, naopak každou chvíli hrozí, že se ještě rozšíří. O víkendu poprvé v základní sestavě nastoupil střední záložník Filip Havelka (ročník narození 1998), v útoku hrál už docela protřelý Matěj Pulkrab (1997). Toho o přestávce nahradil Zinedin Mustedanagič (1998). Velmi zajímavě se v závěrečné fázi projevil Christián Frýdek (1999), dalších pár minut do osobní vizitky přidal Václav Dudl (1999).

„Co mi zbývá. Zkrátka je situace taková, že musíme využívat hráče z devatenáctky,“opakuje zaskakující trenér David Holoubek.

Kam jinam by sáhl, když ne mezi dorostence, které dokonale zná a věří jim. Sparťanská devatenáctka je ve své kategorii nedostižná. Teď však v režimu nouze lepí díry na nejvyšší úrovni.

Na lavičce byli ještě připraveni obránce Daniel Köstl (1998) nebo útočník David Surmaj (1996).

Zkušený obránce Michal Kadlec (1984) si musel v poslední pětiminutovce připadat jako učitel při procházce s mateřskou školou. I Daniel Holzer či Vjačeslav Karavajev patří vlastně k bažantům (oba 1995).

„Jiná cesta není, jelikož marodka je fakt veliká. Takže hrát musíme my,“připustil Filip Havelka, benjamínek s číslem 45.

Sparťanští teenageři mají jedinečnou šanci, jak na sebe upozornit. Za normálních okolností by první ligu nikdy neochutnali tak brzy. A už vůbec ne za Spartu, která k odchovancům nebývá zrovna trpělivá. Třeba Havelka si vyzkoušel celý zápas. Zprvu přihrával dozadu nebo do strany, jistotu získával postupně. Kdyby před koncem nezazdil brejk, mohl si připsat gólovou asistenci. Bosenský talent Mustedanagič napálil břevno, sedmnáctiletý štírek Frýdek vybojoval dva fauly a blýskl se rychlou kličkou. Říká se mu Kikin a experti na mládežnický fotbal mu předpovídají ještě zajímavější budoucnost než jeho příbuzným. Táta Martin si zahrál na mistrovství Evropy 1996 a se Spartou získal pět titulů. Martin junior, Christiánův straší brácha a aktuálně zraněný pilíř Sparty, už rovněž nastoupil za reprezentaci. „Mám co dohánět,“bezelstně reaguje Christián.

Sparta by samozřejmě s omladinou nemohla bojovat o český titul. To, že po víkendu umazala z devítibodové ztráty na vedoucí Plzeň dva body, je dílčí úspěch. Až se elita uzdraví a vrátí se i potrestaný režisér Dočkal, znovu budou mít přednost mazáci. Havelka říká: „Líto nám to samozřejmě bude, ale pro nás je nejdůležitější, aby vyhrávala Sparta.“

Sparta, která může časem patřit hráčům ročníků 1997, 1998 a 1999.

Vždyť ani velebený ročník 1992 s Kadeřábkem, Krejčím a Brabcem nedostal na Letné šanci tak brzy.

Další Frýdek v rudém Sedmnáctiletému Christiánovi se předpovídá ještě slibnější kariéra než předchůdcům z klanu.

Nevypustím žádný souboj! To o sobě říká 17letý Václav Dudl na webu Sparty. Už hraje ligu.

Teenageři v áčku Zleva Filip Havelka, Václav Dudl a Christián Frýdek v utkání proti Karviné. Foto, 2x ČTK, 1x MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.