Milan Kubek: Systém není spravedlivý. Musí se změnit

MF DNES - - Z DOMOVA - — Artur Janoušek

Ten, kdo chce něco nadstandardního, ztrácí nárok na to standardní. To přece není normální,“říká šéf České lékařské komory Milan Kubek. Naráží na to, že české zdravotnictví funguje systémem: všechno, nebo nic. Například u očních zákroků pojišťovny hradí operaci spolu se základní čočkou. Pokud si chce pacient koupit lepší čočku, musí zaplatit i operaci.

Souhlasíte tedy s tím, aby si pacienti platili jen za nadstandard? Za to, co dostanou navíc k základní péči?

Ano, není přece spravedlivé, aby ten, kdo si pořídí dražší endoprotézu nebo lepší oční čočku, kterou nehradí pojišťovna, ztrácel nárok i na to, co pojišťovna hradí.

Když už jste zmínil čočky... Někteří lékaři vykážou pojišťovně základní čočku, přestože implantují tu lepší, a od pacienta pak bokem inkasují pouze rozdíl v ceně. Slyšel jste o tom?

Člověk slyší ledacos, ale nejsem schopen říct konkrétní příklad.

Co si o tom myslíte?

Problém je v tom, že se to děje bokem. My bychom chtěli, aby to bylo legální, aby se to z šedé ekonomiky dostalo do normálního transparentního stavu a objevovalo se to v příjmech zdravotnických zařízení jako běžná platba od pojišťoven.

Co všechno by na seznamu nadstandardů kromě čoček a endoprotéz mělo být?

To je věc jednání. My jsme navrhovali ještě ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, aby zahájil dohadovací řízení, kde by jednali zástupci pojišťoven, pacientských a lékařských organizací o tom, co by bylo možno a za jakých podmínek vyčlenit z toho, co je kryto veřejným zdravotním pojištěním. Ale ministr Heger na to neměl odvahu. A nějaké reálné úvahy o připojištění nebo sofistikované spoluúčasti pacientů beznadějně zazdily Julínkovy třicetikorunové poplatky, které princip spoluúčasti úplně zdiskreditovaly.

Budete s novým ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem jednat o možnosti vrátit doplatky za nadstandardy?

Takto zásadní změnu zákona nemá šanci prosadit během několika měsíců. Zvlášť když to není součástí vládního programu. Před volbami se do něčeho takového žádná strana nepustí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.