Do Polska přišel milion Ukrajinců

Nebyl velkým favoritem, přesto François Fillon s přehledem vyhrál první kolo republikánských primárek. Má šanci stát se novým prezidentem Francie?

MF DNES - - FRONT PAGE - Jana Šafaříková redaktorka MF DNES

Otevřeně se hlásit k odkazu Železné lady, bývalé britské konzervativní premiérky Margaret Thatcherové, může být pro francouzského politika chůze po tenkém ledě.

Ne tak pro Françoise Fillona, suverénního vítěze prvního kola republikánských primárek. „Je symbolem nezlomné politické vůle a odhodlání zastavit propad,“řekl například o Thatcherové. Přesně toho chce Fillon nyní dosáhnout i ve Francii, ať už rozsáhlými ekonomickými reformami, nebo bojem proti „islámskému totalitarismu“.

Stal se černým koněm letošních prezidentských primárek, když s přehledem porazil dva favorizované kandidáty: bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho a bývalého premiéra Alana Juppého.

Právě s Juppém se Fillon utká ve druhém kole souboje expremiérů o to, kdo se jako reprezentant politické pravice a středu za rok na jaře ve druhém kole prezidentských voleb s největší pravděpodobností postaví předsedkyni krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové. Socialistům se totiž už nyní moc šancí nedává.

Dosud favorizovaný umírněnější neogaullista Juppé získal v prvním kole republikánských primárek jen 28,5 procenta hlasů, zatímco donedávna podceňovaný konzervativec Fillon 44,2 procenta. Dalším překvapením nedělního hlasování bylo i to, že se ziskem 20,6 procenta jednoznačně vypadl pravicový exprezident Nicolas Sarkozy, který měl podle většiny předvolebních průzkumů do závěrečného duelu republikánů postoupit.

Před minulými prezidentskými volbami v roce 2012 byl právě Fillon Sarkozyho politickým poradcem. Ten se mu tehdy za jeho služby odměnil premiérským postem. A nyní po své prohře také podporou ve druhém kole. „Musím upřímně říci, že ať už byly naše neshody jakékoli, zdá se, že François Fillon nejlépe pochopil výzvy, před nimiž Francie stojí. Budu pro něj hlasovat,“prohlásil bývalý prezident. Fillona podpořil také další z neúspěšných protikandidátů, bývalý ministr zemědělství Bruno Le Maire.

Za delší pracovní týden

Nejnovější průzkumy veřejného mínění Fillona považují za favorita druhého kola. Podle organizace OpinionWay by nyní dostal 56 procent hlasů.

Co tedy Fillon nabízí? Především hluboké ekonomické reformy. V následujících pěti letech chce ušetřit 100 miliard eur, mimo jiné zrušením půl milionu pracovních míst ve státní správě. K tomu zvýšit věk odchodu do důchodu ze současných 62 let na 65, reformovat systém sociálního pojištění a podpořit živnostníky. Těch by rád viděl o půl milionu až milion víc, nově by živnostenský list mohli získat i šestnáctiletí.

Rád by také zrušil 35hodinový pracovní týden, který v roce 2002 jako ministr pro zaměstnanost prosadil.

Fillon byl dlouho považován za outsidera, a na rozdíl od svých protikandidátů proto nebyl terčem větší kritiky. To se nyní změnilo. „Zaráží mě nesrozumitelnost jeho ekonomického projektu a znepokojuje mě jeho diplomatická orientace. Jeho blízkost k Vladimiru Putinovi odporuje zájmům Francie,“řekl například pravicový poslanec Hervé Mariton.

Fillon s ruským prezidentem Putinem sympatizuje. Islámský stát je podle něj možné porazit právě s Ruskem, které v této oblasti podle něj působí s „chladným a účinným pragmatismem“. Spojenectví s Moskvou se přitom administrativa současného prezidenta vyhýbá.

Rozhodne televizní debata

V některých bodech programu se Fillon a Juppé shodnou – prodloužení pracovního týdne, vyšší věk odchodu do důchodu, vyšší daně nebo omezení moci odborů.

Zda nakonec vyhraje Fillonův tvrdší postup, pravděpodobně rozhodne čtvrteční televizní debata, ve které oba kandidáti budou v přímém přenosu přesvědčovat voliče o přednostech svých vizí. Druhé kolo republikánských primárek se pak uskuteční tuto neděli.

Ve hře je hodně, protože podle dosavadních anket se má vítěz těchto primárek příští rok na jaře stát novým prezidentem Francie.

Vládní socialisty, kteří v průzkumech ztrácejí, čekají primárky v lednu. Do poloviny prosince má nynější socialistický prezident François Hollande oznámit, zda bude znovu kandidovat. Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánována na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Foto: Reuters

Příští prezident? François Fillon, jenž byl v letech 2007 a 2012 francouzským premiérem, zvítězil v prvním kole republikánských primárek. Šance, že v prezidentských volbách bude reprezentovat pravici, je vysoká.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.