Teenageři závislí na hazardu

Za tři roky se počet dětí se zkušeností s on-line sázkami zvýšil v Česku sedmkrát

MF DNES - - FRONT PAGE - Radka Hrdinová reportérka MF DNES

Je jim čtrnáct a chodí do osmé třídy jedné pražské základní školy. O přestávkách dopisují úkoly, které „zapomněli“napsat doma. A pak se předhánějí v tom, kdo lépe tipnul vítěze fotbalového zápasu v české nebo anglické lize a vydělal na tom.

Kdyby si šli vsadit klasicky do herny, měli by nejspíš smůlu. Hazard v Česku je do osmnácti nelegální. I když se tento zákon podle národního protidrogového koordinátora stále příliš často nedodržuje, v takzvaných kamenných hernách nebo sázkových kancelářích mají zaměstnanci možnost zkontrolovat, zda jejich zákazníci jsou, či nejsou plnoletí.

Problém je v tom, že děti a dospívající stále častěji hrají o peníze on-line. V internetovém prostředí přitom selhávají i ty nedokonalé nástroje, které by měly využívat v klasických hernách. Počet dospívajících a mladých dospělých (tedy lidí od 15 do 24 let), kteří hrají on-line o peníze, tak narostl podle národní zprávy o hazardním hraní od roku 2013 do roku 2015 sedmkrát.

Nějakou hazardní hru si podle evropské školní studie ESPAD zahrálo 9,1 procenta šestnáctiletých Čechů, kteří se tohoto velmi respektovaného výzkumu zúčastnili. Celá tři procenta šestnáctiletých hrálo v posledním roce hazard pravidelně – minimálně dvakrát do měsíce. Ještě před třemi lety byla situace úplně jiná.

Téměř 7 procent šestnáctiletých Čechů tak sice ještě nedosáhlo věku, kdy mohou hrát hazardní hry legálně, ale odborníci už je přesto považují za rizikové hazardní hráče. „Nárůst počtu dětí a nezletilých, kteří prohrávají v hazardních hrách peníze, je obrovský,“podotýká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Stačí mít staršího kamaráda

„Města zakazují klasický hazard, vytlačují herny s výherními automaty, jenže sázení se dnes přesouvá na internet. A tam jsou děti mnohem více doma než jejich rodiče. „Stačí, když mají svůj vlastní účet, pak už mohou sedět v pokojíčku a v klidu sázet,“říká Jan Veselý z brněnské neziskové organizace Podané ruce, která se problematikou prevence a léčby mladých gamblerů zabývá.

Nevadí ani, když nemají svou vlastní platební kartu. Stačí, když osmnáct bylo jen jednomu z party a ten pomůže svým o něco mladším kamarádům zaplatit kredit na sázkovém webu.

Snadný přístup k hazardním hrám považují odborníci za jeden ze zásadních rizikových faktorů i u dospělých, ale u dětí a dospívajících hraje ještě větší roli.

Až pětkrát vyšší riziko

Mark Griffiths se ve svém Přehledu problémového hráčství v Evropě snažil vysledovat trendy, které by byly jednotlivým evropským zemím společné. Když se zaměřil na evropské teenagery, zjistil, že společné mají především to, že hrají hazardní hry, které jsou v jejich zemích snadno dostupné. Zda tyto hry jako nezletilí podle zákona mohou, nebo nemohou hrát, přitom nehraje žádnou velkou roli.

Že regulace v tomto ohledu selhávají, je problém i proto, že mladiství hráči jsou ohroženější než dospělí. „Míra problémového hráčství je u mladistvých minimálně čtyřikrát až pětkrát vyšší než u dospělé populace,“konstatuje Griffiths.

Od ledna bude v Česku platit nový zákon o hazardu, který zavádí řadu nových regulací, včetně rejstříku, ve kterému budou nově registrováni všichni hazardní hráči. Že by díky němu počet rizikových hráčů klesl, to Jindřich Vobořil neočekává. „Klesá sice počet heren, přístup k hraní je ale díky novým technologickým možnostem v posledních pár letech prakticky neomezený,“říká Vobořil. Spíše než snížení počtu lidí, kteří hrají rizikově, je podle něj realistickým cílem zastavení statistických přírůstků a také omezení nejhorších excesů. Tomu by mohly napomoci třeba ze zákona povinné přestávky během hry.

Odpovědný je majitel karty

I když nový zákon zavede pro byznys s hazardem přísnější pravidla, to, že by omezil přístup dětí k hazardním hrám, odborníci neočekávají. Problém, který regulátorům hazardu způsobuje anonymní prostředí internetu, se podle nich zatím nepodařilo uspokojivě vyřešit nikomu.

Na rozdíl od klasických heren a kasin provozovatel hazardních her na internetu nemůže přístupu dětí ke hře zabránit. „Odpovědný by byl majitel platební karty,“říká Ondřej Závodský, náměstek ministerstva financí.

Určitou šanci, jak zabránit dětem v on-line hazardu, by mohl nabídnout rejstřík hráčů, ve kterém budou podle nového zákona evidováni všichni, kdo do kamenné nebo internetové herny přijdou. Znamenalo by to naprogramovat rejstřík tak, aby vytipoval takové účty, které by mezi sebou mohlo sdílet více hráčů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.